Kural çok, klasman yok

kural-cok-klasman-yok
Metin AYDINOĞLU
16 Ağustos 2022

Futbol oyun kuralları yine değişiyor. İFAB, kural koyucu, FİFA onay kurumu. Canları sıkılıyor herhalde. Neymiş ceza alanı içindeki bariz gol şansında kırmızı karta gerek yokmuş, dışındakine gerek varmış. Ceza alanı içi kalabalık olurmuş. Oldum, olası. Şu ‘Net gol pozisyonu, bariz gol şansı, yüzde yüz gol şansı’ tanımlamalarını hiç hazzetmem. Matematikle, bilimle alakası yok, mantık dışı alakasız kelimeler. Ne demek net, bariz ? İlla gol mü olacak yani ? Nerden biliyorsunuz, müneccim misiniz ? Orta sahadan kapmış gidiyor, kaleci 70 metre ilerde. Gol şansı imiş. Ya futbolcu beceriksizce, suya, çamura takılırsa. 

DİNLENME CEZASI

Tecrübeme dayanarak yazıyorum. İki şekilde, net, bariz golü önleme olur. Biri, kaleci veya diğer oyunculardan herhangi biri, kale boş, rakip vuracağı sırada, vurmasına, gol atmasına eliyle, ayağıyla, sarılarak filan engel olursa, yok ederse. Diğeri de kaleye doğru direkt giden topta, kaleciden başkası uçarak, zıplayarak eliyle topun ağlara gitmesine engel olursa. O kadar. Eliyle gol atan da aynı kategoriye girmeli. Kırmızı kart, tekme, küfür, yumruk gibi onursuz işlerde olmalı. Böylesini ihraç et, ama takımı 10 kişi kalmasın, cezalandırma. Yerine başkası girsin. Sahadan ihraç golün kaleye girmesine engel olduğunda gündeme gelmeli. Futbol gol demek, temaşa sanatı demek, en büyük ceza gol demek. Böyle bilirim.

YEDEK GİRMELİ

Ayrıca her bariz gol şansı denen, olayda ne diye kırmızı gösterilir. Elle topa uçtu, önledi golü. Veya son vuruşta. Koca niye 10 kişi bırakılır hem de maçın başında. 10 dakika saha kenarında kalsın, takımı ne diye 10 kişi kalsın. Maçın bitmesine 10 dakikadan az süre kaldıysa şayet, uzatmalarda hesaplanıp gönder soyunma odasına. Veya yerine başkası girsin. Oyuncu değişiklik hakkını kullanmış sayılsın. Nasıl fikir ?

SAHA O, LAVABONUZ DEĞİL

Karmakarışık olacak kafalar. Futboldan ekmek yiyenler kuralları önem vermez tamam da hakemler ne olacak ? Onlar da karıştıracaklar. Daha klasmanları bile belli değil. Sevinecekler mi üzülecekler mi ? Maç başladı kurallar değişecek, klasmanlar belirsiz. Bu şuna benziyor. Okullar açıldı. Kitaplar değişti. Öğrenci hangi sınıfa ait kitabın sınavına tabi tutulacak. İFAB’a tüyo vereyim. Sakatlık numarasıyla yaygara yapan ayağa kalkınca, kenara alınsın. Sahaya sümküren, tükürene de aynı uygulamayı getirin de göreyim. Sporun fıtratında böyle çirkinlik yok. Basketbol, voleybolda da yok ki. Böyle görüntü. Orası saha, lavabo değil. Formanız da peçete değil.

GÖLBEY’LERE BAŞSAĞLIĞI

Kavuştular. Sevim teyzemi kaybettik, önceki gün de Ergür amcamı. Cennette buluşurlar inşallah. Milli basketbol hakemi, basketbolcu, reklam ajans tanıtım dünyasının dev adamı, Dev Ajans’ın harika adamı, Hürriyet’in Hürriyet olduğu dönemlerde tanıklık ettiğim, çok güzel işlere, etkinliklere, eğitime, hayır hasenat işlerine imzasını atan, merhum Nedim Demirağ’lı günlerin büyük adamı Erhan Gölbey ağabeyimin annesi Sevim Gölbey ile N.Ergür Gölbey. Erhan, Turhan, Aslı, Candan kardeşlerin annesi, babası, Gülin, Zeynep ile Atahan’ın dedesi, anneannesi, babaannesi. Başımız sağ olsun, Allah rahmet eylesin, nurlar ışıklar içinde kalsın. Öyle evlatlar yetiştirdiler ki.

NİYE VAZGEÇİLDİ ?

Geçtiğimiz hafta kaybettiğimiz güzel insan, emektar, emekçi saha komiserlerimizden Hasan Opsar ağabeyim için anma etkinliği düzenlendi. İyi akıl edildi, vefa edildi. Bir gün geçmeden olmadı, vazgeçildi, iptal edildi. Neden, niye ? Cevap yok. Ailesinden izin alınmadı mı ? Acı veda daha çok yeni, taze ondan mı ? Vefa adına, unutulmamak adına bir şeyler yapmaya çalışanlara değer veriyorum, destek oluyorum. Birinci amacım bu. Zira spor sadece skor, kupa, kokart, diploma madalya falan filan değil ki. 

maksum-gorki

Üniversitesi alın teri ve hayat olan bir yazar: Maksim Gorki

bayrakli-cocuklar-icin-lanzarote-sozlesmesini-imzaladi

Ne olacak bu işin sonu!