Likopen deposu: Karpuz

karpuz
Deniz ZÜNBÜLCAN
29 Haziran 2020

Yaz mevsiminin şüphesiz en çok tüketilen meyvelerinden olan karpuzun sağlığa birçok faydası vardır. Ancak vücuda zarar vermemesi için nasıl tüketildiği ve porsiyon kontrolü de oldukça önemlidir.

Karpuzun faydaları

  • 100 gram karpuz 30 kaloridir. Kontrollü tüketilirse diyet yapanlar için iyi bir alternatiftir. İçeriğinde kalsiyum, potasyum, A vitamini, C vitamini gibi birçok vitamin ve minerali içermektedir.
  • Karpuzun %90’ı sudan oluşur. Vücuttan toksik maddelerin atımını kolaylaştıran detoks etkisi olan bir meyvedir. İçeriğinin büyük bir kısmının su olması nedeni ile yaz sıcaklarında serinletici bir meyvedir.
  • Antioksidan olan likopen maddesini ve citrulin aminoasidini içerir. Bu içeriği sayesinde kalp damar sağlığını koruyucu özelliğe sahiptir.
  • Likopen içeriği aynı zamanda bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etki de yapmaktadır. Likopen içeriği domates ile kıyaslandığında 2 kat daha fazla likopen içerdiği görülmüştür. Bu özelliği ile birçok kanser türüne karşı koruyucu olabileceği düşünülmektedir.
  • Cildi güneşin zararlı etkilerine karşı koruduğuna dair veriler bulunmaktadır.
  • Antienflamatuar bir besindir yani vücutta iltihap, enfeksiyon oluşumunu önler ve var olanların da daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar.

Sevilen üçlüye dikkat

Karpuzun su içeriği ile beraber şeker içeriği de yüksektir. Bu nedenle yanında protein içeriği yüksek peynirin tüketilmesi doğru olacaktır. Ancak bu noktada peynirin de yüksek yağlı bir besin olduğu unutulmamalıdır. Ve porsiyon kontrolü yapılmalıdır. Ekmek bu üçlüde olmamasını istediğimiz bir besindir. Çünkü karpuzun glisemik indeksi zaten yüksektir. Ekmekte karbonhidrat içerikli bir besindir. Özellikle beyaz ekmek tüketiliyorsa kan şekeri dengesizliği için bu daha da büyük risktir.

Porsiyona dikkat

Glisemik indeksi yüksek bir meyve olduğu için gün içinde 1-2 porsiyon tüketilmesi önemlidir. 1 porsiyon karpuz 200 gram yani 3 ince üçgen dilimdir. 60 kaloridir ve 15 gram şeker içermektedir. Karpuzun gün içinde fazla tüketilmesi kişide şişkinlik, hazımsızlık, karın ağrısı, gaz problemlerine neden olabilir. Kişi aşırı miktarda karpuz tüketiyorsa kanda potasyum birikmesi ve beraberinde kas sorunları ortaya çıkabilir.

Bu kişiler tüketmesin

Görüldüğü gibi doğru miktarlarda ve doğru şekilde tüketilen karpuzun birçok faydası var. Ancak bazı kişilerin bu meyveyi tüketirken çok daha dikkat etmesi hatta tüketmemesi bile gerekebilir. Bu noktada eğer ki kişi şeker hastası veya böbrek hastası ise mutlaka tüketip tüketmemesine veya porsiyonuna kendi uzmanı ile karar vermelidir. Ayrıca Karpuz bazı kişilerde alerji ya da kızarıklık yapabilir. Kişinin bu durumunu kontrol etmesi de oldukça önemlidir.

540-yillik-tarihi-hamle

540 yıllık tarihi hamle

mavi-yolculuk

Türkiye’nin güvenliği Mavi Akdeniz!