Menemen tartısı

Yunus KARAKAYA
26 Haziran 2020

Menemen tartısı nedir bilir misiniz?

Yok, sandığınız gibi bildiğiniz tartılardan değil.

Kilonuzu ölçen tartıdan bahsetmiyorum.

Geçtiğimiz günlerde Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, göreve geldiği günden bu yana yaptıklarını ve önümüzdeki günlerde yapacaklarını anlattı.

Anladığım kadarıyla Aksoy, partilisi eski Belediye Başkanı Tahir Şahin’den enkaz devralmış. O kadar olumsuzluk arasında kısa zamanda büyük işler başaran Serdar Aksoy’u zorlu günler bekliyor.

Bir taraftan hizmet, diğer taraftan arkasından çevrilen dolaplarla mücadele etmek zorunda kalan başkan Aksoy’un Allah yar ve yardımcısı olsun. “Menemen’e yeni bir çehre kazandırmak, vatandaşlarımızın daha güzel ve konforlu bir şehirde yaşamaları için yola çıktık ve bu yolda da emin adımlarla ilerliyoruz” diyen Aksoy, şehrin değerlerine de sahip çıkıyor.

Gelelim tartı meselesine… Menemen’in damak tatlarından tartı için coğrafi işaret almak için çalışmalar başlatan Başkan Aksoy, toplantıya katılanlara da bu lezzeti ikram etti.

Peki, nedir bu Menemen tartısı?

Menemen ve köylerine ait bir lezzet olan tartı (süt katığı olarak da bilinir) süt kaymağının uzun süre kaynatılıp tuz eklenerek kahverengi ve pütürlü hal almasıyla elde edilir. Yapılışı: Genelde çiğ sütün kaymağı ile yapılmaktadır ancak pişmiş süt kaymağı ile de yapılabilir.

HADDİNİ AŞMAK

Hülya Avşar yine haddini aştı. Şarkıcı Hülya Avşar, Kaya Çilingiroğlu ve kızı Zehra ile beraber yemeğe çıktı. Magazin muhabirleriyle de kısa bir sohbet eden Hülya Avşar’ın ‘peçe’ açıklamaları olay oldu. Hülya Avşar, skandal sözleriyle herkesi şoke etti. Hülya Avşar, “Ben şimdi anlıyorum neden peçe takıyorlarmış. Çok uyanıklarmış. Bunların başımıza geleceğini biliyorlarmış. O kadar kıyamet kopardık, ben yazılar yazdım. Zehra görmüştü bir tanesini “öcü” demiştim. Korkmuştu” demesi olay oldu.

Kardeşim sen önce kendi ahlaksızlarına bir bak! İnsanların dini değerlerinle alay etmeyi bırak, yaşadığın nikahsız beraberliklere bir bak. Öcü gibi olan onların peçesi değil, senin kararmış vicdanın, zihniyetindir. İstersen kızına ‘Berlin In Berlin’ filmindeki o meşhur sahneni bir anlat.

BALIK EKMEK

Türk yemek kültüründe balık ekmeğin yeri ayrıdır. Balık ekmek, Türk mutfağında yaygın bir sokak yemeğidir. Türk ekmeği, balık ve çeşitli sebzelerle servis edilen sandviç türüdür. Bu kültürün yayılmasına katkı koyan ve İzmir’de bir ilk olan Foça Balık-Ekmek Bostanlı şubesini geçtiğimiz günlerde açtı. Kendisi de bir Foça sevdalısı olan ve balık-ekmeği Foça markası haline getiren değerli dostum Taner Acar’ı yeni şube açılışından dolayı tebrik eder başarılar dilerim.

Adrese teslim söz: Bizden BAYRAK isteyene DİREĞİNİ veriyoruz (Ergun Dur)

otellerde-tatil-nasil-olacak

‘A’ normaller ses verin! Evde misiniz?

chp-daha-zor-zamanlari-tasiyabilecek-kadrolara-sahip

“CHP daha zor zamanları taşıyabilecek kadrolara sahip”