Kişisel gelişim kitaplarının özeti

Hatice SAYILGAN
12 Ağustos 2020

Kendinizi geliştirmek ve daha iyi bir kişiliğe sahip olmak ister misiniz?
Kim istemez ki…
Bildiğiniz gibi neredeyse bütün kişisel gelişim kitapları okuyucuya bu soruyu yönelten eğilimde oluyor.
Ancak ciddi bir kişisel gelişim kitabı sevdalısı olarak söyleyebilirim ki tüm kitapların ortak noktada buluştuğu birkaç ayrıntı var, geri kalanı tekrar.
Okuduğum ve öğrendiğim bilgilerin başında farkındalık geliyor. Yani size neyin, nerenin veya kimin iyi geldiğini ya da sizi kötü etkilediğini farkında olmakla işe başlamalısınız.
Tabi her zaman sizi olumsuz etkileyen durumlarda otokontrollü olmanız çok kolay olmayabilir. İşte o aşamada ise kabullenme evresi devreye girmeli. Nasıl mı?
Şöyle ki mesela görüşmekten pek de hoşlanmadığınız ama görüşmek zorunda olduğunuz biri ile birliktesiniz, sıkılıyorsunuz ama ortamdan uzaklaşamıyorsunuz. Karşınızdaki kişi sizi olumsuz enerjisiyle yiyip bitiriyor adeta. Bir süre daha buna katlanmak zorunda olduğunuzu ancak mutlaka o olumsuz enerjiden uzaklaşacağınızı tekrar edin. Bulunduğunuz ortamdan uzaklaştığınızda düşen modunuzu yerine getirecek şeylerle meşgul olun.
Hemen hemen herkesin, kurtulmaya çalıştığı bir kötü alışkanlığı vardır. Bu alışkanlıkların etki oranı arttıkça, kişinin gelişimi üzerinde de duraksama ve hatta gerilemelere yol açar. Çok uyumak, çok sigara ve alkol tüketmek, sürekli geç kalmak, spor yapmamak… Her biri hayatın bir noktasında etkili olduğu için, büyük problemler haline gelmeden onlardan kurtulmak, kişisel gelişim için en önemli aşamalardan biridir.
Gelişmeye ve öğrenmeye açık olmalısınız. Bilmeniz gereken ancak bilmediğiniz olgulara yönelin. Bu maddeye basit konulardan başlayabilirsiniz. Öyle ki üniversite mezunu olup Avrupa ülkelerinden 2 tanesini bile bilmeyen ya da 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığını bilmeyen birçok genç var. ‘Yok artık daha neler’ demeyin, bu gibi örneklere şahit oldum…
Kısa ve uzun vadede yapılacaklar listeniz olsun. Birçok başarılı ve tanınmış kişi tarafından da vurgulandığı gibi güne erken başlamak, bireylerin yaratıcılığını ve hayat kalitesini arttıran bir eylemdir. Bu nedenle listenin değişmeyen ilk maddesi erken kalkmak olmalı ki gününüzü dolu dolu geçirebilin.
En az bir hobi edinin. Bir ya da birden fazla konuya yoğunlaşmanız kültürel birikiminizi arttırırken aynı zamanda kişisel gelişiminiz için de oldukça etkili olacaktır.
Son olarak, geçmişi geçmişte bırakmayı öğrenmek gerekiyor. Başarısızlıklar ve olumsuz tecrübeler nedeniyle ileriye dönük aktivitelerde daha çekingen ve buna bağlı olarak gelişime kapalı olmamanız için büyük başarıların birçok başarısız deneme sonucu elde edildiğini hatırlayın. Aksi takdirde geçmişiniz takıntı haline gelip yaşam kalitenizi son derece olumsuz etkileyecektir.
Unutmayın, sizi terk etmeyecek tek kişi yine sizsiniz ve her günün ardından kendinizin yanında olacaksınız. Size yük olan ne varsa kurtulun onlardan ve kendinizi kim olduğunuzu yeniden keşfedin. Çünkü yapacağınız en değerli yatırım kendinize yaptığınız yatırımdır.

haluk-levent-otizm-yerleskesi-projesinin-yuzu-oldu

Gizli kahramanlar

Bir zamanlar…