Medikal cilt bakımında merak edilenler…

Özgen YILDIRIM
7 Eylül 2021

Eylül ayının ilk haftasını geride bıraktık… Havalar eskisi kadar sıcak değil; esintiler sertleşmeye başladı… Bu geçiş dönemine daha sağlıklı geçirmek isteyenler ise yazın etkilerini silmek adına cilt bakımlarını araştırmaya yöneldi. Son dönemlerde popüler olan medikal cilt bakımı olsa da unutmayın, bu yöntemlerin de ne kadar ve ne sıklıkla uygulanacağı çok önemlidir. Unutmayın, hayat mottomuz her zaman: Azı karar, çoğu zarar!

Bugün yeni bir yöntemden bahsetmek yerine ‘Medikal cilt bakımı ne sıklıkla yapılmalı?’ sorusuna yanıt vermek istiyorum.

Çoğumuzun da bildiği gibi cilt bakım uygulamaları kişilerin cilt kalitesini artırır ve zararlı dış etkenlerden korunmamıza yardımcı olur. Cildimizdeki sorunları düzeltmek, dış etkenlerden korunmak ve kusurlara karşı uygulanan bu yöntemlerde, özellikle medikal cilt bakımlarında, kendimizi uzmanların eline bırakmakta büyük fayda var. Medikal cilt bakımı, uzman kişiler tarafından gerçekleştirilir ve hastaya özel cilt bakım seansları gerçekleştirilir. Bu uygulamalar genellikle hastanın cilt yapısına göre süre belirlenir. Ancak sık sık cilt bakımı yaptırmak cildin kalitesini bozabilir ve kurumasına neden olabilir. O yüzden profesyonel cilt bakım uygulamalarını ayda bir kez yaptırmak idealdir.

Medikal cilt bakım aşamasında cilt uzmanları tarafından cildiniz analiz edilir ve cildin ihtiyacı olan peeling, temizleme, buhar, tonik ile arındırma, radyofrekans, maske ve son olarak da nemlendirici ürünler kullanılır. Cilt yoğun olarak 1 saat kadar temizlenir. Siyah noktalar, yağ bezeleri ve beyaz komedon gibi ciltte oluşan yağlar çıkartılır. Böylelikle cildin gözenekleri tamamen temizlenir ve ölü deriler ciltten uzaklaştırılır.

Yoğun bir işlem olmasından dolayı 1 ya da 1.5 saat kadar uygulamalar yapılır. Aynı zamanda minimum ayda bir kez öneriliyor. Medikal cilt bakımı ciltte oluşan bakteriler, mikroplar ve ölü hücrelerin atılmasına yardımı olur. Aynı zamanda gözeneklerin nefes almasını sağlar, nemlendirir ve cildin parlamasını sağlar. Özellikle de stres, çevresel faktörler ve zorlu hayat şartları nedeniyle oluşan cilt kusurları, profesyonel cilt bakımı ile temizlenir. Akne, sivilce ve siyah nokta gibi sorunlarla mücadele eder.

Bakım uygulamalarının ardından mutlaka güneş koruyucu kullanmalı ve yaptırdığınız gün yüzünüzü yıkamamalısınız. Ayrıca yoğun cilt temizleyicilerden bir süre uzak kalmalısınız. Aksi taktirde deri inceldiği için tahriş söz konusu olabilir. Cilt uzmanları bakımının ardından yapmanız gerekenleri söyleyecektir. Ancak yoğun cilt bakım işlemlerini sık sık yaptırmamalı. Bu durum cildinizin aşırı kurumasına neden olacaktır. Bunun yanı sıra medikal cilt bakımı genellikle seanslar belirlenerek yapılıyor. Profesyonel kişiler tarafından cildiniz analiz edilerek sizlere uygun seanslar belirlenecektir.

Artık medikal cilt bakımının püf noktalarını öğrendiyseniz uzman bir doktorun denetiminde hem cildinizi hem de ruhunuzu tazeleyebilirsiniz.

Sağlıklı haftalar dilerim…

Yaz Sinan’ım yaz

Gelir ve aylık kavramları nedir?