Kovid-19 sonrası hayat…

Hatice SAYILGAN
9 Aralık 2020

Korona virüs yaklaşık bir yıldır tüm insanlığa kara bulut gibi çöktü. Günler çoğunlukla kalabalık ortamlardan uzakta, evde geçerken herkes aynı şeyi merak ediyor.

Covid-19 ne zaman hayatımızdan çıkacak?

Ne zaman normal hayata döneceğiz?

Aslında bakarsanız görünen o ki Covid-19 tamamen yok olup gitmeyecek. En az 2 yıl daha hatta belki de 3 yıl daha hayatımızda olacak. Aşılama büyük oranda gerçekleşse bile bir süre daha temizlik, maske ve mesafe önlemlerine dikkat etmek zorunda kalacağız. Yani bir süre daha “Herkes maskelerini çıkarabilir, normal hayata dönüyoruz” gibi bir cümle duymayacağız. Hatta belki de böyle bir cümleyi hiç duymayacağız, bu illet yavaş yavaş etkisini yitirecek ve kendiliğinden yok olma noktasına gelecek. Bu konuda çok teori var.

Tabi işin sağlık boyutundan sonra ekonomik boyutu da çok önemli. Takdir edersiniz ki bu süreçte tüm dünyada ekonomi olumsuz anlamda etkilendi.

Peki, önümüzdeki ay ve yıllarda ekonomi ne durumda olacak?

Birleşmiş Milletler Küresel İnsani Yardıma Genel Bakış Raporu’na göre 2021 yılında 235 milyon insan, yani dünya çapında her 33 kişiden biri, insani yardıma ve korunmaya ihtiyaç duyacak.

Geçtiğimiz yıl hazırlanan raporda her 45 kişiden birinin insani yardıma ve korunmaya ihtiyaç duyacağı saptamasında bulunduklarının altını çizen Birleşmiş Milletler, bu sayının son on yılın en yüksek sayısı olduğunun altını çizdi ve artışın yüzde 40’ın üzerinde olduğunu ifade etti.

Pandemi nedeniyle kepenk indiren esnaftan tutun da ücretsiz izne çıkarılan binlerce insan ay sonunu nasıl getireceğinin hesabını yapıyor.

Üzücü fakat öngörülene göre bundan sonra uzun bir süre daha böyle gidecek. Yani, işlerin çoğu geri gelmeyecek. Servis elemanları, tur rehberleri, konaklama sektörü… Aynı miktarda işin geri gelebilmesi en az 3 yıl alabilir. Sektörler normale dönse de az eleman tercih edilecek çünkü personele ayrılan bütçe azalacak.

Bu nedenle karantinada geçirdiğimiz bu günleri fırsata çevirmek gerekiyor aslında. Mesela günlerinizi, bir alan seçerek bu alanda bilgi sahibi olmak için geçirebilirsiniz. Ne konuda kendini geliştireceğine karar veremeyenlere önerim giderek dijitalleşen dünyaya yönelik bir adım atmaları. Dijital reklamcılık, yazılım sektörü, online satış vb. gibi bir alan seçilebilir çünkü korona virüs ile geleneksel şehir meslekleri artık düşüşe geçti…

Pandemi daha ne kadar sürecek, aşılama ne kadar başarılı olacak, ekonomi nasıl normale dönecek bilmiyorum ama daha kötüsü olamaz dedikçe evren “Olur mu, al bak daha kötüsü var” dercesine yeni felaketler çıkarıyor karşımıza.

O yüzden 2020’yi çok da kötülemeyelim, 2021 bize ne getirecek bilmiyoruz…

Huzur istiyoruz

corona-virusunde-dikkat

Cesaret ve aptallık arasındaki fark!