Korona nedir?

chpli-tascier-yerli-test-kiti-sozunun-uzerinden-iki-yil-gecti
Haldun ÇIRAY
5 Şubat 2020

Coronavirüsleri literatüre göre yedi türle bir aile gibi.
Wellcome Trust’tan Dr. Josie GoSars’a göre corona, sarsa benzemese bile baş edilme konusunda çok hazırlıklı olduklarını söylüyor. Esasen sağlık teşkilatlarının bu virüslerle ilgili hazırlıklı oldukları tıp dünyasında biliniyor.
Sars, ağır akut solunum yolu yetersizliği sendromu olup ilk defa 2003 şubatta Asya, Kuzey Amerika ve Avrupa’da görülmüş nedeni henüz bilinmeyen düzenli ve tipik olmayan değişik bir virüs olup bir gurubun içinde de yer almayan zatürree olarak seyreden bir sendrom. Şimdi coronavirüsünün hafif soğuk algınlığı ile ölüme kadar uzanan semptomları olduğu bilinmektedir. Edinburgh Üniversitesi dahil sağlık kurumlarının tümü coronavirüs görüldüğünde semptomların şiddetini mutlaka bilmek ister. Profesör Mark Voolhouse’ın Edinburgh coronavirüsü için olsa gerek “Bu soğuk algınlığı semptomlarından daha fazla ve korkulu olsa da sars kadar şiddetli değil” diyor. Bugün için corona, sars virüsünde meydana gelen ölüm sayısını aşarak bilinenin dışına taşmış ve bu yazının yazıldığı anda ölen sayı 362’ye ulaşmıştır.
Çin gribi de denen coronavirüsün Çin’de görüldüğü günden beri devletin takındığı tavır Hükümete taraf olsun, muhalif olsun herkesle takdir edilmiştir. Sadece Çin’deki vatandaşlar değil, tüm ülkenin bu melun virüsten korunması dikkate alınmıştır. Çin’deki vatandaşlarımızın alınması, ülkeye getirilmesi konusunda özel sağlık korumalı uçağın gönderilmesi sağlık ekipleri ve tüm personelin mükemmel denilecek görev anlayışıyla hizmet etmiş olmalarını taktir etmemek kimin haddine. Allah’ın izniyle bütün soydaşlarımız sağ selamet ülkemize inmiş, karantinaya alınmış. Şu bir gerçek ki, insanımızın ne kadar kıymetli olduğu ve değer veren bir devletin bulunduğu tam da Ortadoğu’yu dürtenlere ders niteliğindedir. Devletimizin eline, yüreğine sağlık. Ülkemizde zaman zaman Kongo ateşi, deli dana, İspanyol, Asya, Hong Kong, kuş gripleri, kuduz, bruselloz, şarbon, kocabaş, hepatit a, b, c, kanlı ishal, kene, koli basili ve uyuz gibi toplum huzurunu bozabilecek bulaşıcı haftalık ve veya virüslere rastlanmış, Allah’ın izniyle hiç biri problem olabilecek konuma gelmeden devletimiz tarafından yok edilmiştir. Bu tür hastalık ve virüsler önlem alınmadığında toplumda büyük yaralar açabilir. Bugün için mevcut corona, sars virüslerinden daha fazla problem olmuştur. Takdir etmek gereken konu, devletin vakit geçirmeden önlem aldığını görmek. Bu durumlarda sağlık kurumlarıyla diğer kurumlar bir plan dahilinde verilen görevleri ciddiyetle yerine getirdi. Toplumda korku, endişe ve psikolojilerini etkileyecek bu tür mücadelede en önemli görevlerin başında yayın organları, savaş hallerinde ise fısıltı yayınları yer alır. Öyle ki yayın organları yetersiz haber vermemeye çok özen göstermelidir. Mübalağalı ve tekrar haberler zararlı olabilir. Çünkü aynı sözleri yazmak, söylemek, göstermek konuyu seri filme dönüştürmek de doğru olmayabilir. Bu gibi hallerde psikolojik yapının olumsuz etkilenmemesine dikkat edilmelidir. ‘Allah beterinden korusun’ demekten başka yapabileceğimiz bir şey yok. Kalın sağlıkla…

chpnin-ocak-kongreleri-yarin-basliyor

Tiyatroda son perde!

hayat-sevince-guzel

Hayat sevince güzel