Maske ver kan olsun

Metin AYDINOĞLU
5 Mayıs 2020

Düşündürücü, üzücü Kızılay’ın stoklarında kan kalmamış. Allah korusun topluca başımıza bir şey gelse, şu adına korona denen illet, kan gerektiren bir vaka olsa yandık, hep beraber. Bu kadar genç nüfusuz oysa. Binlerce, on binlerce sporcumuz var, çoğu günlerdir evde. Hareketsiz, kan akışı durgun hale geldi, bir de çok yiyip egzersiz eksikliğinde vücutta total kan miktarı daha da artmıştır haliyle. Kanları toplamak gerek, teşvik etmek özendirmek gerek. Kan vermeyene vize yapılmasın diyeceğim ama şimdi vize ortamı da yok. Valla en iyisi piyasada epey az miktarda maske. Sporcu olsun, olmasın kan bağışında bulunanlara 50’şer tane maske verileceğini bildirin, koşmayı unuttular ama valla koşa koşa gelirler, kan merkezine.

ADAŞIMI YİTİRDİĞİMİZ YAŞTAYIM

İlk maç, ilk heyecan, gözler pırıl pırıl, bakışlar istekli, arzulu, ‘beni de görün’ der gibi bakıyor. Daha 16’sında Damlacık’tan gelen, yeni ergen Metin Oktay, İzmir Alsancak Stadı’nda. Yıl 1952, mahalli lig zamanı. Arkada Havagazı Fabrikası. İzleyemediğim ama sonradan tanışmaktan onur ve gurur duyduğum Taçsız Kral, gönül adamı Metin Oktay. Adaşım kadar dolu dolu yaşadım mı bilemiyorum ama Metin ağabeyimin vefat ettiği yaştayım. 29 yıl oldu vefat edeli, yaşasaydı, bugün 84 yaşında olacaktı. Adım da iyi ki Metin konmuş, sayesinde. Allah’ın 99 adından biri, Metin aklı başında, kendinden emin, tutarlı demek, öyleysem de ne mutlu bana. Ruhun şad, mekanın cennet olsun kaptanım, nurlar ışıklar içinde kal Metin olmaya Metin kalmaya devam.

TERZİ İLE ÖZKOÇ BİZE EMANET

21 Şubat 1959, Cumartesi, İzmirspor – Beykozspor maçı, İzmir Alsancak Stadı.
Hakemler; Osman Yereşen (merhum), Cezmi Başar (merhum), Celalettin Beken (merhum)
Seyirci; 5383 /  Hasılat; 27.724 lira. İzmirspor’un kadrosunda kalede Seyfi ile Şaban, Necdet, Nurettin, Cavit, Kamuran, Cenap, Ali, Aykut Doğan ve Özcan yer aldı. Dakika 11. Cenap pasını Özcan Altuğ’a uzattı. Hasan’la, Eker’i çalımlayarak sert şutu ağlarla kucaklaştı.  Özcan’ın attığı bu gol, Türkiye Ligleri’nin ilk golü oldu. İlk 11’de 9 kaybımız var, hayatta olan Nurettin Terzi kaptanıma ve Doğan Özkoç ağabeyime sağlıklı, sorunsuz ömür diliyorum. Bu kadroda yer alan Aykut Akkor, futbolculuğun ardından hakemlik de yaptı yıllarca. Çok beyefendi, asil, duyarlı bir insandı Aykut hocamız, dönemin İzmir Futbol Hakemleri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Oktay Sillelioğlu’nun elinden plaket almıştı. Ruhu şad, mekanı cennet olsun, vefatları üzülsek de tanımaktan onur duyduğum çok güzel insanlar tanıdım, hakemlik ve spor yazarlığı sayesinde. Umarım onlar da beni tanıdıklarına memnun olmuştur.

guzelyalidaki-menfez-yenileme-calismasi-yarilandi

Telafi çalışması nedir?

izmir'de-sessiz-bir-gun

İzmir kavganın şehri olmasın