Maksimum dikkat

Ahmet Buğra TOKMAKOĞLU
29 Ekim 2020

Korona virüsle tanışalı 6 ayı aşkın süre geçti. Sosyal yaşama dair kısıtlamalar, sokağa çıkma yasakları, sınırların kapatılması, seyahat kısıtlamaları, maske, mesafe, hijyen gibi kelimeler hayatımızın her alanında sıradan bir duruma dönüştü. Bir dönem tedbir konusunda topyekun mücadeleye giren ülkemizde ‘normalleşme sürecine’ kendimizi öyle bir kaptırdık ki vaka ve hasta sayıları da tırmanışa geçti.

Özellikle kamuya açık alanlarda rahatlama ve gevşemenin yaygınlaşmasıyla birlikte vakalardaki kontrolü maalesef kaybettik. Başta üç büyük şehir olmak üzere doğu ve güneydoğuda hiç istenmeyen gelişmelerle karşı karşıya kalma riskini taşıyoruz.

Bizzat İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger’in yaptığı açıklama ile şehrimizdeki vaka sayılarının 20 gün öncesine göre 3.5 kat arttığı ve son 10 günde de vakaların ikiye katlandığını öğrenmiş olduk. İzmir İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı yeni kararla banka şubelerinde işlem yaptırmak isteyen vatandaşların HES kodu alarak işlemlerini gerçekleştirmesi kararlaştırıldı. İhtiyaç duyulması halinde ehliyeti olan kamu personeli, şoför olarak görevlendirilebilecek.

Bilim kurulunun önümüzdeki dönemde ülke genelindeki vakaların seyrine göre yeni tedbirler alınabileceği konusundaki açıklaması ise bir kez daha maske, hijyen ve sosyal mesafe noktasındaki hassasiyetlere uymamız gerektiğini hatırlamak için son fırsat olabilir.

AVRUPA YENİ MERKEZ

Türkiye’de korkutucu gelişmeler yaşanırken Avrupa, salgında ikinci dalgayı yaşamaya başladı. Pandemi sürecinde iyi bir sınav veren Almanya ve İsviçre’nin bile yeni dalgadan olumsuz etkilendiği ortadayken tehlikeli tırmanışın yaşandığı ülkeler ise İspanya, Fransa, Belçika ve Hollanda oldu.

2 milyon nüfuslu Slovenya’da korona virüs vaka sayısı geçen haftadan bu yana iki katına çıktı. Avrupa ülkeleri arasında en başarılı yönetim gösteren yer ise Finlandiya oldu. Avrupa’da salgının ilk ve ciddi şekilde etkilediği yer olan İtalya’da ise yaz sonuna doğru vaka sayılarında yeniden artış olsa da bu artış Fransa ve İspanya’nın yanında hafif kalıyor.

Ekim ayında Almanya’da 24 saat içinde 11 bin 287 kişide korona virüs vakası tespit edildi. Ülkede bir milyon kişi başına düşen vaka sayısı 5 bin 415. Bu rakam Türkiye’nin (4 bin 377) üzerinde. Almanya’da yeni korona virüs vakalarının sayısının artışa geçmesi üzerine Başbakan Angela Merkel, vatandaşlara salgının yayılmasını önleme çağrısında bulundu.

Korona virüs vakalarının artışa geçtiği Fransa’da salgın ile mücadele amacıyla başkent Paris’in yanı sıra sekiz büyük şehre getirilen kısmi sokağa çıkma yasağı cumartesi akşamı yürürlüğe girdi. Saat 21.00 ile 06.00 arasında vatandaşların geçerli bir nedenleri olmaması halinde evden çıkmamaları istendi.

Verilerin ne kadar sağlıklı olduğu, sayıların gerçeği yansıtıp yansıtmadığı yönündeki tartışmalar ise hız kesmeksizin devam ediyor. Bu noktada özellikle sosyal medya mecralarındaki şüpheli paylaşımlara karşı dikkatli olmak şart.

Teyit, Evrim Ağacı gibi doğrulama platformları şüpheli içeriklere karşı sosyal medya ve internet kullanıcılarını bilgilendirmeye devam ediyor. Sosyal yaşama ara verip, mümkün olduğunca virüs etkisinden korunmak şart.

Bugün Cumhuriyet Bayramı

Şevval ve Keriman…