Meyveler cildi güzelleştiriyor!

Yasemin EKREN
24 Mayıs 2022

Yaz geldi ve güneş iyice kendini gösterdi. Cildimizi korumaya dikkat etmemei lazım. Kim istemez ki, canlı ve pırıl pırıl bir cilde kavuşmayı. Esnek ve yıpranmamış bir cilt için, meyvelerde inanılmaz etken maddeler var.

Hücre yenilenmesini hızlandıracak, cildin elastikiyetini artıracak bir çok vitamin ve mineral zaten onların doğal özü.

Yazın cildiniz renkten renge girer, lekelenir.. Yaşlanma riski de çoğalır bu arada.. Biliyoruz ki bu sıcaklarda her tip cilt zarar görür. O yüzden bakımını ihmal etmemek lazım. Sadece cilt değil, açık giysilerden dolayı boyun ve dekolte bölgesi de olumsuz etkilenir. Biraz da elimizin tam altındaki güzellik ögelerine bakalım diyorum. Meyveler, içerdikleri vitamin ve minerallerin bolluğu sayesinde güzellik sağlarlar.. Her renk, tat ve kokudaki meyve farklı mineral ve vitamin içerir.

Şu yaz günlerinde bol bol meyve tüketmelisiniz. Bedendeki zararlı maddeleri dışarı atarak kanı temizleyen ve dolayısıyla sivilce benzeri cilt bozukluklarını gideren kirazı, cildin güzelleşmesini sağlayan üzümü, içinde önemli vitamin ve mineraller bulunan karpuzu yaz boyunca yemelisiniz.

Meyvelerin başlıcalarını sıralayacak olursak kivi ilk sıra da geliyor. Genç kalmak isteyen herkes kivi yemeli. İçinde C vitamini oranı yüksek. Kivi bağışıklık sistemini güçlendirir. Cildin geç yaşlanmasını isteyenler için önerilen bir meyve. Ayrıca sıkıp yüzünüze de sürebilirsiniz.

Elma ise vitamini çok bol olan bir meyve pürüzsüz bir cilt sağlar. A, b1, b2 ve C vitaminleri cildin sıkılaşmasına etkendir. İçindeki E vitamini genç kalmak için etkilidir.. Elmada “Pektin” isimli madde de var. Sindirimi kolaylaştırır. 20′ye yakın mineralle bu işlevi görür. Bu arada içinde yüksek miktarda meyve asidi barındırır. Bu sayede “doğal bir temizleyici” olarak da bilinir.

Yaz demek taze incir mevsimi demek. Ve güzellik için sakın ihmal etmeyin.. Bir adet inciri avuç içinde sıkıp, elinizle bulamaç haline getirin. Bu bulamacı göz altına yayın. Sonra güneş görmeyen bir yerde gözünüzü kapatıp uzanın. Yaklaşık 15 dakika sonra bol su ile yıkayın. Zaman içinde gözaltı morluklarına iyi geldiğini göreceksiniz.

Bir kere diyet yapan insan mutlaka armut yemeli. Armutun su söktürücü bir özelliği var. Ayrıca tok tutuyor. Mineral yönünden de çok zengin. Yine fazla miktarda C vitamini dokuların sağlam olmasını sağlar. Ancak lekesiz ve sarı renkli olan armut tercih edin..

Öncelikle şunu unutmayın. Küçük meyveler her zaman için cilde çok iyi gelir. Mesela erik B ve cilt için önemli olan E vitaminlerini içerir. Lif oranının yüksek olması da eriğin önemini artırıyor. Bu arada kurusunu da tercih edebilirsiniz. Yazın tazesini kışın ise kurusunu yiyebilirsiniz. Genç kalmak isteyenler bu meyveyi elinin altından eksik etmesin.

Bir avuç çilek mucizeler yaratır. Bedenin kalojen üretimi için gerekli olan antioksidan içerir. İçinde günlük ihtiyacımız olan c vitamini var ayrıca. Bu arada diyette olanlar için ideal çünkü kalorisi düşük. Günde üç dört çilek yerseniz, iki ay sonra cildinizdeki değişimi göreceksiniz.

Bazı ciltler kaşınır ve pullanır. Böyle sorunlarda beta karoten içeren kavun yemek önemli. Kalojen dokusuna da iyi gelir kavun. İçinde kırışıklıkları yok etmeye yarayan karotenler bulunuyor. Bu arada güneş lekelerine de engel olur.

Bayraklı’nın feryadını duyun!

Sosyal Güvenlik Haftası’nda bıçak kemiğe dayandı