Memura sıfır zam…

memur-ve-emekli-maasi-zam-orani-belli-oldu
Ahmet DOĞRUYOL
18 Mayıs 2022

Nereden çıktı sıfır zam, her altı ayda bir zam alıyorlarya demeyin sakın.

Memura, işçiye, emekliye enflasyon oranında zam vermek demek, sıfır zam vermek demektir.

Hele ki, o zam TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarına göre verilmiş bir zam ise sıfır zam da değil, eksi zam demek. Çünkü TÜİK’in enflasyonuyla vatandaşın enflasyonunu kıyaslamak mümkün değil. İki hesaplama arasında küçük oranlar olsa kabul edelim. Arada uçurum var.

Ekonomistler der ki, enflasyon, mal ve hizmetlere dair fiyat düzeyinin yükselmesi sebebi ile paranın satın alma gücünde meydana gelen düşüştür. Peki enflasyon oranında zam verirseniz düşen alım gücünüzün tekrardan yerine getirilmesi, yani aynı seviyeye getirilmesi değil midir? Elbette öyledir. O zaman kaybettiğiniz alım gücünün tekrar aynı seviyeye getirilmesi kaybınızın telafi edilmesidir.

Elbette biz ekonomist değiliz. Vatandaş olarak algımızı ifade etmeye çalışıyoruz.

Memur maaşlarına sözde enflasyon oranında verilen zamların yıllar içerisindeki alım gücünü nasıl düşürdüğünü incelediğimizde ise her gelen yılın geçen yılı arattığını görmemek mümkün değil.

Yaklaşık yirmi yıl önce emekli olan bir memur emekli ikramiyesiyle oturabileceği bir ev alabilirken ya da küçük oranlarda borçlanırken, bugün bırakın ev almayı evin hayalini bile kuramaz herhalde.

Enflasyonun yüksek çıkma beklentisiyle birlikte son günlerde bir takım basın yayın organlarının üç haberinden biri, memura, emekliye, işçiye büyük zam bekleniyor şeklinde. Ardından da hesaplama yapılıyor ve memurun maaşının enflasyon farkı şu kadar oldu bu kadar oldu diye. Gazete manşet atıyor; “Memura büyük enflasyon zammı”, Devlet büyülerimiz açıklama yapıyor; “Memuru enflasyona ezdirmedik” ya da “Ezdirmeyeceğiz” bunlar nasıl açıklamalardır anlamak mümkün değil.

Gazetelerin enflasyon oranında yapılan zamlarla ilgili başlıkları, “Enflasyon karşısında alım gücü düşen memurun kayıpları karşılanacak şeklinde olmalı.

Memur, memur emeklisi, işçi, işçi emeklisi kısacası sabit ücret alan, emeğiyle, alın teriyle geçinmeye çalışan bir bireye enflasyon oranında zam demek, biz sizin ücretinizi enflasyon karşısında koruyoruz, alım gücünü koruyoruz demektir. Zam değildir.

Ve her altı ayda bir yapılan memur ve emekli maaşlarına yapılan zammın henüz ikinci ayında beklenen enflasyon oranına geçmesi demek, memur ve emeklinin bir daha ki zam dönemine kadar aradaki farkı dört ay cebinden karşılayacak olması demektir. Madem enflasyon oranında zam veriyorsanız, verdiğiniz zammın enflasyona aştığı aydan itibaren altıncı ayın sonunda, aradaki farkı da ödeyin. Neden cebinden harcatıyorsunuz? Ve ödemiyorsunuz?

Ya da geçmiş yıllarda olduğu gibi memur ve emekli maaşlarını her ay enflasyon artı huzur payıyla birlikte hesaplanarak ödensin.

Yaşasın 19 Mayıs Ruhu!

“Turizme yatırım çok önemli!”