Kış gecelerini sağlıklı geçirmenin yolları

Deniz ZÜNBÜLCAN
20 Ocak 2020

Metabolizma, soğuyan havada kendini koruma altına alır. Ve enerji harcamak yerine yağ dokusunu koruyarak mevsime tepki verir. Bu nedenle de bireyin basit karbonhidrat içeren besinlere eğilimi artar.
Geceleri sağlıklı bir şekilde geçirebilmek için doğru içecekler ve ev yapımı atıştırmalıklara yönelebilirsiniz.
Geceleri bunlara yer verebilirsiniz:
SAHLEP: 1 çay bardağı sahlep yaklaşık olarak 85-90 kaloridir. Bağırsak çalıştırıcı, öksürük tedavi edici ve immün sistemi güçlendirici soğuk kış gecelerinde keyifli sohbetlerimizde bizleri yalnız bırakmayan salep şeker içeriği nedeniyle diyabetli bireylerin dikkat etmesi gereken içeceklerdendir. Sahlep içerken dikkat edilmesi gereken nokta hazır, paketli sahlebin değil toz doğal sahlebin tercih edilmesidir.
BOZA: Sahlebe göre biraz daha kalorili olan bozanın 1 çay bardağı yaklaşık olarak 240 kaloridir. Bu nedenle tüketim miktarına dikkat edilmelidir. Darı, su ve şekerden oluşan bozanın B vitaminleri, kalsiyum (Ca), fosfor (P) ve çinko (Zn) içeriği yüksektir.

BİTKİ ÇAYLARI: Sıvı alımınızı karşılamak için su dışında bitki çaylarından faydalanabilirsiniz. Ancak çay, kahve içiyorum yani su tüketiyorum düşüncesi oldukça yanlıştır. Çünkü çay ve kahve diüretik içeceklerdir yani su ihtiyacınızı arttırırlar. Bu nedenle çay, kahve içtiğiniz zaman daha az değil daha çok su tüketmelisiniz. Ihlamur, adaçayı gibi bitki çaylarını bağışıklığınızı güçlendirmek, yeşil çay, beyaz çay gibi bitki çaylarını da metabolizmanızı hızlandırmak için tüketebilirsiniz.
KESTANE: C vitamini içeriği ile antioksidan özellik gösterir. Folik asit içeriği ile DNA yapımında görevlidir. A vitamini içeriği ile göz sağlığı için faydalıdır. Kalp-damar hastalıklarını önleyicidir. Yağ oranı düşük olmakla beraber yüksek oranda protein ve karbonhidrat içerir. Karbonhidrat içeriğinin yüksek olması nedeniyle diyabetli bireylerin dikkat etmesi gereken besinlerdendir. 3 kestanenin 1 dilim ekmeğe eş değer olduğu unutulmamalıdır.
MEYVELER: Vücut direncimizi arttırmak ve immün sistemimizi güçlendirmek için C vitamini deposu olan meyveler hepimizin uzun kış gecelerinde vazgeçilmezi. Kış aylarında bol olan portakal, mandalina, greyfurt, nar gibi antioksidan içerikleri yüksek meyveler tüketilmelidir. Kolesterol düşürücü kalp dostu etki yaparken kanserden korunmak içinde oldukça önemli yer tutarlar. Asitli içecekler yerine taze sıkılmış meyve suları tercih edilmelidir.
PATLAMIŞ MISIR: Kış gecelerinde çoğu kişinin tercih ettiği atıştırmalık olan patlamış mısır, yağı ve tuzu kontrollü eklenirse masum diyebileceğimiz atıştırmalıklar arasındadır. Yağsız ve tuzsuz olarak tercih edilirse 1 bardak patlamış mısır 1 dilim ekmeğe eş değerdir.

EV YAPIMI ENERJİ TOPLARI: Canınız tatlı istiyorsa evde yapabileceğiniz enerji topları çayınızın, kahvenizin yanında yardımınıza koşabilir. Enerji toplarını hazırlarken şeker ve una bile ihtiyacınız yok. İhtiyacınız olan kuru meyveler ve badem/ceviz/fındık. Dikkat edilmesi gereken nokta ise porsiyonudur.

Nâzım 118 yaşında

denizci-millet-denizci-ulke

Denizci millet, denizci ülke