LÖSEV’li yavruların 29 Ekim coşkusu

Hakan SERBEST
30 Ekim 2020

Korona virüs sürecinin etkisini giderek artırdığı bugünlerde unutulmaması gereken ince konular da var. Bu konulardan biri de tedavileri devam eden kronik hastalarımız. En çok yüreğimizi yaralayanlar ise tabii ki Lösemi tedavisi gören miniklerimiz. Minik yüreklerin bu amansız hastalıkla savaşması görülmeye değer. Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı (LÖSEV) bu hastalıkla mücadele eden yavrularımızın şüphesiz ki en büyük destekçisi. Uzun yıllardır LÖSANTE Hastanesi ile çocuklarımızın tedavisi, eğitimleri ve psikolog desteği ile çocuklar kadar zor bir süreç geçiren anne ve babaların da yanında olan bu kahramanlar bir şeyi daha unutmadı. CUMHURİYET BAYRAMI’nı.

‘YAZIYOR YAZIYOR’

Minik yüreklerin bayram coşkusu görülmeye değerdi. Mücadeleci minikler gözlerini 29 Ekim sabahına açtıklarında katlarının tavanlarının bayrama özel kırmızı beyaz balonlar ile kaplandığını gördü. Balonların uçlarından kendilerinin yaptığı ay-yıldız motiflerinin sallandığını fark eden LÖSEV’li çocuklar 29 Ekim’e özel menü ile kahvaltılarını yaptı. Kahvaltıdan sonra onları asıl şaşırtan ise içlerinden bir arkadaşlarının postacı kostümüyle koridorda koşturarak “Yazıyor, yazıyor meclisin kuruluşu yazıyor…” diye bağırması oldu. Tüm odalardaki çocuklar merakla kapılarına koşup arkadaşlarının kendilerine
doktorlara ve hemşirelere Cumhuriyet Gazetesi 29 Ekim 1936 nüshasını dağıttığını gördü. Cumhuriyet’in ilanının duyurulduğu bu gazeteyi heyecan ve dikkatle inceleyen çocuklardan bir grup daha sonra sırayla “Cumhuriyet hürriyettir”, “Cumhuriyet eşitliktir”, “Cumhuriyet özgürce yaşamaktır” dedikten sonra hep bir ağızdan “Yaşasın Cumhuriyet” diye haykırdı. Daha sonra hep birlikte saygı duruşu, İstiklal Marşı, İzmir Marşı okuyan LÖSEV’li minikler son olarak “Bir inanç bin bir emek ile yürürüz durmadan geleceğe, sevgidir tek hedefimiz çünkü biz LÖSEV’liyiz” sözlerini barındıran LÖSEV Marşı’nı okudu.
Yaşam mücadelesi veren minik ama inançlı yüreklerin bayram kutlamaları gözleri yaşarttı. LÖSEV’li minikler bizlere her şartta mutlu olmanın yollarını gösterirken, miniklerimizi yürekten kucaklıyorum. Allah hepsinin yardımcısı olsun.

Yaşasın Cumhuriyet, milletindir hakimiyet

Hapşu mevsimi