Kışın beyaz mucizesi: Karnabahar

Deniz ZÜNBÜLCAN
9 Ocak 2023

Her besini mevsiminde tüketmek çok önemli. Kış sebzeleri de artık tezgahlarda ve sofralarımızda yerini almaya başladı. Bazı kişiler tarafından sevilse de ne yazık ki çoğu kişi tarafından hak ettiği değeri göremeyen karnabahar kış aylarında bol bol yenilmesi gereken çok önemli bir sebze. A, C, B vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, fosfor, fosfat ve demirden zengin olan karnabaharın sağlığımıza da birçok faydasının olduğunu söyleyebiliriz.

İşte sağlığımıza faydaları
1.Antioksidanlardan zengin: C vitamini ve mangandan zengin bir sebzedir. Bu nedenle oldukça güçlü bir antioksidan etkiye sahiptir. Bunlarla beraber betakaroten, kaempferol, ferulik asit, sinnamik asit, kaffeik asit içerir. Bu antioksidanlar vücudu serbest radikallerle karşı koruyarak kanser ve kardiyovasküler hastalıkların oluşumunu önlemektedir.
2. İnflamasyon giderici: Karnabahar yüksek oranda K vitamini, sülfür içermektedir. Bu özelliğiyle varolan enflamasyonu da gidericidir. Düzenli olarak karnabahar tüketenlerde artrit, ülseratif kolit, şeker hastalığı, inflamatuvar bağırsak hastalıkları da daha az görülmektedir.
3.Kardiyovasküler hastalıklara karşı koruyucu: Antioksidan ve antienflamatuar etkisinin yanı sıra karnabahar kardiyovasküler hastalıklardan da korumaktadır özellikle damar tıkanıklığını önlemektedir. K vitamininden zengin olmasından kaynaklı olduğu bilinmektedir.
4.Yüksek lif içeriğine sahip: 1 porsiyon karnabaharda ortalama 3,5 Gram lif bulunmaktadır. Lif tüketimi sağlıklı bir sindirim sistemi için elzemdir. Bu nedenle karnabahara beslenmenizde mutlaka yer vermelisiniz.
5. Helikobaktere karşı koruyucu: Karnabaharda bulunan glukoraphanin adlı madde mide yüzey alanını koruyucu etkiye sahiptir. Bu içerik sayesinde helikobakter, ülser ve mide kanserine karşı koruyucudur.
6.Sinir sistemi için faydalı: Karnabahar içerisinde B1, B2, B3, B5,B6,B9 vitaminleri bulunmaktadır. Sinir sistemini onaran, metabolizmanın düzenli çalışmasını sağlayan, enerji üretiminde yardımcı etkisi bulunmaktadır.
7.Meme kanserinden koruyabilir: Karnabahar indol-3 adlı bir madde içermektedir ve indol-3 anti-kanserojen bir maddedir, özellikle meme kanserine karşı koruyucu özelliği bilinmektedir.
8.Vücutta detoks etkisi göstermeye destek: Düzenli tüketimi bağırsakların çalışmasını ve idrar atımını sağlayarak vücudu toksik maddelerden temizlemeye yardımcıdır. Bu nedenle detoks yapmak isteyenler ve kilo vermek isteyenlerin mutlaka tüketmesi gereken bir besindir.
9.Tansiyonu dengelemede etkili: İçeriği potasyumdan da zengin olduğu için karnabahar tansiyonu dengeleyici özelliğe de sahiptir.

Uzman Diyetisyen Deniz Zünbülcan

Antakya – Urfa – Gaziantep: “Gezen güzel olur, gezmeyen gazel”

Otomotivde ilk gülen elektrikli araçlar, son gülen ‘yeşil hidrojen’ olacak…