Kış Yüzme Şenliği

Ege Telgraf Admin
19 Ocak 2023

Yeni yılın ilk şehir dışı seyahatini Rize’ye yaptım. Geçen hafta sonu çok ama çok yoğun bir seyahat programıyla iki günlüğüne Rize’deydim.

Geçen yıl hizmete açılan Rize-Artvin Havalimanı ile ilk adımımı attığım Rize’ye ilk ve son olarak 2011 yılında gitmiştim. Geçen süre içerisinde şehirde birçok değişiklik yaşanmış.

Kamuoyunda sıkça gündem olan ve Rize’nin dünyaca ünlü markası Rize Çayı’na ithafen inşa edilen Çay Çarşısı, çay bardağı şeklindeki 29 metre yüksekliğindeki kulesiyle şehrin cazibe merkezlerinden birine dönüşmüş kısa sürede.

Çay Çarşısı Projesi ile Türk Çayı’nın daha etkin tanıtımını sağlamak, tüketici gruplarına farklı özellik ve kalite normlarında yer alan çay ürünlerini tadımı ve satışını sağlamak, çay işletmelerinin pazarlama kapasitelerini geliştirmek ve bunlara bağlı olarak Rize’yi ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısının artırılması hedefleniyor.

Çay Çarşısı Projesi alanında belirlenen hedef ve amaçlara ulaşabilmek için Toplantı Salonu, Misafirhane, Deneme Numune Satış Ünitesi, Çay Müzesi, Çay Evi, 3D Çay Sineması ve Sosyal Alanlar oluşturulmuş. Çay Da Cafe gibi bir işletme açılmış ki tasarım ve hikâye kurgusu alanla bütünleşmiş.

Çay Çarşısı içerisinde Rize’nin butik ve global çay markalarının satış mağazaları da var. Rize Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan’ın sahibi olduğu Orçay standında çayın nasıl demlenmesi gerektiğine dair kısa bir sohbet yaptıktan sonra Neşe Çay, Güzel Çay ve Lazika stantlarını ziyaret ettik.

ÇAY ÇARŞISI

Nalia Karadeniz Mutfağı’nın davetiyle katıldığımız gezide Çay Çarşısı içerisinde yer alan Nalia Karadeniz Mutfağı’nda mıhlama atölyesine katıldık. Kendisi de alanda deneyimli olan Süleyman Tarakçı’nın ve Nalia’nın şeflerinin desteği ile mıhlama yaptık. Rize Vali Yardımcısı Sayın Gülhani Ozan Sarı’dan tam 10 puan almama rağmen yarışmayı kazanamadım ama çok da eğlendim.

Rize’de beni en çok etkileyen şeylerden biri de bu yıl yedincisi düzenlenen Kış Yüzme Şenliği’ydi. Profesyonel dağcı, rehber ve Çay Çarşısı’nın genel müdürü Hasan Önder’in büyük çabasıyla gerçekleştirilen Kış Yüzme Şenliği cıvıl cıvıl bir ortamda harika bir deneyime sahne oldu.

Yurt dışından gelen konukların, medya ve dijital içerik üreticilerinin katılımıyla tam anlamıyla bir şölene dönüşen etkinlik dünyanın sayılı etkinliklerinden birine dönüşecek potansiyele sahip bence.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ‘Gezsen Rize’ başta olmak üzere yerel ve ulusalda etkinliğe destek olan kurumların canla başla çalışması yerelde birlik duygusunun destinasyon tanıtımında başarıya ulaşmak için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi.

Bu nedenle Rize’nin turizm stratejisinde dijital medyadan yararlanma çabasını takdir etmek ve diğer destinasyonlara da örnek göstermek gerek.

korona-gunlerinde-edebiyat

Devletlerarası ilişkilerde edebiyatın önemi

ayvalik

Ayvalık’ta vizyon çalıştayının ardından akılda kalanlar…(2)