MHK hakem döveni İHK başkanı yaptı 

Metin AYDINOĞLU
17 Eylül 2020

Her şey bozuldu, her yer virüs dolu, dışarıdan da belli de olmuyor ki. Maalesef bizim hakem camiası da öyle. Acilen karantinaya alınması gerek, hem de şimdi. Ne garip bir dünyada yaşıyoruz, ya Rabbi. Her şey bir tuhaf, garip, saçma, beter oldu. Hakem döven zatı, hakemlerin kurul başkanı yaptılar. Evet, evet yanlış okumadınız. Göreve getiren de MHK, Merkez Hakem Kurulu. Yani ülke genelindeki tüm hakemlerden sorumlu olan kurul. İllerde yer alan, kontrolünde olan İHK’ye yani bir İl Hakem Kurulu’na, çok değil yakın geçmişte herkesin, diğer hakem ve gözlemcilerin önünde, hakem döven zat-ı muhteremi İl Hakem Kurulu Başkanı yaptılar. İnanılır gibi değil. Gülmeyin, canım ülkemin, sahaların durumu bu maalesef. Olay basına da yansıdı. Sonra da olayı kapatmak için hakemi korkuttular, şikayetinden vazgeçirdiler. Hiç kusura bakmasın hakem kardeşimde bütün suç.
Ne diye vazgeçiyorsun ki. Niye, kimden, korkuyorsun ki. O pısırık hakem mi, ne oldu? Şimdi başka bir ilde. Hakemliği de bıraktı, gözlemci oldu. Hakemleri değerlendirecek, not verecek, istikbalini etkileyecek gençlerin, yön verecek, bu korkuyla. Ey güzelim canım benim Türk hakemliği, ne hallere düştün böyle. Hiç uğraşmadı yani, hakkını aramadı, yediği dayakla kaldı. Ah ben olacaktım ki, neyse. Sahadan futbolcu atınca korkup vazgeçiyor musun? TFF Disiplin Kurulu da ceza verdi o kişiye ama öylesine. Verse ne olur, başkan oldu başkan.

KAHRAMAN OLMASIN 

Durun daha bitmedi. Hakem oğlunun maçını izlemeye giden eski hakem, sahadan atılan futbolcu oğluna küfür edince sahaya atladı, elinde şiş ile evet evet şişle futbolcu kovaladı. Sıkı durun bu kişi de ilinde İHK Üyesi oldu. Listede çok düzgün insanlar da var ama sinek küçük işte tabağa düşünce tiksindiriyor. Bu olaylar unutuldu gitti. Her şiddetin halı altına süpürüldüğü gibi. MHK böyle bir durumu nasıl fark etmez. Güvenlik soruşturması filan yapılmıyor mu? Herkesi almasanıza aranıza. Nerde kaldı adalet? Başka isim mi kalmadı. Ha şimdi diyeceksiniz ki. Hangi il, adları ne? Yazmayacağım, zira onlar kendini biliyor. Bu memlekette döven, küfür eden şöhret oluyor. Adını, fotoğrafını koyacağım, kahraman olacak. Hiç gerek yok. Diğer isimler de zan altında da kalmaz, hiç merak etmeyin. Onlar da biliyor. Ses çıkarmıyor. Bir gariptir, benim hakem camiam. Gerektiğinde sus, en iyisi hiç konuşma, ağzını bile açma ki. Yerinde baki kal. Bugün bana yarın da sana. Bunu da unutma. İlahi adalet var ama.

ADAM OLANA GÖREV VERİN

TFF MHK’de başkan ve üyeler değişince hemen diğer alt kurullar da anında değişir, yıllardır ben bunu anlamam. Niye, neden, niçin? Tamamdır herkes bir ekibi vardır ama herkesin adamın olmamalıdır. Ekip değil, adamcılık varsa orda adalet de yoktur, hakların teslim edilmesi de yoktur, olamaz. Serdar Tatlı başkanlığındaki kurul göreve gelince İl Hakem Kurulları değişti, Bölgesel Hakem Kurul Üyeleri değişti. Çok büyük bir atılım, devrim, ilerleme gibi görünse de hiç de öyle değil. Siz kurulları ekibi, adamları değil, kafaları değiştirin, kafaları.

ERTEM, KÖPRÜLÜ, TATAR, ÜNAL, AKKIN

Amatör kümede hakem yetiştirecek, amatör kümedeki hakemlere maç verecek, ülke genelinde kurullar şu isimlerden oluşuyor. Haydi hayırlısı Allah utandırmasın. MHK sorumlusu; Ahmet Erdoğan, BHK; Bülent Gökçü – Tayfur Özkan, İstanbul; Emre Kosif, Tekirdağ; Kamil Dertop, Edirne; Bilal Turan, Kırıklareli; Haluk Demireli, MHK sorumlusu; Nedim Göklü, BHK; Hakan Sivriservi – Aytekin Durmaz, Bilecik; Barış Yavaş, Bursa; Recep Kayın, Sakarya; Özgür Aygün, Çanakkale; Zafer Koçbay, Kocaeli; Orhan Günen, Eskişehir; Nihat Karaca, Balıkesir; İzzet Özalp, Yalova; Onur Balcı, Kütahya; Hasan Küpeli, MHK sorumlusu; Erol Ersoy, BHK; Aykut Gümülü – Baki Tuncay Akkın, Aydın; Mücahit Tatar, Denizli; Hayati Ünal, İzmir; Raci Köprülü, Manisa; Yusuf Ertem, Muğla; Ali Zağlı, Uşak; Halil İbrahim Süslü, MHK sorumlusu; Mustafa Kamil Abitoğlu, BHK; Arif Çelik – Ahmet Eşref Sarı, Konya; Mustafa Düzkaya, Isparta; Ömer Kürşat Tüfekçi, Afyon; Süleyman Güneş,
Antalya; Erdoğan Üstün, Burdur; Ahmet Tepe,  MHK sorumlusu; Kadir Tozlu, BHK; Mehmet Nevzat Adal – Ziya Çetin, Mersin; Hüdaverdi Savcı, Adana; Cahit Kum, Niğde; Selçuk Kahraman, Gaziantep; Yusuf Yılmaz, Hatay; Erdal Orman, Kahramanmaraş; Şaban Nedirli, Kilis; İdris Dağlı, Osmaniye; Hasan Aykırı, Aksaray; Yusuf Atıcı, Karaman; Mehmet Ali Özoğul,

MARDİN, BİTLİS, DİYARBAKIR, BATMAN

MHK sorumlusu; Metin Tokat, BHK; İbrahim Çınar – Bülent Günen, Ankara; Ali Uluyol, Kayseri; A.Cengiz Duman, Zonguldak; Evren Atış, Bolu; Ramazan Musluk, Kırşehir; Bahamettin Öztürk, Karabük; Doğan Nalbantoğlu, Düzce: Numan Şirin, Kastamonu; Alper Güner, Nevşehir; Nazmi Orhan, Bartın; Faik Kapsız, Sivas: Barış Yüksektepe, Çankırı; Ömer Faruk Tabak, Çorum; Özcan Genel, Kırıkkale; Mustafa Apaydın, MHK Sorumlusu; Hikmet Öksüzoğlu, BHK; Ercan Hellaç-Hasan İmirzeoğlu, Trabzon; Ali Şükrü Beldüz, Rize; Serdar Serdar, Samsun; Yusuf Kemal Coşgun, Giresun; Veysel Aydoğan, Ordu; Kahraman Minnet, Artvin; Halit Uçar, Gümüşhane; Engin Güner, Bayburt; Mustafa Şahin, Ardahan; Gurbet Aktaş, Erzurum; Cihat Çelikdağ, Erzincan; Murat Yenice, Tokat; Hüseyin Eşiyok,  Amasya; Mahmut Albayrak, Sinop; Mehmet Yağcı, Kars; İsmet Aydın, MHK sorumlusu; Mahmut Çetiner, BHK: Zafer Korkmaz – Öner Fırat – İbrahim Bozan, Adıyaman; Sermet Toptaş, Ağrı;  Erdinç Güneş, Batman; Mehmet Ali Turan, Bingöl; Mithat Ercan, Bitlis; Cenk Yıldız, Diyarbakır; Tekin Şeker, Elazığ; İnanç Özgen, Hakkari; Erol Hanlıgil, Iğdır: Gürkan Yarar, Malatya; Mutlu Dalbudak, Mardin; Barış Timur, Muş; Ümit Yıldırak, Siirt; Ramazan Esen, Şanlıurfa; Hasan Keser, Şırnak; Orhan Kadırhan, Tunceli; Düzgün Murat Zincidi, Van; Erol Akyürek. İcraatları göreceğiz bakalım, Mevlam neyleyse güzel eyler, hayırlısı olsun, Allah utandırmasın, gerisi hikaye.

corona-virusunde-dikkat

Bilime adanmış hayatlar…

aleyna-cakirin-supheli-olumune-muge-anli-el-atti-flas-gelismeler

Neler oluyor bize?