Korona virüs sonrası yaşam nasıl olacak?

Hatice SAYILGAN
12 Ocak 2022

Korona virüs tüm dünyada düzeni hızla değiştirdi ve bir daha hayatın eskisi gibi olmayacağının da sinyalleri veriliyor.

En azından uzun bir süre, daha temkinli yaşayacağımızı, sosyal hayatın kısıtlanacağını ve kişisel hijyen önlemlerini artıracağımızı tahmin edebilirsiniz.

Peki, günlük yaşamda alışkanlıklarımız ne yönde değişiyor, korona virüs sonrası dünyada insanlığı neler bekliyor?

Korona virüs sürecinde, daha önce online alışverişi deneyimlemeyen birçok kişi internetten alışveriş yapmaya başladı.

Online alışveriş satışları ise her geçen gün yükselmeye devam ediyor. Pandemi sonrasında da insanların alışverişi internetten yapmaya devam edeceği öngörülüyor. Yalnız bu kadar da değil; temassız teslimat, online ödeme gibi yeni alışkanlıklar da bu dönemle beraber gelişiyor.

İnsanlar marketlerden ve küçük esnaftan yaptığı alışverişlerde ise mümkün olduğunca az para kullanmaya çalışıyor.

Elbette yeni alışveriş alışkanlıklarıyla beraber yeni yapılar da görüyoruz. Lojistik sistemlerin güçlenmesi, zincir marketlerin dijitalleşmesi, küçük esnafın ortak uygulamalarla internetten ticarete adım atması ve online bahşiş uygulamaları kullanımında yükseliş bekleniyor.

İş yerine gelen personel sayısında azalma olması da pandeminin bize bıraktıkları arasında olacak gibi duruyor. Korona virüs süreci ile beraber pek çok işin internet üzerinden de yapılabileceği görülüyor. Bu nedenle evden çalışma sisteminin daha yaygın kullanılacağını bekleyebilirsiniz.

Korona virüs geçse de izleri insan psikolojisini uzun süre etkileyeceğe benziyor.

Eskiden daha çok temas ve yakınlık ile sosyalleşen insanların sarılma, öpme, yakın oturma gibi konularda temkinli olacağı öngörülüyor.

Tedbirin, elbette temkinli olma motivasyonundan ve güvende hissetmemekten kaynaklandığını düşünebilirsiniz. Bu hisler de uzun vadede, kişilerin sosyal hayatta izolasyonunu artıracağa benziyor.

Daha az dışarı çıkma, online görüşmeleri tercih etme, kişilerle temas etmeme, uzak oturma gibi davranışlar alışkanlık haline gelmeye hazırlanıyor.

Gelecek yıllarda insanlar daha korumacı davranışlar sergileyebilir, daha az sosyalleşme ve güvensizlik nedeniyle depresif eğilimleri daha sık görebilirsiniz.

Korona virüs süreci birçok insanın yeni hobiler geliştirmesini de sağlıyor.

Siz de balkon bahçeciliği, puzzle yapma, evde maket hazırlama, ekmek pişirme gibi yeni alışkanlıklar edinmiş olabilirsiniz, bu sürecin sonunda hayatınızın içinde onlar da olacak gibi görünüyor.

Korona virüs sonrasında insanların evde yenebilir bitkiler üretmeye daha çok ağırlık vereceği de yapılan tahminler arasında. Bakalım farkında olmadan hayatımızda izler bırakan bu süreci ne zaman ve hangi sosyal değişikliklerle tamamlayacağız…

Bu ayrımcılık İzmirli’ye yakışır mı?

yokten-universite-hastanelerinde-calisan-saglikcilara-ek-odeme-talebi

Sağlık çalışanıysan, derdini Marko Paşa’ya anlat