Koronavirüs dünyayı sarıyor

corona-virusunden-hayatini-kaybedenlerin-sayisi-213e-ulasti
Vahap DABAKAN
16 Mart 2020

Söz konusu bulaşıcı hastalık olunca ve tükürükten daha çok bulaştığı olunca “Koronavirüs” Covid-19’dan korunma şekliymiş ama ne aşağıya, ne yukarıya tükürük hizasından uzak durmak gerekiyormuş. İnsanların sokaklarda tükürmemeleri isteniyor…
Çin’de başlayan İran’da devam eden, İtalya’ya da sıçrayan Koronavirüsten korumak için toplu ulaşımdan tutun da kalabalık yerlerden uzak durmaya çalışıyor insanlar. Türkiye’de beş kişide görülmesi üzerine 82 milyon insan, kendilerini korumak için büyük çaba harcıyor. Sağlık Bakanlığı da gerekli tedbirleri alıyor ve vatandaşları bu konuda devamlı bilgilendiriyor.
Bulaşıcı ve öldürücü virüs bilgilerini paylaşmak istiyorum. İtalya’da ölü sayısı bini aştı. Alınan önlemleri biliyoruz. Okulların kapatılması, seyahat kısıtlaması, eve kapanma, sınırlarımızın kapatılması önlemleri birbiri ardına geliyor. Liste uzayıp gidiyor.
Uzmanlar yaptığı çalışmalarla bir yandan hastalığın çaresini ve aşısını geliştirmeye çalışıyor, diğer yandan insanları bu bulaşıcı hastalığa yakalanmamaları için uyarıyor. Vatandaşlarımız ise hekimlerin korunmak için söylediklerini yapmamak için adeta direniyor…
Hekimlerin uyarıları; 1 metre 82 santim! Hapşuuu veya öhüü öhüüü… Hapşırma ve öksürmenin tehlikeli olduğunu söylüyorlar. Neden 1 metre değil, 1,5 metre? Hatta 1.80 metre değil de tam 1.82 metre? Ölçümde şiddetli bir öksürüğün ‘Droplet’ olarak bilinen tükürük damlacığının hızını keserek son ulaşma mesafesi 1.82 metreymiş.
Bilimsel bir çalışmaymış. Tükürüğün öksürürken ağızdan tazyikle çıkışı ve hedefe ulaşması. Paranoyak bir durum ama uzmanlara göre başkasının veya başkalarının hastalığı kapma olasılığı aşırı derecede yüksekmiş bu ‘Droplet’ aracılığı ile. Aslında virüs uzmanları bu araştırmayı influenza, anjin, grip, nezle gibi ağızdan geçen hastalıkları göz önünde tutarak değerlendirmişler.
Adını da ‘Güvenlik mesafesi’ olarak belirlemişler. Koşullar arasında şiddetle öpüşmeme, el sıkışmama, sarılmama da var. Medya bunu bir şizofren yorum olarak tanımlıyor. Neden 1.80 metre değil de 2 santim daha fazla olan 1.82 metre? 1.50 metre yetmez miydi?
Tabii dünyada koronavirüs paniği kol geziyor. Etkisini ne zaman kaybedecek? Daha kaç hasta ölecek? Ne kadarı iyileşecek? Normal yaşama ne zaman tekrar geçilecek? Bu ölümcül virüs kol gezdiği ülkelere kaça mal olacak? Aşısı bulunacak mı? Zararı nasıl karşılanacak? Kolera veya veba, tifo gibi salgınları anımsatacak mı? Uçaklar tekrar havalanacak mı? Turizm toparlanacak mı? Offf, o kadar çok yanıtlanması zor sorular var ki! Şimdilik 1 metre 82
santimlik mesafeyi saptayarak öksürmemeye gayret edelim…
Koronovirüs hastalığı, yüz ülkede görüldü. En çok rastlanan ise, Çin, İran, İtalya. 5.100 hasta hayatını kaybetti. Binlerce insan da pençeleşiyor. Bu illet öldürücü hastalıktan korunmak biraz da biz insanların elindedir.
Türkiye’de okulların tatil edilmesinin ardından Milli Eğitim Bakanlığı internet ve televizyon aracılığıyla evden dersleri takip edecekler. Türkiye’ye geçmiş olsun…
Ahlaksız bazı insanlar ise hijyen ve yiyecek malzemelerinde insanları kazıklamaya devam ediyor…

chpli-tascier-yerli-test-kiti-sozunun-uzerinden-iki-yil-gecti

Koronadan korkmayın korunun!

koronadan-msp-ile-korunuruz

Korona’dan MSP ile korunuruz