Konforlu alanınızı bulun

Ayşe Tuğçe PEKMEZCİ
9 Ocak 2021

Geçtiğimiz gün bir danışanımla konforlu alanları konuşuyoruz. Nedir konfor bizim için? Neden bu kadar önemli? Kim belirliyor neresinin, neyin konforlu olduğunu? Klasik bir kime, neye göre olayı anlayacağınız. Sorular bu şekilde birbirini açtı, bir yerlere vardık, anlamaya çalıştık ne olduğunu.

***
Konfor dediğimiz zaman ne geliyor aklımıza, sizinle de bakalım. Kişinin rahat edebildiği, içindeyken ‘güvende’ hissedebildiği, tanıdık gelen, ev hissiyatını iliklerine kadar yaşatan ortamdır değil mi?
Örneğin bir koltuk için ‘çok konforlu’ dediğimizde onun çok rahat olduğunu anlarız. Genelde bırakmak istemeyiz, aynı kolay yolların tercih edilmesi gibi, konforlu olan da kolay ve yapılabilen alanladır, bırakması kolay değildir. Sanırım çoğumuzun zihninde konfor böyle bir şeydir.

***
Şimdi bir kaç örnek verelim, bakalım konfor gerçekten böyle oluşuyor muymuş?
Aynı danışanımın hayatında karşılaştığımız gibi, büyürken evde sürekli bir kaos görüyor olmak ileride kuracağımız hayatta kaos aramamıza, onu bulmamıza hatta durduk yerde kaos yaratmamıza neden oluyor olabilir. Çünkü tanıdık gelen budur, dedik ya ev hissiyatı diye, farkında olunmadığında aynı düzene gelene kadar kişi bunu devam ettirip ‘konforlu’ alanını yaratmaya çalışabilir.
Çalışırken çok baskıya maruz kalan biri, aynı pozisyona gelip yükselirken bu iş ortamının farklı olması gerektiğini savunur. Ancak aynı duruma kendisi geldiğinde öğrendiklerini, bildik hissiyatı devam ettirme eğilimindedir. İş için bildiği konforlu alan huzurlu bir çalışma ortamı değildir. Büyük ihtimalle hiç bir zaman da olmayacaktır.

***
Nasıl, örneklerimizdeki konforlu alan bizim anlattığımıza benzemiyor değil mi? Demiştik ya tanıdık gelen, ‘güvende’ hissettiren diye, işte bize öyle gelen durumlar aslında güneş gibi sımsıcak ve sağlıklı durumlar olmayabilir. Kendisini neden o döngüde tuttuğunu, maruz bıraktığını anlamadığınız bir kişi için onun alanı konforlu olabilir ama sağlıklı olmak zorunda değildir. Bazılarımız için konforlu alan demek kaostan ibaret olabilir, sürekli verilen bir savaşla bu gemi yürüyor olabilir. Bu noktada rahat hissediyor olmanın anlamı değişime uğrar. Konfor artık bildiğimiz konfor değildir.

***
Bu alanlar ve hayat döngüleri, bir şeyleri fark ettiğinizde ve değiştirmek istediğinizde hareketlenebilir. Terapilerde her ne için uğramış olursa olsun, insanların sağlıklı yönlere değişimleri ve kişisel gelişimleri bu yollardan geçerek gerçekleşmiş oluyor. Sanırım kişinin kendi için yapabileceği en iyi uğraş ve yatırım olabilir denmesinin arka yüzü bu olabilir. Deneyimledikçe öğreniyoruz…

***
Sizlerde kendi konforlu alanlarınızı düşünebilir, kendiniz ve etrafınızdaki insanlar için nasıl etkileri olduğuna bakabilirsiniz. Güvenli bir yol arkadaşı, bir terapist eşliğinde hayatınızı incelemek de keyiflidir, tavsiye ederim…

Menemen kumpanyası!

abd-karisti

ABD demokrasisine kara leke!