Korona hakkında doğru bilinen yanlışlar

Hatice SAYILGAN
19 Mayıs 2021

Eğer koronanın kısa bir süre sonra yok olacağına inanıyorsanız sizin için kötü bir haberim var… ABD Maryland Üniversitesi, Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği Başkanı Farideh Sultan Mohammadi’nin bir süre önce korona hakkında doğru bildiğimiz yanlışları açıkladığı bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle korona virüsü ile aylarca veya yıllarca yaşayabiliriz. Bu gerçeği kabul ederek paniğe kapılmamamız gerekiyor.

Mohammadi’ye göre doğru bilinen yanlışların başında maske konusu geliyor. Maskenin aşırı kapatılmasının yanlış olduğunu ve sınırlı bir süre kullanılması gerektiğini söyleyen Mohammadi; “Aksi takdirde kandaki oksijen ve buna bağlı olarak beyne oksijen arzı azalıyor, kişi kendini daha zayıf hissediyor. Maske evde ve özel araçlarda kullanılmamalı. Yalnızca kalabalık bir yerde bir veya daha fazla kişiyle yakın temas halindeyken kullanılmalı” diyor.

Açıklamada eldiven takmanın da doğru olmadığı belirtiliyor. Virüs eldivenlerde birikebiliyor ve yüze dokunarak kolayca bulaşabiliyor bu nedenle ellerin düzenli olarak yıkanması tavsiye ediliyor. Yeri gelmişken belirtmekte fayda var korona virüsüne karşı antibakteriyel sabun yerine normal sabun kullanılması yeterli. Çünkü bu bir virüs, bakteri değil…

Takdir edersiniz ki bu süreçte temizlik malzemelerine ve hijyene özen arttı. Ancak uyarılar evde kroner hasta yoksa ev yüzeylerinin dezenfekte edilmesine gerek olmadığı yönünde. Ayrıca süper market alışverişi vb. ürünlerin paketlenmesi, benzin istasyonları, alışveriş arabaları ve ATM’lerin enfeksiyona neden olmadığı da belirtilmiş. Yine en doğru davranışın ellerin yıkanması olduğu söyleniyor.

Pek çok kişi virüsün yemekler aracılığıyla da bulaşabileceğine inanıyor. Ancak korona virüsü bir gıda enfeksiyonu değil. Hastalık, grip gibi enfeksiyon damlacıklarıyla ilişkili. Mohammadi, ayakkabı aracılığıyla korona bulaş riski için de şöyle diyor: “Korona virüsünü ayakkabılarınızla eve getirme şansı, günde iki kez yıldırım çarpması gibidir! 20 yıldır virüslere karşı çalışıyorum.”

Hiç evden çıkmamak ya da alınması gereken önlemlerden çok daha fazlasını almak kısaca her zaman steril bir ortamda kalmak güvenliği zayıflatıyor. Bağışıklığı artıran yiyecekler tüketilse bile, düzenli olarak parka ve açık alana gidilmesi öneriliyor. Çünkü vücudun bağışıklığı, evde oturup kızarmış, baharatlı, şekerli yiyecek ve içecekleri yemeden değil, patojenlere maruz kaldıkça artıyor…

Farideh Sultan Mohammadi korona önlemlerini şöyle sıralıyor;
Ellerinizi sıkça yıkayın, kalabalık ortamlarda iki metrelik fiziksel mesafenizi koruyun, (10-11) saatten itibaren 15-20 dakika güneşte oturun, günde bir yumurta tüketin, en az 7-8 saat uyuyun, günlük 1,5 litre su için, propolis kullanın doğal antibiyotiktir, korona virüsünün pH değerinin 5,5 ile 8,5 arasında değiştiğini unutmayın. Bu nedenle yeşil limon, sarı limon, avokado, sarımsak, mango, mandalina, ananas, portakal gibi virüsün düzeyinden daha fazla alkali gıda tüketmeye özen gösterin.
Ve limonlu ılık su içmenin virüsü akciğerlere ulaşmadan önce öldürdüğü gerçeğini unutmayın…

saglik-calisanlari-pandemi-servisi

‘Alo 184 çık devreden’

israil-gucleri-filistinlilerin-salgin-icin-topladigi-yardimlara-el-koydu

Sitem