Mart ayında tüketmeniz gereken 10 besin

portakalin-faydalari
Deniz ZÜNBÜLCAN
1 Mart 2021

Mevsimine göre beslenmek vücudumuzun ihtiyacı olan besin ögelerini doğru miktarlarda karşılayabilmek için oldukça önemlidir. Mart ayında aşağıdaki meyve ve sebzeleri tüketerek hem bahar yorgunluğunu önleyin hem de bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirin.

AYVA: A, B, C vitaminlerinden kalsiyum, potasyum, demir ve bakır minerallerinden zengin bir meyve olan ayva kalori değeri açısından da oldukça düşüktür. Kabızlık problemi olanlarda düzenli tüketildiğinde kabızlığı giderir. Suda çözünebilen lif olan pektin içeriği yüksektir. Bu sayede kolesterol seviyesini dengeler.

ELMA: Güçlü antioksidan içeriği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. C vitamini içeriği sayesinde kansere karşı koruyucu olabileceği düşünülmektedir. Yüksek lif içeriği sayesinde sindirime yardımcıdır. Aynı zamanda diyet lifi kolesterolün düşürülmesinde ve kalp damar hastalıklarının önlenmesinde etkilidir.

PORTAKAL: Bioflavin etken maddesi ile damarların güçlenmesinde etkilidir. Kan pıhtılaşmasının önlenmesinde etkilidir. Potasyum içeriği sayesinde tansiyonun da dengelenmesinde etkilidir.

MUZ: Muzun da potasyum içeriği çok fazladır. Yüksek tansiyonun dengeye getirilmesinde, regl ağrılarının azaltılmasında ve kas kramplarının azalmasında etkilidir. Kolesterole karşı etkilidir. Sindirim sistemi için olumlu etkileri vardır. Kişiden kişiye değişiklik göstermekle beraber hem kabızlık hem ishal tedavisinde etkilidir.

BROKOLİ: Fitokimyasallar, sülforafen ve indolleri içerir. Aynı zamanda diyet lifinin de iyi kaynağıdır. Antioksidan özelliğinin çok yüksek oluşu dikkatleri üzerine çekmektedir. Brokoli özellikle kolon ve akciğer kanserini önleyici özelliklere sahip bir sebze olarak bilinmektedir. Bunun yanında meme kanseri, prostat kanseri ve mide kanserlerinin de oluşumunu önleyebileceğini bilinmektedir. 

HAVUÇ: A vitamini içeriği ve beta karoten içeriği sayesinde göz sağlığında etkilidir. Yine beta karoten içeriği ile kansere karşı da koruyucu olabileceği düşünülmektedir. Zengin lif içeriği ile sindirim dostu olduğu bilinmektedir.

ISPANAK: Demir, magnezyum, potasyum, A vitamini, C vitamini, K vitamini ve folik asidin kaynağıdır.C vitamini içeriği ile soğuk algınlığına karşı koruyucudur. Folik asit içeriği ile hamilelerin tüketebileceği önemli bir sebzedir.

KEREVİZ: Metabolizmanın hızlandırılmasında etkilidir. İdrar söktürücüdür. Karaciğeri temizleyicidir. Şeker, yüksek tansiyon ve romatizmaya karşı olumlu etkileri vardır.

LAHANA: Kükürtlü bileşikler, A, C ve K vitaminleri sayesinde antioksidan özelliği çok güçlü bir sebzedir. Bu nedenle de birçok hastalığa karşı koruyucu etkilidir. Yapraklarda bulunan lif ise bağırsak hareketlerini arttırarak kabızlık probleminin yaşanmasını önlemektedir. 

TURP: Böbreklerdeki mikropların temizlenmesinde etkilidir. Karaciğer ve safra kesesi sağlığında etkilidir. Romatizma, astım ve bronşit hastalığı olan kişiler için önemli bir sebzedir.

Madde kullanmak beyne rüşvet vermektir!

omega 3

Omega-3’ü hayatınıza dahil edin