Kovid-19 sonrası

dunya-saglik-orgutunden-flas-turkiye-aciklamasi
Haldun ÇIRAY
27 Mayıs 2020

İlk yazımızdan bu yana söyledik; çok senaryolar yazılacak. Biz de Kovid-19 sonrası için neler düşünülüyor, neler olacak yazalım…
Çin, liderliğe mi oynuyor? Dünya tek devlet olma yoluna mı girecek? Tek Allah’a inananlar sadece Allah fikrinde birleşerek kutsal kitaplardan ve peygamberlerden vaz geçmeyi göze mi alacak? Yeni dünya düzenini entelektüeller mi kuracak? Çin, sağlık ile yeni bir İpek Yolu mu açıyor? Üretim ABD’den Çine mi gidiyor? Dünya hızla Sanayi 5.0’a doğru daha hızlı mı ulaşacak? Paradan para kazanan küreselciler paranın değişimini yapabilecek mi? Elde dolaşan para yerine kripto para ‘bitcoin’ sistemine geçecek mi? Bireylerin özellikleri, çiplerle fişlenip her hareketleri takip edilecek mi? İşsizlik ile birlikte fukaralık artacak mı? Kapitalist düzen tehlike mi olacak, çökecek mi? Liberal düzen bozulursa dünya ateşe mi atılacak?
Hayır, sadece ekonomi rayında gidecek, para değişiklik gösterecek, Sanayi 5.0 olur mu olmaz mı, yoluna devam edecek. Senaryolar eski itibarını kaybedecek. Yalan ve bilgi kirliliği için yeni yaptırımlar gelecek, bir yararı da olmayacak. Cep telefonları halen insan hareketlerini takip ederek çip işlevini yapıyor. Yeni cep telefonlarının gelişmişleri yapılacak. Uzaktan iletişim, bilgi, eğitim kendi mecrasında gelişerek devam edecek. Bioterörizm, salgın hastalıklar konusunda zafiyet olduğu tespit edilen konularda yeni uygulamalar ve tedbirler düşünülecek. İletişim ile her konuya erişmek kolaylaşacak ve artık ‘Ben önce bildim, senden iyi biliyorumculuk’ kalkacak.
Ancak dünyanın çarkı yine para. Para politikaları, çeşidi ne olursa olsun, sanayi, enerji, elektronik ile dönecek. Çıkar ilişkileri devam edecek ve işsizlik çok büyük bir zafiyet olarak kendini gösterecek. Ağır mekanize ve nükleer güçler yerini hiç bir şekilde savunulması mümkün olmayan virüs, bakteri gibi ölümcül üretimlere bırakacak. Esasen Kovid-19 tecrübesi bu konuyu akıllara getirdi. Artık bütün dünya istihbaratları da çok güçlendirecek ve elemanlarını ilmi kimselerden oluşturmak zorunda kalacak. Kovid-19 tecrübesi ile her ülke tarımsal planlama ve tarımsal bazlı beslenme konusunda organizasyon gereğini önceden belirleyecek.
Evet, hayatın bilinen gerçekleri dışında Kovid-19’dan sonra farklı bir düzen olmayacak. Dünya düzeni içinde yer almak için yine hak, adalet, eşitlik içinde yer almakla olacak. Hiç bir senaryo kandırmamalı. İnsanlar yaşadıkları anda gördükleri, duydukları ile yetinmeli. Kovid-19 sonrası özgür irade hakim güç olacak. Hürriyet ve fırsat eşitliğini kaçırmayan inançlı, imanlı, vicdanlı insanlar her halükarda müreffeh yaşam hakkına sahip olacak. Yeni dünya düzeni olmayacak, gelişen bir dünya düzeni olacak. İnsanlık her zamanki gibi bugün yaşadıklarını unutacak. Ancak bugünü unutmayalar gelecekte kötü şartlarda bile yaşamlarını devam ettirebilecek. Tabiat zayıfı, güçlünün devamı için besler.
Allah kötü günler göstermesin. Ramazan bayramınız kutlu olsun…

en-basarili-sporcu-oynamayan-midir

En başarılı sporcu oynamayan mıdır?

salgin-sonrasi-evden-calismanin-kalici-hale-gelme-ihtimali-yuksek

Salgın sonrası evden çalışmanın kalıcı hâle gelme ihtimali yüksek…