Kural hatası olacaktı ki…

goztepe-de-isler-iyi-gitmiyor
Metin AYDINOĞLU
10 Mart 2020

Bazı takımların çıktıkları Göztepe maçında kural hatası aramak, maçın tekrarını sağlamak moda oldu ya. Başakşehir maçında gerçek olacaktı az kalsın. Sakatlanan Serdar Gürler daha sahayı terk etmeden 4.hakem Mustafa İlker Coşkun Zlatko Tripic’i sahaya sürdü, oldu mu Göztepe, 12 kişi sahada. İyi ki oyun başlamadı, ya başlasaydı. Anlamıyorum bu kadar çok mu zor bu işler, ahalinin kafasının karıştırıyorlar. Başakşehir çok iyi takım böyle bir şeye ihtiyacı yok ama. Göztepe yenseydi bu gafletten pay çıkarıp, itiraz ederler miydi, bilemiyorum. Zira diğerleri ediyor da.

SÜMEYYE KANAT OLDU

Başarılı yüzücümüz Milli Atletimiz Sümeyye Boyacı ‘rol model’ oldu. Tuhaf, anlamsız ve de çağdışı önyargılar nedeniyle, kendi potansiyelinin farkında olamayan kız çocuklarının önündeki engelleri, duvarları ortadan kaldırmak için başarılı kadınları rol model seçiyor Barbie markası. 2020 için de rol model olarak bizden, içimizden birini, 17 yaşındaki Milli yüzücümüz Sümeyye Boyacı’yı seçti. ‘Kollarım yok ama kimsenin görmediği kanatlarım var’ diyen Sümeyye’nin Barbi bebeği de yapıldı. Kadınlarımız kanatsız melektir, başarıların sonsuz olsun Sümeyye.

HER ZAMAN KADINLARIMIZ

Hangi maça, etkinliğe gitsem kadınlarımız ön plandaydı. Malum Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle, çiçeklerle karşılandılar, uğurlandılar, moral verildi, pankartlar açıldı. Her gün böyle olmaz belki ama yaklaşılabilir en azından saygıyla, değer vermeyle. Göztepe – Başakşehir maçında TSYD İzmir Şubemizin değerli emekçisi Nuran Çekici Gani’ye de çiçek verilebilirdi diye düşündüm, bekledim, sağlık olsun seneye kısmetse. O da bir kadın, emekçi. Akreditasyon Sorumlusu aynı zamanda, Basın Tribünü’nün selameti Nuran ablamızdan sorumlu. Çok da iyi götürüyor eşi Yüksel ağabeyimizle omuz omuza.

AFFET BİZİ RODELLEGA

Hugo Rodellaga’yı sever, beğenir, takdir ederim. İyi futbolcudur, güçlüdür, hırslıdır. Kasti tekme atmaz. Eski takımına gol attığında bile sevinmez, abartmaz, içinde yaşar. Denizlispor’da zor günler yaşıyor. Fenerbahçe deplasmanında çok değerli 1 puan kazandılar, hatta 3 puanı kaçıran taraf oldu. Gol atıyorlar, seviniyorlar gayet doğal değil mi tek gıdım abartı yok. Yabancı olmasına rağmen, formaliteden, yapmacık değil gerçekten acımıza sahip çıkıyor, asker selamı çakıyor. Biz ne yapıyoruz, bu güzel adamın kafasına çakmak atıyoruz, ayıp, iğrenç. ‘Bunu yapan insan olamaz’dan vazgeçtim, bunu yapan ülkesini sevmez, alçaktır, haindir. Bir an önce bulunup, sahalardan men edilmeli, aramızda yeri yok, onun, onların. Kusurumuzu bağışla Hugo.

NİYET İYİ, TAVIR YANLIŞ

İki teknik adam, başarılı olmalarını çok isterim. Gördüğümde soracağım anlayamıyorum, futbolun ruhunu bilen insan ikisi de. Soner Tolungüç, Karşıyaka Teknik Direktörü, güzel bir ivme ve çizgi yakaladı. İzmir’deki her maçta bunu yapıyor, alışkanlık oldu. İlk yarı bitiyor, sahaya giriyor hızlı adımlarla hakem üçlüsünün yanına gidiyor, orta sahaya kadar. Bir şeyler anlatıyor mimik, jest, el ve kol hareketleriyle. Tebrik edemez, henüz maç bitmedi. İtiraz etse, gereksiz. Bu kez ne oluyor taraftarlar geriliyor. Hakemler birden odaya protestolarla gidiyor, gayet de iyi ilk yarı çıkarmalarına rağmen. ‘Soner hoca takıma sahip çıkıyor’ dedirtmek istiyorsa eğer, bu tecrübeye yakışmıyor. Bu huyundan vazgeçmeli. Göztepe Teknik Direktörü İlhan Palut, umudumuz, efsane olsun diyoruz. O ne yapıyor. Önünde bir pozisyon, kendine göre faul. Hakem görmüyor veya vermiyor. Anında yardımcı hakemin yanına koşuyor, itiraz ediyor. Sen yapma bari güzel hocam, 4. hakem var, güvenmesen de VAR var. Yardımcı hakemin konuyla ne alakası var, hakemin görevi bu, o görecek. Yedek kulübesi ile birlikte siz böyle yaptıkça yardımcı hakem Serkan Olguncan’ın konsantrasyonu bozuldu. Az sonra Halil ile gelişen pozisyonda kabak gibi görünmesine rağmen, köşe vuruşu kararı verilmesi gerekirken, hakem Ali Palabıyık’ı bekledi kendi de inanmadan aut kararı verdi. Kasıtlı değil, kafası karıştı. Soner hocam, İlhan hocam takımınızı gerçekten düşünüyorsanız arada sırada derin nefes alın, sükûneti elden bırakmayın. Gerçekten itiraz etmeniz gereken zaman ise, maalesef duruyorsunuz. Sizlere ayar çekmek, öğretmek haddim değil, başka bir pencereden bakmanızı sağlamaktır isteğim, başarılar dilerim.

Çalışma hayatında kadınların sorunları

vejdin-cicekin-siir-seruveni

Vejdin Çiçek’in şiir serüveni