‘Kıymet bilmek lazım azizim!’

Esra KAPAR
9 Mayıs 2022

Var olmak ve varlığını sürdürebilmek’ tek cümleyle insan hayatının özeti gibi…

Ömrü kısa ya da uzun kılan süresi değil yaşanan güzel anlar klişe gibi gelse de ilk başta, derine inildiğinde gerçekliği tokat gibi vuruyor insanın yüzüne. Böylesi, bilinmezlik dolu bir hayatın içinde var olmaya çalışırken sevgiyi, değeri, vefayı, kıymet bilmeyi sadece ‘özel gün’ kavramına sıkıştırmak ise akıl alır değil. ‘İyi ki var’ dediklerimizin varlığına her gün şükretmek yerine, o gün gelip çattığında bir hediye ya da bir demet çiçek almakla, sosyal medyadan paylaşılan bir fotoğrafla önemli kılmaya çalışmakla samimiyetsizliğin karanlık boşluğunda kaybolur gider olduk.

Dün Anneler Günü’ydü… En kıymetlilerimiz, Yaradan’dan sonra var olma sebebimiz, varlığımızı sürdürebilmeyi öğrendiğimiz hayat boyu elimizi bırakmayan en vefakar, cefakar değerlilerimiz… Yaradan’ın duyguların en yücesini hediye bahşettiği bir canlıya ne hediye edilebilir ki, yılda 1 gün değil her gün varlığını özel hissettirmekten başka? Zaman, mekan, şartlar ne olursa olsun, nasıl bir hata yapmış olursanız olun, iyi-kötü, güzel-çirkin her halinizle sizi sarıp sarmalayandır anne…

İlk tutuğunuz el, nefes aldığı sürece ve nefes aldığınız sürece elinizi tutmaktan asla vazgeçmeyendir anne…

Kıymet bilmek lazım azizim…’

Öyle sözle gözle gösterişle değil, yürekle tavırla canla başla kıymet bilmek lazım! Yarın geç olmadan, eve gittiğinizde zile basınca kapıyı hala anneniz açıyorken, telefonu açtığınızda sesini duyabiliyorken, ellerini sıkıca tutabiliyorken kıymet bilmek lazım… Sadece evladın annenin değil, annenin de evladın kıymetini bilmesi lazım. Aynı canın parçası, bir nefesin iki paydaşı, en kadim dosttur çünkü anneyle çocuğu.

Kan bağından öte can bağıdır anne; zaman geçtikçe yaş aldıkça daha çok anlamını idrak ettiğimiz, varlığına şükrettiğimiz annelerimiz ‘İYİ Kİ VAR’lar.

Başta ‘Bir daha dünyaya gelsem yine annem sen ol, iyi ki onun kızıyım’ dediğim annem olmak üzere, yüreğinde anne merhameti taşıyan tüm kadınlarımızın, can dostlara annelik yapanların, anne yüreğiyle çocuklarına annelik yapan babaların ve cennetten çocuklarını sarıp sarmalamaya devam eden annelerimizin gününü kutluyorum, yüreklerinden öpüyorum.

Bir gün değil her gün kıymet bilmeniz ve kıymetinizin bilinmesi umuduyla mutlu haftalar diliyorum…

bayram-harclik

‘Ahh o eski bayramlar’ diye başlarlar söze!

Çocuklarımızın beslenme çantaları boş, karınları aç, kayıp bir kuşak yetiştiriyoruz…