Menemen’i geri alacakmış!

Kazım ERKMEN
9 Haziran 2021

Atalarımız ne güzel söylemiş, “Yenilen pehlivan güreşe doymazmış” diye… Gerçi o resmen yenilmedi ama, onu aday göstermeyen partisinin tercih ettiği aday, hırslarına yenildi. O da, kimi zaman kıs kıs gülerek, kimi zaman da planlar yaparak dışarıdan seyretti.
Kimden bahsettiğimi tahmin etmişsinizdir. İzmir’in tarım başkenti Menemen’i 20 yıl boyunca adeta bir “derebeyi” gibi yöneten Tahir Şahin’den. Kanımca CHP’nin Menemen’i “altın tepsi” içinde AK Parti’ye hediye etmesinin müsebbiplerinden biridir kendisi.
CHP’den ikinci kez ihraç edilmesi boşuna değil. Beşinci dönem aday olduğunda, düzenlediği mitingde bizzat orada olanlardan biriyim. Savaş kazanmış bir komutan edasıyla, etrafına tepeden bakarak girdiği Cumhuriyet Meydanı’nda, “Bir dönem daha istiyorum” sözleriyle çıkmıştı ortaya.
Adaylar açıklandığında, büyük hayal kırıklığına uğradı. Köşesine çekilir gibi yaptı ama CHP kazanmasına rağmen hiçbir zaman boş durmadı. Seçimi kazanan Serdar Aksoy, Şahin’i kendisi aleyhine, AK Parti lehine çalışmakla suçlayıp, ihraç edilmesini sağladı. İşte bundan sonra Menemen’de gerçek siyasi savaş başladı.
Koltuğa oturan Serdar Aksoy, bir süre polemiğe girdiği Şahin’i hafife aldı. Güç zehirlenmesi sonucu aslında “halkın hizmetkarı” olmak için oturduğu o koltukta, Tahir Şahin’den bile aratır hale geldi. Yaptığı işler, usulsüzlükler yüzünden bugün cezaevinde ve yargılanmayı bekliyor. Tutuklanmasının üzerinden 6 ay geçmesine rağmen hala iddianamenin ortaya çıkmamış olması da ilginç.
Neyse, biz Aksoy’u bırakıp siyaset sahnesine tekrar çıkan Tahir Şahin’e dönelim. Şahin, CHP’de bayrak açıp parti kuran Muharrem İnce’nin Memleket Partisi’nde artık. Şahin’e rozetini geçtiğimiz günlerde İzmir mitingi sırasında Genel Başkan İnce taktı. Adeta şov yapmak istediler ama, 20 yılı devirmiş bir belediye başkanı eskisi ile o kadar oluyor işte.
Bu çıkış büyük ses getirmediği için de, Tahir Şahin şimdilerde yeniden konuşmaya başladı. Verdiği beyanatta, CHP’ye yükleniyor. “Bile bile lades” dendiğinden dem vuruyor. Tabiri caizse “zeytinyağı gibi” üste çıkıyor. Aday gösterilmediği için, seçim döneminde “AK Parti’ye çalıştığı” iddialarını görmezden geliyor.
Hatta hatta, “Menemen Belediyesi Operasyonu”na giden süreçte kendisinin iddiaların dillendirilmesinde ön ayak olduğu uzun süre konuşulmuş, medyaya bile malzeme olmuştu. Bu arada bir silahlı saldırıya da hedef oldu ama, o olayın mahiyeti her nedense ortaya çıkmadı. Bunu da bir kenara not etmek gerekiyor.
Evet Tahir Şahin, bugünlerde siyaset sahnesinde yeniden “oyun kurucu” olmaya çalışıyor. Gazetelere verdiği beyanatta, “…kimse merak etmesin ama İzmir’de, ama Menemen’de, ama Türkiye’de işçinin, köylünün ve esnafın yanında olacak bir partiyle Menemen’i AK Parti anlayışından geri alacağız. Benim vicdanım çok rahat” diyor.
Memleket Partisi’nin vaatlerini şimdiden test etme imkanı yok. Yolları açık olsun. Kendilerine başarılar dilerim. Muhtemel bir genel ve yerel seçimde ne yapabilirler bilemem. Ama, Menemenlilerin Tahir Şahin’e bir kez daha yol vereceğine ihtimal vermiyorum.
Zira, bir şekilde Menemen Belediyesi’nde iktidar şansı bulan AK Parti’nin, yaptığı ve yapacağı icraatlarla, “halka tepeden bakan, yakınlarını belediye kadrolarına dolduran, vaatlerinde sadık olmayan” siyasetçi eskilerine artık fırsat yaratmayacağı, yaratmaması gerektiği de gün gibi aşikar.
AK Partili Başkanvekili Aydın Pehlivan, şimdilik iyi gidiyor. Pandemi dönemi olmasına rağmen işçilerin alacaklarını ödemesi, imkansızlıklara rağmen hizmetleri aksatmamaya çalışması, icraat yaparak Menemen’in değerlerine sahip çıkmaya çalışması ve demokratik tavırları ilçe halkının 20 kusur yıldır beklediği hasletler.
Bu anlayışlarını sürdürmelerini, eskilerin hatalarına düşmemelerini ve de ne olursa olsun Tahir Şahin’e dikkat etmelerini tavsiye ederim. Benden söylemesi…

akpnin-yeni-teklifi-baraj-yuzde-7ye-dussun-hazine-yardimi-zorlassin

Yeni yeni partiler

‘Evet’ demeden hemen önce…