Kökü ne olacak kökü?

Metin AYDINOĞLU
16 Nisan 2021

Anlayamıyorum, ne hikmetse. Çoğu yerde ortalıkta görünmeyen (!) mikrobun koronası, bir tek amatör futbolda bulaşıyor. Hayretle izliyorum. Geçen yıl bu vakitler ya hep ya hiç olmalıydı. Daha doğrusu hep olmalıydı, tümden yasaklama gelmeliydi. Oynanmayacak, oynanmaması gerek başlama kararı alınan liglerde de. Göz boyanıyor. Makyaj ne yapsın, göz hasta, görme bozuk. Yazık oluyor. Önce can önce insan. Kökü kazınmadan kontrol altında alınmadan, hayata öyle devam edilmeli. Sahi, şunu soracağım. Aşı bulan bulana, çare aranıyor da. Şu ana dek, ‘Korona illetinin kökünü kazıyacağız, yeryüzünden yok edeceğiz’ diyeni daha görmedim, duymadım, okumadım. Neden, niye, niçin ? Kökü mü yok, bulmak isteyen mi yok, başka hesaplar mı var. Teşhis tamam, tedavi tamam da. Hani hastalığı ve hastalığı ortadan aldırmak, engellemek, istek, arzu, yok etmek. Bu niye yok, neden, niçin ?

ANONS DEĞİŞMELİ

Ona var, buna yok. Berberde, kuaförde var, sokakta yok. Kahvehanede var, kepenekleri indirilen sigara dumanlı yerlerde yok. ‘Maske takmak zorunlu’ anonsu var. Hala tramvaylarda, metrolarda, bilmeyen yok. Oysa ‘maskeyi doğru şekilde, düzgün, ağız ve burun tam kapanacak şekilde kapatılmalı’ anonsu yok. O niye yok. Korona denen illet. Basketbolda, voleybolda, yüzmede, teniste jimnastikte, karatede, atletizmde, güreşte, boksta, halterde, hentbolda, tekvandoda, fitnessta, salonlarda, bir de profesyonel futbolda yok korona. Şaşılası bir durum. Hava aynı hava, mesafe aynı mesafe. Hava kabarcığı aynı, nerede olduğu belli değil. Ona var, buna yok. Yok böyle bir dünya.

AKIN İRA’YA VEDA

Fileye 26 yıl hizmet verdi. Reform yaptı, çok katkısı oldu, yılları boşa geçirmedi, voleybol aşığıydı. Tanıma şansı bulanlardanım. Çok kaliteli, karakterli, özel ve güzel bir insandı. Uluslararası hakemlik ve Milli hakemlik yapma onuruna erişti. Başhakemdi hep, yurtdışında çok maça çıktı, ülkemizi, bayrağımızı temsil etti. TVF MHGK Başkanlığı, TMOK Sicil Kurulu Üyeliği, CEV Süpervizörlüğü görevlerinde de hizmetini sürdürdü. Çok da iyi yüzücü idi, dereceleri, madalyaları bolca. 5 ayrı ülkede 5 kez jübile yapan tek Türk voleybol hakemi olarak da tarihe geçti. Korona illeti bizden aldı götürdü. Voleybol camiasının başı sağ olsun, değerli büyüğüm hakkınızı helal ediniz özleyeceğiz sizi. İz bırakıp gittiniz değerli büyüğüm Akın İra, selam olsun, rahmet olsun, şükranlarımızla.

BORA BİLGİNER’İ DE KAYBETTİK

Geçen hafta, daha çok erken yaşta kaybettiğimiz Çetin Bostancı’nın ardından bu kez de Soma masterler camiasının güzide spor insanı Bora Bilginer’i toprağa vermenin acısını yaşıyoruz. 1 yıldır çok sayıda kayıp verdik, vermeye de devam ediyoruz. Değerli büyüklerimiz, nurlar içinde yatsınlar. Rahmetli anneannem Ganime Adagüme, rahmetli babaannem Hediye Aydınoğlu her zaman ‘Allah sıralı vefat versin, önce biz gidelim siz en son’ derlerdi. Anlamazdım, anlar oldum. Varmış bir bildikleri işte. Bora kardeşime gani gani rahmet diliyorum, ruhu şad, mekânı cennet olsun. Manisa ve Soma master camiasına, emek veren tüm master camiasına başsağlığı ve sabır diliyorum. Bora Bilginer’in adını yaşatalım, unutmayalım.

HALUK DOKEL BAŞKAN

7 yaşında pırıl pırıl bir oluşum. Amaçları yaşça kemal ermek üzere olanlara spor yaptırmak, bir araya getirmek, kardeşçe, dostça sahada yer almalarını sağlamak. Haldun Dokel tekrar başkanlığa seçildi EMF’de. Seçkin, emektar isimler var, yönetimde. Ali Osman Tunç (Manisa 1965), Ahmet Kaşıkçı (İzmirspor), Abdullah Özüdoğru (Dikili 14 Eylül), Ayşe Bakış (Ege Üniversitesi Sağlıkgücü), Selim Özkan (Ay -Yıldız), Çetin Odabaş (Bornova), Burak Bilgiç (Balçova Termal), Kadir Sever’den (Kaf-Kaf) oluştu Dokel’in ekibi. Başarılar diliyorum. Spora desteğe her zaman hazırım, salgından bunalan kitleleri spor yaptırmaya çalışan geleceği düşünenlere katkıda bulunmak için buradayım, beklerim, kolay gelsin, yolunuz açık olsun.

AYŞE BAKIŞ’I ÖNERİYORUM

İzmir’den kadın spor yöneticisi çıkmaz diyorlar, ağzı dolusu gülerim ben buna. Arayan bulur, çıkıyor işte. Hem de sayıları gün geçtikçe artıyor. Denizli ASKF’de Ayşe Sarıkaya başkanlığa seçildi. Ağzımız açık hayran hayran baktık kaldık. Kıskanmadık ama İzmir’de niye yok, niye öne çıkmıyor diye de üzülmedim değil. 2014’de kurulan Ege Masterler Federasyonu’nda Haldun Dokel başkanlığındaki yönetim kuruluna göreve seçildi Ayşe Bakış hanımefendi. Dik durur, emek verir, sabırlıdır, işi de çok iyi biliyor. Aynı zamanda Ege Üniversitesi Sağlıkgücü Masterler Kulübü’nde yöneticilik yapıyor. Hayat arkadaşı eşi Ersin Bakış da aynı takımda forma giyiyor. Diyeceğim de şu ki. Sporu çok seven, her geçen gün daha çok yol kat eden Ayşe Bakış hanımefendiyi, en yakın zamanda, hatta pek yakında İzmir ASKF’ye başkan olarak öneriyorum. Olmaz mı? Olmaz mı hiç, olur olur. Hem de bal gibi de olur. Bekleyelim, görelim.

128-milyar-dolar-nerede-pankarti-savcilik-talimatiyla-kaldirildi-chpli-yoneticiler-ifade-verdi

Bir deli kuyuya bir taş atmış kırk akıllı çıkaramamış

Bir solukta rahatla…