Memnuniyet

memnuniyet
Haldun ÇIRAY
22 Ocak 2022

Yıllar yılları kovalarken hala nelerden memnun nelerden gayri memnun olduğumuzu bilmiyoruz. Bakalım nelerden memnun insanımız.

Sabah evde kahvaltı edeceksin önce ekmek almaya gidersin.

Ekmek almak sorundur.

Evde herkesin isteği farklıdır. Ekmek, gevrek, boyoz poğaça istiyor olabilirler. Ekmek, tam buğday, yulaflı, kepekli, sütlü, pancarlı, ekşi mayalı, tatlı mayalı. Ancak ekmekte, unlu diğer, mamullerde un kalitesi ve faydası meçhul. Ekmek çeşitleri ise fahiş fiyatlı. Çaresiz çeşitlendirip alırsın. Yine de evde bir sürü memnuniyetsiz.

Lokantada bir çorba ile geçiştireyim dersin. Bir çorba yirmi lira ile altmış lira arasında, fiyatlarda süpriz yaşarsın. Memnun olmazsın.

KAĞIT KOKUSU

Evde olsun lokantada olsun ekmek ve unlu mamul kağıt ambalajdan çıkmışsa, kağıt kokusunu alırsın. Hala bazı lokantalarda çorbadan ip naylon çıkması olağan hallerden. Bazı bakliyat çeşitlerinde de kağıt ambalaj kokusu alabilirsin. El veya cep radyoları, ütü, her türlü elektronik eşyada sorunsuz olanı bir türlü seni bulmaz. Satıcıya geri vermek istersin abi ben ne yapayım, ithal, bende böyle aldım diyerek kestirip atar. Ne tarafa baksan kiminle konuşsan ana baba çocuklar sorun. Yürek yakan yıkılmış aile düzenlerini görmek duymak bütün keyfinizi kaçırır. Şu kahredici ortamlardan uzaklaşıp kafayı meşgul etmek istersin. Sinema yok, film yok, tiyatro yok, sanat, sanatçı yok. Sadece Güldür Güldür, Çok Güzel Hareketler var. Ona da gidemiyorsun televizyonda yakalarsan o kadar. Bir tek atmayı düşünürsün bir ufak 150 bir kavun peynir ikiyiz elliyi bulur. Yüreğin yanar. El attığın her şeyin fiyatı fahiş olmuş. Bütün moralin bozulur. O arada ev kirası okul masraflarını, aklında toplarsın, canın iyice sıkılır. Bir tur atıp, eve gitmek istersin. Araca biner radyosunu açar açmaz, stresin depreşir benzine mazota yine zam, hemde fahiş miktarda. Zamlara takılmış giderken, küt diye bir ses, tekerlek çukura batmış çamurluk berbat olmuştur. Kuryeler yüreğini oynatır. Sokaklardan geçmek ne mümkün berbat şehircilik terbiye dışı park adabı.

Giyim kuşam, temizlik malzemeleri, makyaj malzemeleri, traş malzemeleri fahiş. Kalitesi ve gramajı düşürülmüş her türlü mal malzemede moralin bozulur. Altın 24-22-18-14-8 ayar, gümüş de aynı. Yetmemiş animasyon çoğalmış oda fahiş fiyattan satılır olmuş. Gerekse masrafından mahkemelerde dava açamaz avukat tutamazsın. Kıt kanaat okumuş memur olmuş vatan evladının kıt kanaat geçinen insanları horladığını görürsün. Memnun olacak bir şey kalmamış dersin. İnternet tam bir zihni sinir televizyonda partili profesörler ve yalan rüzgarları artık delirmeniz için son duraktır. Beyaz eşya hele servis rezaletine diyecek bir şey kalmıyor. Abi ya hiç memnun olacak bir şeyim yok mu dersen..? Var denir.

Televizyonların toplumsal ahlak ve eğitimin canına okuyan sabah proğramları var. Akıl almaz, kadın, aile rezaletlerinin iyi seyircisi var. Bunlar kötü örnek olsada bir şeyden memnunsunuz ya. Nasılsa Sayın Bahçeli bunları görmüyor.

Mutlu olun işte…

Lüks demeye utanır insan

Seviyorum seni, tüm insanlığın aç kalmama hakkını sevdiğim gibi: Ernest Hemingway