Kriptoda meraklı sürpriz(!)

Rana Beyza ÖZTÜRK
28 Eylül 2022

Dolar endeksi rekorların ardından 20 yılın zirvesini yaşadı; ki şimdi düşüşe geçmeye başladı. Bir yandan küçük bir hastalık yaşayan dolar, kriptoya destek verdi. Ancak son yıllarda özellikle ABD borsalarındaki endeksler ile kripto para birimleri arasında pozitif yönlü hareketlenmeler merceğimiz altındayken süpriz gelişme geldi ve kapımızı çaldı. ABD borsalarında endeksler günü düşüşle tamamladı. S&P 500 endeksi yüzde 1.03 düşüş ile 3 bin 655 puan, Nasdaq endeksi yüzde 0.60 oranında azalışla 10 bin 802 puan, Dow Jones endeksi ise yüzde 1.11 oranında gerileyerek 29 bin 260 puan seviyesinden günü tamamladı. Paralel seyrine alıştığımız kripto normalde düşüş eğilimine devam eder derken, hızlı ve sert yükselişler ile herkesi şaşırttı.

 SORA SORA BAĞDAT

 Kriptonun geçtiğimiz yazıda aslında belli eşiklerden geçtiğini ve 19 bin dolar seviyesine gelmesinin çok önemli bir kritik olduğunu değerlendirmiştik sizlerle. Şimdi ise görüyorum ki beklenen hamle hem de beklemediğimiz şekilde 20 bin dolar seviyelerini geçerek geldi. Aslında kripto sora sora (!) Bağdat’ı buldu bence. Lakin bu hızlı ve sert yükseliş elbette yatırımcılar için endişe sebebi olabilir. Özellikle ürkek yatırımcılardan gelen “N’oluyoruz ya!” feryadları kulaklarınızı tırmalayabilir. Bitcoin’in hızlı toparlanması yatırımcılar tarafından bu nidaların duyulmasına sebebiyet veriyor. Çünkü yukarıda bahsettiğim hisse ile kripto arasındaki doğru orantılı seyir bozuluyor mu? Sorusu öne çıkıyor. Bu bir çok yatırımcının uzun ve kısa vadeli planlarını  değiştirmesine neden olacak. Şimdi herkes bu sorunun yanıtını merak ediyor fakat bir şey söylemek için erken. Zaman içinde kendine yer edinecek ve bu orantının bozulup bozulmamasını hep beraber göreceğiz. Ben basit ama çok etkili bir değişim olacağını düşünüyorum. Bu şekilde değişim ve gelişim bizlerin kapısını çalacak. Ben bilindik takip ve tekrarlı yöntemlerin değişmesi gerektiğini düşünüyor, gelecek dönemi merakla izlemeye devam ediyorum.

KONUŞMADAN OLMAZ

Diğer yandan bir kaç konuya değinmeden edemeyeceğim… Geçtiğimiz gün her ne kadar piyasaların etkisini kendi içimizde konuşup tartışsak da ekonominin tarihte bilim, sanat ve felsefenin ilerlemesinde büyük rol oynadığını biliyoruz. Annesinin boynunu kesen bir çocuğun tüm suçu uyuşturucuya, içtiklerine, yediklerine atılamaz. Bu ekonominin etkilediği kitlelerin, mutluluğu ucuz alanlarda arayışının bir sonucudur. Karşımızdaki cinnet sadece bir uyuşturucu cinneti değildir. Bizler kabul etmek istemediğimiz bazı gerçekleri acı örneklerle gördüğümüzde bile yok saymayı sanki düstur edinmişizdir… Ben ekonominin uzun yaşamdan, ruh sağlığına her noktayı etkilediğini biliyorum. Umarım sizlerde farkındasınızdır ve bilmeye yahut bilmiyorsanız da bilmeye yaklaşıyor oluyorsunuzdur. Sizlerden isteğim bir olayı bir suçluyu ve bir kültürü suçlamadan; nedenlerin ardını deşelim. Kolayca bir şeyi hedef göstermek mantıklı gelmiyor bana. Tüm ülke adeta bir kırmızı oda ve biz bunların tamamı için bazı nedenler buluyoruz. Belki de artık ekonominin gençleri getirdiği noktayı daha fazla konuşmamız gerekiyordur.

kilicdaroglu-danistayin-istanbul-sozlesmesi-kararini-degerlendirdi

Kılıçdaroğlu ne demek istedi?

yokten-universite-hastanelerinde-calisan-saglikcilara-ek-odeme-talebi

Devlet hastanelerini değil, şehir hastanelerini kapatalım