Kültür emperyalizmi

netfilix
Ahmet Buğra TOKMAKOĞLU
29 Aralık 2022

Yeni yıla birkaç gün kaldı. Geride kalan yılın öne çıkan en önemli maddelerinden biri de dijital dönüşüm ve kültür emperyalizmi oldu.

Dijital platformların etkisinin günden güne artmaya başladığı şu günlerde sinema salonlarına olan ilginin dibi görmesi durumu anlayabilmek için önem taşıyor. Netflix başta olmak üzere Disney+, Prime, BluTV ve Gain izleyicileri ekran başına kitliyor.

Her geçen gün bu platformlara özel içeriklerin sayısı artıyor. İçerikler arttıkça yerel yapımlara yeni fırsatlar doğuyor. Çarpan etkisi dizilerin, içeriklerin çekildiği yerlerin turizm potansiyelini artıyor, yerel kültüre merak duygusu aşılanıyor.

Yıllar yılı Amerika Birleşik Devletleri’nin Hollywood yapımları ile dünyayı kültürel emperyalizme maruz bıraktığı gerçeği bu kez dijital demokrasi ile Türkiye’ye yeni fırsatlar yaratıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Sinema Ofisi oluşumu ile İzmir’i sinema ve dijital platformlarda daha çok temsil etme/ettirme çabasını bu açıdan değerlendirip takdir etmek, en azından görmek, anlamak önemli.

Tam da bu konu üzerinden bir şeyler düşünürken Netflix’in bir araştırma sonucuna rastladım. Netflix’in ‘Kültürel Yakınlık Araştırması’nın sonuçları oldukça ilginç. Araştırmaya göre, Türk yapımlarını izleyen kişiler Türkiye’yi turist olarak ziyaret etmek ve Türkçe öğrenmek istiyor.

Dijital kültür emperyalizminin olumlu sonuçlarını almaya, meyvelerini toplamaya yavaştan da olsa başlıyor gibiyiz.

BAĞIMSIZ ARAŞTIRMA

Netflix tarafından bu yıl ikincisi gerçekleştirilen araştırmaya ABD, Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Brezilya, İspanya, Suudi Arabistan ve Şili’den 13 bin kişi katıldı.

Uluslararası bağımsız araştırma kuruluşu Basis Research tarafından gerçekleştirilen araştırmadan bazı veriler şöyle:

  • Netflix üyeleri, Netflix üyesi olmayan kişilere kıyasla Türk yapımlarını 1,5 kat daha fazla izliyor.
  • Netflix’teki Türk yapımı dizi ve filmleri izleyen kişilerin Türkiye’yi turist olarak ziyaret etme isteği, izlemeyenlere göre 2.6 kat daha fazla. Dünya genelinde turistik ilgisi en çok artan üç ülke ise sırasıyla Brezilya, ABD ve Birleşik Arap Emirlikleri.
  • Dizi ve filmler, Türkçe’ye duyulan ilgiyi de artırdı. Netflix’teki yerli yapımları izleyen kişiler arasında “Türkçe öğrenmek istiyorum” diyenlerin oranı, izlemeyenlere göre 4,6 kat daha fazla. Türkçe’ye ilginin en çok arttığı ülke ise ABD.
  • Netflix’teki yerli yapımları izleyenler arasında “Türk kültürüne ilgi duyuyorum” diyenlerin oranı, izlemeyenlerden yüzde 29 daha yüksek. Benzer şekilde Türk mutfağına ilgi yüzde 29, Türk tarihine ilgi yüzde 27, Türk edebiyatına ilgi ise yüzde 22 oranında artıyor.
  • Netflix’teki yerli yapımları izleyenlerin Türk insanıyla tanışma, iş yapma isteği yüzde 27 oranında artıyor. “Yerli yapımları izledikten sonra Türkiye’de üretilen ürün ve hizmetleri satın alma isteğim arttı” diyenlerin oranı ise yüzde 17.
  • Araştırmaya göre, Türk yapımlarını izleyen kişilerin Türk yönetmenlere ilgisi 4,6 kat, oyunculara ilgisi 4,9 kat artarken; oyuncuları sosyal medyada takip etme oranları 5.2 katına çıktı.