Kızdıran küstüren hamleler

erdogan-para
Tuğçe DOĞANELİ KAMACI
20 Kasım 2021

Türkiye, kurdaki dalgalanmalarla, değer kayıplarıyla günden güne fakirleşiyor. Vatandaş öfkeli, ekonomistler endişeli, liderler tepkili, yol arkadaşları ise ayrılık hazırlığında. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tepkilerin hedefi haline geldi. Faiz politikasının ardındaki tek neden ‘İslam’ dini mi, ‘Faiz haramdır’ mı? ‘Evet’, deniyorsa bilinsin ki, bu dinin başka yasakları da vardı, yıllarca o yasakların nasıl çiğnendiğine şahit olanlar, bu mazerete asla inanmaz. Peki, gerçek sebep ne, neden düşürülüyor faizler?

Başa dönelim, AK Parti’nin TBMM Grup Toplantısı’nda konuşan Erdoğan, görevde olduğu sürece faizle ve enflasyonla mücadeleyi sürdüreceğini söyledi. Faizin sebep, enflasyonun netice olduğunu savunan Erdoğan, “Beraber yürüdüğümüz arkadaşlarımızdan faizi savunanlar, kusura bakmasınlar. Bu yolda ben, faizi savunanla beraber olamam, olmam.” dedi. Haftalardır istifa edeceği konuşulan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ile yolların ayrılacağı dedikoduları da bu açıklamayla doğrulanmış oldu.

Erdoğan’ın açıklamalarının ardından Merkez Bankası kararını açıkladı ve politika faizini 100 baz puan indirimle yüzde 15’e çekti. Böylece eylül, ekim ve kasım ayı toplantılarında toplamda 400 baz puanlık indirim yapılmış oldu. TL’deki sert değer kaybına ve enflasyon artışına rağmen banka, aralık ayında indirimlere devam edeceğinin de mesajını verdi. Karar öncesinde 10,57 seviyesinde olan dolar 11,31’e kadar yükseldi. Euro ise 12,82 seviyesini gördü. Kurdaki rekor hem ekonomistlerin hem de siyasilerin tepkisini çekti.

Rakamları Gazeteci Nevşin Mengü’ye değerlendiren Ekonomist Enes Özkan, bu indirimle, Türkiye’nin uzun vadede ödeyeceği borçlardaki faizlerin artacağına dikkati çekti. Yatırımcıların, Türkiye’ye girecek döviz akışının yavaşlayacağını, daha büyük miktarlarda borca ihtiyaç duyulacağını öngördüğünü belirterek Erdoğan’ın hata yaptığını savundu.

MEGA ENFLASYON UYARISI

Ekonomi Profesörü Özgür Demirtaş da sosyal medya hesabından uyarmış, “İnsanın uykusu gelmiyor. Lütfen faiz indirimi yapmayın. Geri dönülmesi çok çok zor tahribatlar yaratıyorsunuz. Mega enflasyonun önünü açıyorsunuz. Faiz indirimi ile malları değerlenen Zenginleri daha zengin, fakirleri daha fakir yapıyorsunuz. Gelin dönün bu yoldan. Yapmayın” demişti. Ancak diğer pek çok akademisyen, ekonomistin görüşleri gibi bu uyarı da dikkate alınmadı.

Katıldığı televizyon programında konuşan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın Merkez Bankası konusundaki iki farklı açıklamasını okudu, “Hangi Erdoğan? Merkez Bankası’nın bağımsızlığını savunan Erdoğan mı, ‘Benim sözümü dinlemediği için Merkez Bankası Başkanı’nı görevden aldım’ diyen Erdoğan mı?” diye sordu.

Sosyal medya hesaplarından da peş peşe açıklamalar geldi. İYİ Parti lideri Meral Akşener, ‘Artık Yeter’ etiketiyle Erdoğan’a seslendi, “Paramızı pul, itibarımızı yerle bir ettin. Bu işte kastın varsa düpedüz ihanettir. Yok eğer beceriksizliğin neticesinde bir gerçeklikse yapılması gereken bellidir: Bir an evvel ülkeyi seçime götürüp bu rezilliğe dur denmelidir” ifadelerini kullandı.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Twitter hesabından isyan etti. AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan’ı eleştiren Davutoğlu, “Dolar füze gibi tırmanıyor; birisi çıkmış Japon ekonomisiyle kıyaslama yapıyor! Marketlerde şeker, yağ satışına kota uygulanıyor; esnaf günlük zam yapıyor. Toptancılar yerine yenisini koyamayacaklarını düşündükleri için mal satmıyor! Sen Japonya’yı bırak Türkiye’deki yangına bak!” dedi.

İNCE’DEN SUÇ DUYURUSU

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce de Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ve Para Politikası Kurulu (PPK) üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı. Partinin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “Merkez Bankası Başkanı ve PPK üyeleri hakkında kanunun kendilerine verdiği görevleri yerine getirmeyerek Türk lirasında değer kaybına ve dolayısıyla milletin ve memleketin fakirleşmesine sebep oldukları için suç duyurusunda bulunacağız. Memleket sahipsiz değildir” denildi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Yazıklar olsun. Ülkeyi günbegün değil, dakika dakika, anbean daha da yoksullaştırıyorsunuz. Doların 11 TL olması sizin eseriniz” diyerek paylaşımında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı etiketledi.

Şimdi başta sorduğumu yineleyeyim, ekonomide ortak akıla en çok ihtiyaç duyduğumuz şu dönemde, herkes karşı çıkarken kimler, neden destekliyor bu faiz politikasını? Ortalık daha da karışıyor. Herkesin ‘kara’ dediğine ‘ak’ diyenler, bir dahaki seçimde kimseye ‘AK’ dedirtemeyecek gibi görünüyor, bekleyip göreceğiz.

İYİ HABER

Northwestern Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar, ağır omurilik zedelenmelerinden sonra “dans eden moleküller” yardımıyla felci geri çeviren ve dokuyu onaran bir terapi yöntemi geliştirdiler. Terapide felç olan farelerin omuriliklerini çevreleyen dokulara tek bir enjeksiyon uygulanıyor, hayvanlar sadece dört hafta sonra yürüme kabiliyetlerini yeniden kazanıyor. Tedavinin insanlarda kullanılabilmesi için onay çalışmasının başladığı belirtildi.

GÜZEL İÇERİK

Türkiye’de kişisel gelişim denince akla ilk gelen isimlerden Ahmet Şerif İzgören, kitaplarının yanı sıra İnstagram ve YouTube hesaplarındaki paylaşımlarıyla da hayatımıza ışık tutuyor. Sorunları ve çözümlerini sunarken ‘Önce iyi insan olmalıyız’ı okuyucusunun / takipçisinin ruhuna üfleyen yazar, yayınlarında umut veren hikayelere yer vererek başarının, emeğin, işbirliğinin tüm güzelliklerini gözler önüne seriyor, hepimize cesaret veriyor.

Hepimizin bir özür borcu var

Sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşamak anayasal bir haktır…