Koronadan korkmayın korunun!

chpli-tascier-yerli-test-kiti-sozunun-uzerinden-iki-yil-gecti
Deniz ZÜNBÜLCAN
16 Mart 2020

Son günlerde ülkemize de ulaşan ve herkeste korku uyandıran korona virüsünden alacağınız önlemler ile korunabilirsiniz. Yayılma hızı yüksek olsa dahi ölüm oranı %2 olan bu enfeksiyonun yaygın belirtileri solunum semptomları, ateş, öksürük ve nefes darlığıdır.
Bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirerek bu virüsten korunmak için mutlaka beslenmenizde bu 5 maddeye dikkat edin.

Bol su tüketin.
Bağışıklık sisteminizin korunması, vücudunuzun temizlenebilmesi ve vücut sıcaklığınızın dengede kalabilmesi için su tüketiminiz oldukça önemlidir. Bu nedenle mutlaka gün içerisinde 2-2,5 litre su tüketmeye özen gösterin. Çay, kahve gibi diüretik içecekleri çok fazla tüketiyorsanız sınırlandırın.

Çiğ sebze ve meyve alımınıza dikkat edin.
Bugünlerde vitamin, mineral ve lif alımınızı da kontrol altında tutmalısınız. Farklı renklerdeki sebzeler farklı antioksidan maddeleri içermektedir. Antioksidan maddeler ise vücudu serbest radikal dediğimiz vücut için stres oluşturabilecek maddelere karşı korumaktadır. Bu nedenle mutlaka sofranızı renklendirin ve çeşitlendirin.

Yeterli miktarda protein alın.
Proteinler doku yapımında, onarımında ve hormonların, enzimlerin yapısında olan besin ögeleridir. Bu dönemde bağışıklık sisteminizi korumak ve güçlü olmak için beslenmenizden proteinleri eksik etmeyin. Mutfağınıza yumurta, et,tavuk, balık gibi protein kaynaklarını ekleyin.

Basit şekerden uzak durun.
Basit şeker, insan sağlığı için herhangi bir faydası bulunmayan, aksine daha çok zararı olan bir besindir. Doğal yollardan alınmayan ve fazla miktarda alınan şeker ilerleyen dönemde kandaki şeker oranının yükselmesine bu durumsa çoğu vitamin ve mineralin emiliminin engellenmesine neden olmaktadır. Ancak bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak istiyorsanız vitamin ve mineral alımınızı ihmal etmemeli basit şeker kullanımınızı kontrol altına almalısınız.

Paketli ürünlerden kaçının.
Metabolizmaya yabancı her madde bağışıklık sisteminiz için risk faktörüdür. Çoğu paketli gıda ise koruyucu madde, katkı maddesi, renklendirici, kıvam arttırıcı gibi yabancı maddeleri içermektedir. Bu nedenle bu dönemde paketli ürünlerden kaçınmalı alacağınız paketli ürünlerin etiket bilgisini okumayı ihmal etmemelisiniz.

Dünya sağlık örgütü uyarıları
• Enfekte olmuş kişilerle yakın temastan kaçınılmalıdır.
• El hijyenine dikkat edilmelidir. Sık aralıklarla eller en az 20 saniye sabun ve su ile yıkanmalıdır. Sabun ve su olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalı özellikle hasta insanlar veya çevresi ile doğrudan temas ettikten sonra eller mutlaka yıkanmalıdır.
• Çiftlik veya vahşi hayvanlarla korunmasız temastan kaçınılmalıdır.
• Kişi enfekte olduysa, mesafeyi korumalı, öksürürken, hapşırırken tek kullanımlık kağıt mendil ile ağızını ve burnunu kapatmalıdır.
• Enfekte olan kişilerin dokunduğu yüzeyler dezenfekte edilmelidir.
• Et, yumurta gibi hayvansal gıdalar iyice pişirilmelidir.
• Hasta kişiler mümkünse kalabalık yerlere girmemelidir. Eğer girmek zorunda kalınıyorsa ağız ve burun kapatılmalı mümkünse tıbbi maske kullanılmalıdır.

koronavirus-izmirde-kolonya-satislarini-artirdi

Kolonya ülkesi

corona-virusunden-hayatini-kaybedenlerin-sayisi-213e-ulasti

Koronavirüs dünyayı sarıyor