Kozmetikte hayvan deneyi

Hatice SAYILGAN
28 Nisan 2021

Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen, kullandığımız onlarca ürünün hayvanlar üzerinde test edilmesini anlatan Save Ralph isimli kısa film insanlığın insanlıktan ne kadar uzaklaştığını bir kez daha gösterdi.
İnsan sağlığı için yapıldığı varsayılan hayvan deneyleri yüzünden her yıl binlerce hayvan vahşice öldürülüyor.
İlaç geliştirmede ve kozmetik ürünlerinde güvenilirliği ölçme adı altında gerçekleştirilen hayvan deneyleri birçok cana acı çektiriyor ve sağlıklarını temelden etkiliyor.
Uygulanan testlerde; hayvanlar zorla besleniyor ve vücutlarına zararlı maddeler enjekte ediliyor.
Yüksek derecede radyasyona maruz bırakılan hayvanların organlarına cerrahi işlemlerle zarar veriliyor.
Zehirli gazlar solutuluyor; farklı duygu durumlarında tepkilerini ölçmek için korkutuluyorlar.
Her yıl hayvan testlerinde; 100 milyondan fazla fare, sıçan, hamster, tavşan, köpek, kedi, balık, maymun telef oluyor.
İnsan kullanımına uygun olup olmadığını ölçme adı altında hayvanlara yaşatılan bu eziyet, kanunlarla desteklenmiyor.
Zorunlu olmadığı halde uygulanan bu işkence sonucu denek olarak kullanılan hayvanlar, acı içinde ölüme terkediliyor.
Herhangi bir kozmetik ürünün üzerinde “Hamile kadınlar kullanmamalı” ifadesini görmüşsünüzdür. Peki, buna nasıl karar veriliyor?
Tabi ki bu deneylerde hamile hayvanlar kullanılıyor… Bu canice deneyle kullanılacak ürünün insan fetüsüne zarar verip vermediği anlaşılmaya çalışılıyor.
Hayvan Deneyleri Merkezi Etik Kuruluşu (HADMEK), Türkiye’de hayvan deneyleri konusunda en yetkili kuruluştur. Her yıl istatistik tabloları yayınlayan HADMEK, deneylerde kullanılan hayvan sayısını açıklıyor. HADMEK’in açıkladığı verilere göre, 2010-2019 yılları arasında Türkiye’de toplam 2 milyon 367 bin 772 hayvanın deneylerde kullanıldığını görülmüştür. Açıklanan bu verilere göre Türkiye’de yılda ortalama 263,085 hayvan deneylerde kullanılıyor!
Hayvanları insan modellemeleri olarak kullanan bu işlemler genellikle başarısız sonuçlar doğuruyor. Hayvan testlerinden geçmiş birçok ürün insan üzerinde yan etki oluşturabiliyor. Yüzde 100 başarı oranı vadetmemesine rağmen günümüzde yapılmaya devam eden hayvan testlerinin alternatifleri de mevcut. Yapay hücre ve laboratuvar deneyleri gibi alternatifler hayvan deneylerine kıyasla daha pahalı olduğu için çok tercih edilmiyor.
Her yıl birçok marka yeni çıkardıkları ürünü piyasaya sürmeden önce bu testleri gerçekleştiriyor. Sizde insanlara hizmet için yaratılmayan canlılara, böyle bir zulümle acı çektiren markaların ürünlerini kullanmamak adına ambalajları kontrol ederek, hayvan deneyi kullanmayan markaların ürünlerini satın alabilirsiniz. Bu şekilde yüzünüze kan ve çığlık sürmemiş, bu markaları desteklememiş olursunuz…

izmirde-23-nisan-kutlamasi

Yazık oldu 23 Nisan’a

chpli-tascier-yerli-test-kiti-sozunun-uzerinden-iki-yil-gecti

Türk mutantı da geldi