Memura bayram ikramiyesi

meslege-gore-asgari-ucret-mi-geliyor
Ahmet DOĞRUYOL
13 Nisan 2022

Her dini bayram öncesinde olduğu gibi Ramazan Bayramı öncesinde de emeklilerimiz bayram ikramiyesi alacaklar. Henüz bayram ikramiyesinin ödeme tarihleri açıklanmadı ama bayram ikramiyeleri artacak mı? Ne zaman ödenecek? Memurlara neden ödenmiyor gibi tartışmalar çoktan başladı.

İlk kez 2018 yılında emeklilerimize 1000 TL olarak ödenen bayram ikramiyesinin bu günün şartlarında ekonomik olarak çok bir önemi yok belki. Ancak, geçim zorluğu içerisinde olan emeklilerimiz ve ikramiye ödenmesini talep ettiğimiz memurlar için azda olsa bayram ikramiyesi önemli.

2018 yılında 1000 TL olarak ödenmeye başlayan bayram ikramiyesi, geçtiğimiz yıl 1100 TL’ye yükseltilmişti. Ramazan ayının girmesiyle birlikte yeniden gündeme gelen bayram ikramiyesinin yeniden güncellenmesi konusunda öneriler de gündemde.

2018 yılında verilmiş olan 1000TL’lik bayram ikramiyesini alım gücü olarak bu günle kıyaslarsak, 2018 yılının ocak ayında bir emeklimiz kendisine ödenen 1000 TL ile yaklaşık 270 dolar ve 5 gram altın alabiliyorken bu gün 1 gram altın alabiliyor.

2018 de 1000 TL’nin bu günkü karşılığı ise yaklaşık 4 bin TL.

Bu sene enflasyonda yaşanan hareketlilik ve alım gücünün düşmesi üzerinden düşündüğümüz zaman bu sene verilecek rakamın en düşük emekli maaşına çekilmesi ve bayram ikramiyesinin önümüzdeki yıllarda da en düşük emekli maaşına endekslenmesi gerekir ki, emeklilerimiz ne alacağını bilsin. Emeklilerimiz, bundan sonraki süreçte, her dini bayram öncesinde hükümetlerin insafına bırakılmasın.

2022 Ocak ayında, memur emeklilerimizin maaşında ek zam ile birlikte yüzde 30,5 oranında artış olurken, ek zamdan yoksun bırakılan işçi ve Bağ-Kur emeklilerimizin aylığında yüzde 25.47 oranında artış gerçekleşmişti. 11 milyonu aşkın işçi, esnaf ve çiftçi emeklisi yüzde 2,5’luk ek zamdan da yararlandırılmadı.

ALIM GÜCÜ

Yani emeklilerimiz için bayram ikramiyesi oldukça önemli. Emeklilerimiz için ödenen bayram ikramiyesi, son yıllarda alım gücü oldukça düşen memurlarımıza neden verilmesin ki? 4 milyona yakın kamu görevlisi ve 2 milyona yakın kamu görevlisi emeklisini ve aileleriyle birlikte ise 20 milyonu aşkın insanımızı doğrudan ilgilendiren ve etkileyen 2022 ve 2023 yılları maaşlarının belirlenmesi için 2021yılında yapılan toplu sözleşmelerin görüşülen maddelerinin bir tanesi de memurlara ödenmesi istenen bayram ikramiyesiydi.

Yetkili sendika Memur- Sen’in Ramazan ve Kurban Bayramları’nda ödenmesini istediği ikramiyeye ne olduysa bir anda unutuldu. Neden mi?

Memur sendikalarında, iş kolunda çalışanların yüzde 1’ini üye yapmamış olan sendikaların sendika üyelerinin sendika tazminatından faydalandırılmaması karşılığında tüm talepler bir anda unutuldu.

Elbette unutulan sadece bayram ikramiyesi olmadı. 3600 ek gösterge, taban aylığa istenen 600 TL seyyanen zam, 2022’de yüzde 21, 2023’te yüzde 17, iki yılda yüzde 6 refah payı artışı gibi talepler de unutuldu.

5 dönemdir yapılan toplu sözleşmelerde memurlar adına hiçbir getiri elde edemeyen yetkili sendika toplu sözleşmelerin 6.sında da memurlar adına hiçbir getiri sağlayamadı maalesef.

Özetle; Her geçen gün alım gücü düşen memurlarımıza bayram ikramiyesi ödenmeli. Yetkili sendika ya da hükümete destekleyen sendikalarda toplu sözleşmelerde tiyatro oynamaktan, kendi menfaatlerini korumaktan vazgeçerek memurun hakkını hukukunu korumak için mücadele etmeli.

Bireysel birikim mi, emeklilik mi?

Azı karar, çoğu zarar