Kışı sağlıkla ve formda karşılayın

Deniz ZÜNBÜLCAN
2 Kasım 2020

Sonbaharın sonuna yaklaşırken artık kış mevsimini karşılıyoruz. Bu dönemde güneşin kendini daha az göstermeye başlamasıyla beraber yeme düzenlerinde değişiklik yaşanabiliyor. Bu dönemdeki yeme bozuklukları kişilerin kilo artışı ile karşılaşmasının sebebi olabiliyor. Özellikle yaz mevsimini kilo alarak tamamladıysanız veya aniden yanlış yöntemlerle verilmiş ve fazlasıyla geri gelmiş kilolarınız da varsa bu süreçte ipleri elinizden tamamen kaçırmadan daha sıkı tutmanın zamanı geldi demektir. Kasım ayında başlayacağınız diyet programı ile istediğiniz kiloya gelerek bu sene yaz mevsimini istediğiniz bedende karşılamaya ne dersiniz?

Beslenmenizde yapacağınız birkaç değişiklik ile değişime başlayın.

Metabolizmanızın hızı kahvaltınızdan gelsin. Yeni bir güne siz uyanıyorsunuz. Peki ya metabolizmanız? Güne gözlerinizi açtığınızda fiziksel olarak uyanma eylemi gerçekleşir ancak önemli olan biyolojik uyanmanızdır. Tüm gece aç kalmanın ardından enerjinin sağlanabilmesi ve metabolizmanızın da uyanabilmesi için kahvaltı en önemli basamaktır. Kahvaltı yapılmadığı zaman metabolizma yavaşlar ve yavaşlayan metabolizma iştah artışının artan iştah ise gün boyu istemsiz bir şekilde yemek yemenin nedenidir.

Düşük kalorili diyetlerle aç kalmayın. Düşük kalorili diyetlerle zayıflamak kolaydır. Hatta kısa sürede zayıflama gerçekleşir. Çünkü bu diyetlerde temel nokta alınan ve harcanan kalori arasındaki ilişkidir. Yemediğiniz zaman harcadığınızdan daha düşük kalori alırsınız ve kilo kaybı gerçekleşmiş olur. Ancak metabolizmanızı alıştırdığınız düşük kalorili beslenme programının dışına çıktığınız an işler tersine döner. Uzun bir süre enerjisiz kalan metabolizma ya bir daha enerji alamazsam korkusu ile ona verdiğiniz enerjiyi bulduğu an depolamak ister. Yani düşük kalorili diyetler ile metabolizmanızı kıtlığa sokarsınız. Ve bir süre sonra kilo vermek oldukça zormuş gibi görünür. Çünkü metabolizmanız artık yorulmuştur.

Kendisi küçük, kalorisi büyük atıştırmalıklara dikkat edin. Kendisi küçük kalorisi büyük kaçamaklara dikkat edin. Fındık, fıstık gibi kuruyemişler, salam, sosis, sucuk gibi şarküteri ürünleri, bisküviler, kuru pastalar, kekler, yağ içeriği yüksek hazır gıdalar gibi kalorisi yüksek fakat kendisi küçük yiyecekler tüketmek farkında olmadan kilo almanızı kolaylaştıracaktır. Örneğin 100 gram antep fıstığında 560 kalori, 100 gram ay çekirdeğinde 584 kalori, 100 gram fındıkta ise 628 kalori bulunmaktadır. Bu da demektir ki haftada yaklaşık 3 gün beslenmenize ek olarak 100 gram antep fıstığı tüketirseniz 1 ay sonunda tartıda 1 kg yağ artışı görebilirsiniz.

Baharatlarla kilo vermeyi kolaylaştırın. Yemeklerinizde tuz yerine baharatları kullanarak yemeklerinizin lezzetini artırıp kilo vermenizi kolaylaştırabilirsiniz. Kurubaklagil yemeklerine ekleyeceğiniz kimyon sindiriminizi rahatlatacak kilo vermenizi kolaylaştıracaktır. Kırmızıbiber içeriğindeki kapsaisin maddesi ile metabolizmanızı hızlandıracak ve boşaltım sisteminize yardım edecektir. Zerdeçal metabolizmanızı hızlandırmanın yanı sıra ağız içerisindeki sinir reseptörlerini etkileyerek iştahınızı da kontrol etmenize yardımcı olacaktır. Gebelik, emzirme dönemindeyseniz veya bir hastalığınız var ise baharatları uzmanınıza danışarak tüketmelisiniz.

Koruyamadığımız sınırlar

is-makineleri-ayakta-tutuyor

İzmir’in deprem hazırlığı, 22 senede ancak bir arpa boyu yol aldı…