Köylü ağaç nöbetine THK başkanı düğüne!

Tuğçe DOĞANELİ KAMACI
31 Temmuz 2021

Ormanlarımız yanıyor, kesiliyor, cennet bir yurdun karış karış cehenneme dönüşmesini izliyoruz… Ağacı, hayvanı köylü koruyor, yetkili(!) isimler düğüne gidiyor, sonra ‘Hakkınızı helal edin’ diyor. Helal etmiyorum!

Biz ağaç kesimine karşı ‘Aman, nefesimizdir, yapmayın’ diye haykırırken, kirli eller iş başına geçti. Yurdun dört bir yanını cayır cayır yaktılar. Köyler yok oldu, hayvanlar telef oldu. Sosyal medya, daha önce yangın çıkarma girişiminde yakalanan şahsın salıverilmesi haberiyle, yangın söndürme uçaklarının yetersizliği haberiyle, belediye başkanlarının yangın uçağı kiralayamamasıyla, THK başkanının düğüne gitmesi haberiyle karıştı. Akıl, mantık almıyor, vicdan kabul etmiyor. Sosyal medyada okumaya dayanamadığımız tüm bu haberler, ülkemizin gerçekleri. Yazıklar olsun!

İKİZKÖY’ÜN SELAMI VAR

Akbelen Ormanı’ndaki ağaç nöbetini ziyarete gittim. Hem nöbetin nasıl geçtiğini öğrenmek hem de İkizköylülere destek olmak istedim. Çok mutlu oldular, teşekkür ettiler; ‘Biz teşekkür ederiz, geleceğimizi savunduğunuz için’ dedim. Gerçekten de öyle, hepimiz için oradalar! Sizlere de selamları var, desteklerinizi bekliyorlar.

Genci, yaşlısı birlikte mücadele ediyor. Çadırlarını kurmuş, semaverde çayını demlemiş, her konuğa, ‘ciğerlerimizin’ önemini izah etmeye çalışıyorlar. Çevrede yetişen zeytinin, zeytinyağının güzelliğini anlatıyorlar. Alanda ihtiyaç duyulan elektrik için güneş panelleriyle, enerji üretiminin nasıl çevre dostu yöntemlerle ve kolayca yapılabileceğini gösteriyorlar.

AK PARTİLİ VEKİLLER NEREDE!

Sosyal medyadaki destekten çok memnunlar; ancak Muğla milletvekillerinden daha çok ilgi ve destek bekliyorlar. Özellikle iktidar partili vekillerin, orada olup bitene kulak vermelerini, seçim zamanı arşınladıkları yolları, insanların çözüm beklediği dönemde de ziyaret etmelerini istiyorlar. Milletvekillerinden randevu alamayan köylüler hayal kırıklığını anlatıyor ve ekliyorlar: Bu bir siyasi duruş, siyasi tepki değil! Bu hepimizin geleceği, geleceğimiz için ortak mücadele yürütülmesi gerekiyor ama sadece muhalefet destek oluyor, iktidar partililer ortada yok! Bizi neden dinlemiyorlar?

İKİZDERE İLE KADER KARDEŞİYİZ

Sosyal medya üzerinden diğer hak savunucularıyla iletişim halinde olduklarını, birbirlerine destek olduklarını anlattılar. İkizköy ve İkizdere’ye ağaç kesimi için aynı gün girildiğini; ancak İkizdere’de jandarmanın müdahalesiyle olayların büyüdüğünü, İkizköy’de kesim ekibinin köylülerin tepkisi sonucu çekildiğini, böyle bir gerilimin yaşanmadığını anlattılar. ‘Kader kardeşliği’ olarak tanımladıkları bu kesimler nedeniyle gece gündüz alandalar!

İkizköylü Erol Yıldırım da alandaki köylülerden, 76 yaşında ve direnişin sembol isimlerinden. Enerji şirketinin 5 yıldır yıldırma politikaları uyguladığını; ancak yılmayacaklarını dile getiren Erol Yıldırım, “Milletin zeytinlerini kendilerine kestirdiler, ‘Odunlarını alıyorsanız alın’ dediler. Burada 10 bin zeytin ağacı kesildi. Hiç olmazsa çamları kurtaralım dedik. İzin olmadan köyümüze gidemiyoruz. Evlerimizin perdeleri sallanıyor, görünce ağlıyoruz. Ama ağlasan ne olacak, yok çaresi!

REZİL OLDUK…’

Yerimiz istimlak oldu. Oldubittiye getirip köyümüzü aldılar. Millet dağıldı; bir kısmımız Çamköy’e göçtük, bir kısmımız Milas’a… Burada yerimizi verdiğimiz paraların üstüne kat be kat fazlasını ekleyip Çamköy’den yer aldık, rezil olduk yani! Gittiğimiz yerde hapis gibiyiz. Burada çalışmaya, ekip dikmeye alışkın millet oralarda taşın altındaki mantar gibi bembeyaz kalmış. ‘Geri dönün’ deseler, hemen döneriz…” dedi.

Doğup büyüdüğü topraklarda yaşamak, dikip büyüttüğü ağaçları çocuğuna bırakmak İkizköylüler için ne kadar doğal ancak imkansız bir dilek değil mi…

Akbelen Ormanı’nın, İkizdere’nin, Kazdağları’nın korunmasının, ağacı korumaktan öte, Türkiye’nin enerji politikasını dönüştürme mücadelesi olduğunu unutmayalım. Hepimizin geleceği için mücadele edenlere, destek olalım.

Tebrikler Alperen!

Milli basketbolcumuz Alperen Şengün’ün NBA’deki takımı Houston Rockets oldu. 16. sırada seçim hakkını elinde bulunduran Oklahoma City Thunder, yapılan takas sonucu bu hakkı Houston Rockets’a devretti. Genç basketbolcu böylelikle NBA’de Türk pasaportuyla mücadele eden 11. isim olacak.

TEMA kolları sıvadı

Erozyonla mücadele ve doğal varlıklarımızı koruma amacıyla kurulan TEMA Vakfı, yangınlarla mücadele için kolları sıvadı. Zarar gören bölgelerin tekrar ağaçlandırılması için dün saat 12.00 itibariyle kampanya başlatan TEMA’nın sosyal medya hesaplarını takip ederek kampanyalara destek olabilirisiniz.

Foto: Erol Yıldırım

Tsunami erken uyarı sistemi kurulmalı

İçimizdeki şatolar…