Lekeleri dert etmeyin!

Özgen YILDIRIM
8 Aralık 2020

Hayat bize bahşedilmiş bir armağan… Ancak bazen yorucu ve yıpratıcı olabiliyor… Zamanla yorulan ve yaşlanan cildimizde güneş ışınları, hamilelik gibi hormonları alt üst eden süreçler ya da genetik faktörler gibi birçok etkiyle cildimizde lekelenmeler oluşabilir. İlk anda bu lekeleri çok da dert etmesek de zamanla daha da çoğalır ve rahatsızlık vermeye başlayabilir. Teknoloji ve tıbbın gelişimiyle neyse ki bu lekelerden kurtulmak için artık pek çok formül var. Bunlardan en çok bilinenlerden birisi de ‘Işık Peelingi’
Özellikle güneşin sebep olduğu lekelerin ve akne lekelerinin azalması ve hatta yok edilmesi için tasarlanan bu tedavi yöntemi; cildin soyulmasını sağlayarak tazelenmesini hızlandırır ve cilde adeta parıltılı bir görünüm katar.
Güneş lekeleri, doğum ve gençlikten kalma akne lekeleri, pigmentasyon sonucu oluşan benek ve izler, yaşlılık etkileri gibi pek çok sorunu ortadan kaldırmak için başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. En güzel yanı ise bu yöntemin kişilerin sosyal hayatını etkilememesi! Çok hassas ciltlerde dahi çoğunlukla güven içinde uygulanabilecek bu yöntem, hemen hemen tüm peeling uygulamalarında olduğu gibi yaz aylarında ve hamilelerinde uygulanmıyor.
Ve belki de en önemlisi… Köşe yazılarımı takip edenler hep aynı uyarıyı yaptığımı çok iyi bilir. Medikal estetik yöntemlerinin hep uzman ‘doktorlar’ tarafından uygulanması gerekiyor. Ancak ışık peeling yönteminde ise durum biraz daha farklı… Bu yöntemi konuyla ilgili uzmanlığı olmayan doktorlar bile uygulayamamakta! Son yıllarda bazı güzellik salonlarının normal peeling uygulamasını ‘ışık peeling’ olarak müşterilerine sunduğunu duyuyoruz. Ancak bu yöntemi uygulatmadan önce mutlaka ve mutlaka doktorunuzun ‘uzman’ olduğundan emin olmalısınız.

Peki, bu uygulama nasıl yapılıyor? Merak edenler için anlatalım…
Öncelikle cildiniz güzel ve kaliteli bir temizleyici ile incelikle temizleniyor. Daha sonra cildinize uyumlu bir solüsyon tüm yüzeye dikkatle uygulanıyor. Hemen ardından ciltte soyulma yapacak olan solüsyon uygulanıyor ve hastanın sahip olduğu cilt yapısına göre bir süre bekleniyor. Bu işlemler için özel olarak üretilen bir maske ile 8 ila 12 saat boyunca cilt dinlendirilir. Daha sonra bu maske ılık su ile yıkanır.
Uygulama sonrasında işlem gören bölgenin yaklaşık 8 saat yıkanmaması tavsiye edilir. Tedavi sonrasında da leke açısı ve nemlendirici kremlerin özenle kullanılması gerekir. Ve son olarak güneşten korunmak çok önemlidir. Birçok hastada tek seanslık uygulamalar başarılı sonuçlar vermektedir. Bazen ikinci seansın gerektiği durumlar da olabiliyor. Seans yaklaşık 20 dakika sürüyor ve maske sürüldükten sonra kişiler evlerine dönebiliyor. Daha sonra maskenin çıkarılması için belirlenen bir süre sonunda tekrar merkeze gelinmesi gerekiyor.
Hepinize sağlık ve mutlulukla dolu bir hafta dilerim…

bu-sgk-benim-emekli-maasimi-odeyebilir-mi

Emekli dilekçesini ne zaman verelim?

Ayrılık treni gelip geçerken