Kovid-19 tedbirleri ve faiz artırımı güven verdi!

merkez-bankasindan-hukumete-enflasyon-mektubu
Vahap DABAKAN
3 Aralık 2020

Korona virüs salgınında küresel bazda artış gözleniyor. 31 milyon 53 binden iki aylık zaman zarfında 56 milyon 622 bin 547’ye tırmandı. Kapanan vakalarda 39 milyon 416 bin 998 kişi sağlığına kavuşurken, 1 milyon 355 bin 905 kişi ile yüzde 3 oranında ölüm sayısı gerçekleşti.
Türkiye’de vaka sayısı 425 bin 628’e çıkarken, 12 bin 822 ölüm gerçekleşmiş. İkinci dalganın başlamasıyla günlük ölüm sayısı da artmaya başladı. Sağlık Bilim Kurulu’nun tavsiyeleriyle Bakanlar Kurulu sonrasında kameralar karşısına geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, korona virüsün toplum içerisinde azaltılması için gerekli görülen A – Z’ye bir dizi yasakların gündeme alındığını açıkladı. Cuma gününden başlayan yasak, hafta sonu tamamen evden çıkılmayacak.
Avrupa’da da ikinci dalga yaşanmaya başladı. Sonbaharın gelişiyle hızla tırmanan vakalar neticesinde Türkiye ve Fransa’da gece sokağa çıkma yasağı ilan ederken, Birleşik Krallık, Avusturya, Slovakya, Polonya, Çekya ek tedbirleri artırdı. Hollanda ve Belçika’da ise durum kritik. Türkiye’de olduğu gibi birçok ülkede kafe, restoran ve kalabalık etkinlikler kapatıldı.
Türkiye’de salgının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme amacıyla hazırlanan genelgede 20 Kasım 2020 tarihinden itibaren restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi yerler 10.00 – 20.00 saatlerinde sadece paket servis verecek.
7 Kasım 2020 itibariyle Merkez Bankası Başkanı, Hazine ve Maliye Bakanı sürpriz bir şekilde değişti. MB Başkanlığına Naci Ağbal, Hazine ve Maliye Bakanlığına ise Lütfi Elvan atandı. Atamaları yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaşanan bu süreç içerisinde ekonomi, hukuk ve demokraside yepyeni bir seferberlik başlatıyoruz. Fiyat istikrarı için piyasa odaklı politika kararlarının alınacağı konusunda çalışma başlatıldığını açıkladı…
Akabinde 19 Kasım 2020 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yeni başkanın yaptığı açıklamaya paralel olarak piyasadaki beklentiyi karşıladı. 475 baz puan faiz artışıyla politika faizini yüzde 10,25’den 15’e yükseltti. Böylelikle Türk Lirası’ndaki devalüasyon ve istikrarsızlığa müteakip artan fonlama faiz oranları politika faizinin de artırılmasıyla yeni bir disiplin kazanmış oldu.
Alınan bu karar ile Türk Lirası döviz karşısında yüzde 1,5 – 2 arası değer kazandı. Alınan karar ile dar zamanda Türk Lirası sepet döviz kuru karşısında yüzde 6,08 oranında değer kazandı. Üstelik yabancı yatırımcı uzmanları da kararı olumlu buldu. Kısa vadede ülkenin risk puanı da 550’den 390 puanlara kadar geriledi. Türk Lirası, mevduat ve kredi faizleri beklentileri nedir?
Sıra hukuk ve demokraside yeni bir seferberlik başlatılmasında… Merkez Bankası para politikası bağımsızlığı ve piyasa odaklı politika kararlarının sürdürülebilirliği hususunda uzun vadeli başarı için önemli reformları hayata geçirmeye geldi. Türk Lirası’nın döviz kurları karşısında değer kazanması için yerli ve yabancı yatırımcı ülkedeki döviz likiditesini artırarak Merkez Bankası’nda eriyen döviz rezervlerinin tekrar artması önem arz ediyor.

dso-yeni-koronavirus-mutasyonu-konusunda-ingiltereyle-yakin-temasta

Hastalığı önlemek…

izmirde-baraj-sulari-altinda-kalan-koyun-kalintilari-ortaya-cikti

Şimdiki imtihanımız kıtlık mı?