“Kişiler için değil iktidar için başkanlığa talibiz”

kisiler-icin-degil-iktidar-icin-baskanliga-talibiz
Mazlum VESEK
4 Ocak 2020

İlçe başkanı olması durumunda Bornova CHP’yi örnek bir ilçe örgütü haline getireceklerini söyleyen Gürol Türkmentepe, ‘Oncu buncu değil, örgütün adayıyım’ dedi.

Gürol Türkmentepe, CHP’de adını duyuran genç siyasetçilerden. 31 Mart yerel seçimlerinde Foça’da belediye başkan aday adayı olarak kamuoyunun karşısında çıktı. Pazar günü (5 Ocak) yapılacak Bornova ilçe kongresinde de ilçe başkan adayı olarak delegeden destek isteyecek. Türkmentepe’yle siyasi geçmişini ve ilçe başkanı olması durumunda neler yapacağını konuştuk. Türkmentepe, “Birilerini milletvekili ya da belediye başkanı yapmak için değil CHP’yi iktidar yapmak için koltuklara talibiz” dedi.

Öncelikle kendinizi tanıtır mısınız?
1980’de İzmir doğmuşum. 22 yıldır CHP’de yer alıyorum. 17 yaşındayken gençlik kollarında başladım. Alanda her çalışmada aktif olarak bulundum. Ülkemizin yaşadığı referandumlar dahil, yerel ve genel seçimlerde önemli çalışmalara imza attık. Ege Rumeli Balkan Federasyonu ve İzmir Bakırçay Havzası Balkan Göçmenleri Dernek Başkanlığı görevlerim var. Bunun dışında 6 yıl sendikacılık geçmişim de var. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde 14 yıllık bir hizmetim var. Yaklaşık 3 yıl önce istifa ettim. 31 Mart yerel seçimlerinde de Foça’dan belediye başkan aday adayı oldum.

Bornova’yla olan bağınızı anlatır mısınız?
18 yıldır Bornova’da yaşıyorum. Aile çevrem burada geniş. Amcamlar Çamdibi’nde oturuyor. 2009’da Bornova’da CHP’den belediye meclis üyesi aday adayı oldum. Partiyle sürekli bağım vardı.
Hali hazırda CHP ilçe başkan adayısınız. Bu kararınızı biraz açar mısınız?
Mahallelerdeki ekip arkadaşlarımız, delegelerimiz ve örgütümüzden böyle bir talep geldi. Biz de bütün örgütün adayı olmak adına yola çıktık.

‘HEYECANLI BİR EKİP’

Nasıl bir ekipten söz edebiliriz?
CHP örgütünün tamamını kapsayan bir aday olmak istiyorum. Oncu buncu değil, CHP örgütünün adayı olmak istiyorum. Örgütün bir değişim talebi var. Bunun için alanlardayız. Değişim talebini karşılayacak olan da biziz diye düşünüyoruz. Diğer aday arkadaşlar da var. Onların da partiye büyük emekleri var. Görevler de yaptılar. Ancak bizim ekibimizin bunu daha iyi yapacağını düşünüyorum. Gençlerin sesini daha iyi duyurduğu, kadrolarda daha çok görev aldığı, kadınların daha çok görev aldığı bir örgüt kuracağız. Çünkü geleceğin kadroları örgütlerimizden çıkacak. Buna inanıyoruz. Arkadaşlarımızın, örgütümüzün heyecanını görüyoruz. Bu da bize heyecan veriyor.

Daha çok genç arkadaşlarınız mı var ekipte? Ekibinizi sorarken biraz bunu açmanızı istemiştim…
Gençler çoğunlukta; ama partimize yıllarca emek vermiş kanaat önderleri, abilerimiz, ablalarımız hepsi yanımızda. Onların fikirleriyle yolumuzu aydınlatıyoruz. O şekilde yürüyoruz.
Mahalle delegasyon seçimlerinden çıkan sonuçlara göre şansınızı ne kadar yüksek görüyorsunuz?
Bornova’da 45 mahalle var. 12’si köyken mahalle olmuş kırsal alanlar. Geri kalan merkez mahalleler. Delege seçimlerinden güçlü bir yapıyla çıktık. Zaten etkilerini alanda görüyoruz. Delege seçimlerinin ardından arkadaşlarımız önümüze adaylık görevini koydu.

İlçe başkanı olursanız partiliniz olan belediye başkanıyla ve genel anlamda yerel yönetimle ilişkiniz nasıl olacak?
Biz çoğunluğa değil; çoğulculuğa inanan insanlarız. Herkesi kapsamamız gerektiğini düşünüyoruz. Belediye başkanlarımız, bizim belediye başkanlarımız. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı da Bornova Belediye Başkanı da bizim belediye başkanımız. Başkanlarımız ve meclis üyelerimizle iyi anlaşacak bir yönetim olacağımızı düşünüyorum. Tabii, biz gerçekleri söylemekten yanayız. Doğrular kişiye göre değişir; ama gerçek tektir. Gerçekleri söyleyerek yolumuzu inşa edeceğiz. Belediye başkanlarımızın taraf olmadığını biliyorum. Bunu deklare ettiler. Bu süreçte biz örgütümüzün adayı olarak yola çıktık. Örgütümüz, makamı bize layık görürse belediye başkanlarımızla omuz omuza çalışacağız. Sorunları yerinde tespit edeceğiz. Çözüm odaklı çalışacağız. Mahalle mahalle tek tek sorunları tespit edip belediye başkanımızın işini kolaylaştıracağız.

İlçe başkanı olmanız durumunda yapmak istedikleriniz var. Örgüt adına yapacağınız ilk çalışma nedir?
Açıkçası yıllardır güncellenmeyen bir üye yapısı var. 14 bin üyemiz var; fakat bunların bin 500’ne ulaşabiliyoruz. Yarıdan fazla bir rakama ulaşamıyoruz. Üye yapısını özden geçireceğiz. STK’lerde aktif bir insanım. Bornova’da STK’lerle iç içe olacağız. Özellikle gençlere ve kadınlara yönelik çalışmalarımız olacak. Kadına şiddet gibi bir konu kısa eylemlerle geçiştirilemez. Ayrımcılığa, ırkçılığa ve her türlü gericiliğe karşı CHP saflarında mücadeleyi yükselteceğiz. Patimizin tüzüğünü sokak sokak gezerek anlatacağız. 50-100 kişiyle değil binlerle alanda olacağız. Bornova’yı her açıdan örnek bir ilçe örgütü haline getireceğiz. Bir de buradan şu sözü veriyorum. İlçe başkanı olduğum süre boyunca başka bir koltuk için, örneğin milletvekili adayı olmak için ilçe başkanlığından istifa etmeyeceğim. Örgütümün başında olacağım.

Siz genç bir adaysınız. Bu yönüyle dikkat çekiyorsunuz. Ancak dikkatimizi çeken başka şeyler de var. CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, yaşlı insanların değil genç insanların artık bu görevi yapmaları gerektiğini söyledi. Sayın vekil, sizi mi işaret etti?
Mahir Polat, Bornova için de İzmir için de önemli bir değerdir. Bizim vekilimizdir. Ancak, yaptığı açıklama onun görüşüdür. Bu konuda kendimle ilgili bir yorum yapamam. Mücadeleyi seven bir vekilimizdir. Söz edilen açıklamayı dinlemedim. Vekilimin gençleşmeden yana tavır koyması beni mutlu eder. Kendisi de genç olduğu için böyle bir şey söylemiştir. Ancak, bu şu anlama gelmez: Partide tecrübesi olan büyüklerimizden faydalanmayacağız. Arkamızı kollayacak, önümüze ışık olacak büyüklerimiz olacak. Zaten biz de görev aldıktan sonra parti büyüklerimizi kırmadan, onlarla hareket ederek çalışacağız.

CHP ilçe başkanı olmanız durumunda özellikle ittifak partileriyle ilişkiniz nasıl olacak?
Sayın Genel Başkanımızın oluşturduğu ittifak çatısını güçlendirmek için elimizden geleni yapacağız. Ancak ittifak dışı partilerin tabanına da gideceğiz. AKP’ye gönül vermiş arkadaşlara da gideceğiz. MHP’liye de gideceğiz. 17 yıllık bir yıkım var buna son vermek için mücadele edeceğiz. Birilerini milletvekili ya da belediye başkanı yapmak için değil CHP’yi iktidar yapmak için koltuklara talibiz.

goztepedeki-silahli-catismada-yeni-detaylar

Teksas’a mı dönüyoruz!

copleri-birbirinden-ayirmaliyiz

Çöpleri birbirinden ayırmalıyız