Komedyen dediler “Rocky” çıktı

Kadir UĞUR
7 Nisan 2022

Vladimir Zelenski..

Çok değil daha bir ay önce bizim her şeyi bilen bordo klavyeli lerin dilindeydi.

Sorsan Ukraynayı Iraka komşu yaparlar,

İnternette görse, Ukrayna bayrağını Fener bayrağı sanırlar.

Ama olsun !

Herşeyi onlar bilirler.

Allah vergisi bir kabiliyet bu. Her kula nasip olmaz.

Meydanı boş buldun mu ver çoşkuyu. Bi komedyen ne anlar devlet yönetmekten ! diye başlar. Putinin bile hesaplayamadığı savaşı eşofman terlikle

Kola çekirdek eşliğinde taa Türkiyeden planlar. Yetinmez bir de ekranlara çıkar, yorum üstüne yorum yapar.

Kiev 3 günde düşer der. Gördük ki: O komedyen diye küçümsedikleri Zelenskynin içinden Rocky çıktı. Daha savaş başlar başlamaz Rus bombaları, adeta İvan Dragonun yumrukları gibi art ardına iniyordu.

Zelenski en güçlü olduğu yere, Kieve çekildi. Köşeye sıkışan boksör misali dar alanlarda ayakta kalmaya çalıştı. Her darbeden sonra yeniden ayağa kalktı.

Batıya seslendi. Putini durdurun dedi. Ama filmdeki gibi Rusların karşısında tek başınaydı. Onun yalnız olduğunu fark eden Putin daha da yüklendi

Kırımdan ve Belarustan sağlı sollu başkente yürümeye başladı.

Durum giderek kötüleşiyordu. 64 kilometrelik konvoylar, İskender füzeleri, SU 35 uçakları. Kievde kalan halk metrolara sığındı. Yiyecek ve içecek sıkıntısı baş göstermeye başladı. Düşman Kievin 10 kilometre kadar yakınına sokulmuştu ki. Bizim bordo klavyeliler yine atıp tutmaya başladı.

Bi komedyen ne anlar savaşmaktan !

KGB ajanı derin Putin bu işi 3 güne bitirir.

Zelenski, pes etmedi. Harkovda, Kharkivde Mariupolda direndi.

Kievin içindeki köprülere bile bombalar yerleştirdi. Şehir savaşına hazırlandı.

Suikast timleri de adım adım peşindeydi. Korkmadı. Her fırsatta çelik yeleğini giydi. Cephe hattında, halkının yanında boy gösterdi. Ukraynalılara moral verdi.

Bence mükemmel bir iletişim stratejisi uyguladı. Devletlerin olmasa bile halkların desteğini almayı başardı. Elbette uykusuz geceler geçirdi.

Çok zor kararlar aldı. Milyonların kaderini tek başına omuzladı. Ve geçen hafta ilk kez İvanın kaşı açıldı

Putin yorgunluk emaresi gösterdi, Kiev bölgesinden çekilmeye başladı.

Ancak 40 gündür her darbeden sonra adeta acı yok Rocky edasıyla ayağa kalkan Zelenski asıl Ruslar gidince yıkıldı. Geçmişte Tataristanda, Kırımda Çeçenistanda, Azerbaycanda yaşanan manzaralar bu kez Ukraynada yaşandı.

Buchada savunmasız halk işkence edilip, kurşuna dizildi. Toplu mezarlar bulundu. Zelenski üzüntü ve sıkıntıdan 10 yaş birden yaşlandı. Tıpkı Lozan Konferası’ndan Atatürke telgraf çekip Görüştüğümüz zaman saçlarımı bembeyaz, yaşımı 10 sene ileride bulacaksın diyen İsmet İnönü gibi. Bizim sözde savaş uzmanı Bordo Klavyeliler bu günlerde

Millet nasıl olunurdan bi haber. Zelenskinin 40 günde nasıl değiştiğini tartışıyor. Ben yine de hepsini uyarayım. Ukraynada komedi filmi biteli çok oluyor.

Bugünlerde Cesur Yürek oynuyor.

Topraktan sofraya gıda güvenliği ve ‘israf’

golgede-kalanlar

Haydi! Başlayalım…