MHK’ye gelince kapa, gençlere zam yapma

Metin AYDINOĞLU
3 Eylül 2020

MHK, TK, PFDK, UÇK üyelerine; 5.677.683 TL. Profesyonel hakem maaşları; 8.039.849 TL. Hakem kıyafetlerine 2.061.892 TL. VAR’a 20.306.226 TL ve daha nice meblağlar. Milyon küsur liralar, eski parayla trilyon. Helali hoş olsun, hakkınızdır, gözümüz yok. Ama lakin fakat. Bu kadar parayla korona aşısı da bulunur, kansere çare de. Alt tarafı futbol adı verilen bir oyun bu. Gitmesek de oluyor işte maçlara. Kimse hakemlerden memnun değil. Cüneyt Çakır’dan başka dışarıda maç yöneten hakem yok, her gideni saymayın. Yabancı futbolcularla dolu takımlarımız, Milli takımızda gurbetçi futbolcular olmasa yandık. Hakem yetişmiyor. Bizim evlatlar idmanda var, maçta yok, yedek kulübesinde, tribünde, evde televizyon başındalar, mecburen. Yabancılardan kalırsa forma bekliyorlar, acizlik. Boşa bu kadar harcama. Ortada süper icraat olsa, valla ayakta alkışlarım.

GÖZLEMCİLİK YAPMADIM, YAPMAM

Gelelim bizim derneğe. Bizim diyorum, İFHDYD’ye üye oldum, ilk göz ağrımız, gözbebeğimiz çatır çatır aidatlarımızı ödedik. TFFHGD’nin ilk 50’deki kurucu üyelerindenim, imzam var altında. Kısa sürede yöneticilik yaptım, bazı şeyleri değiştirmek istedim, kalıplaşmış, aşılamayan konular, istifa ettim. Her iki dernekten de, gönül dışında resmi işim kalmadı. İstifa ettim, iyi de oldu. 18 yıllık faal hakemlikten sonra, gözlemcilik yapmadım, asla da yapmam. İzlediği hakemleri kurallar çerçevesinde not vererek, iyi veya kötü pay sahibi olan gözlemcilik yerine, seyretmek, takip etmek ve de yazmak çok daha güzel ve de yararlı hem de büyük katkı, emin olun. Ben de öyle yapıyorum.

5 YILDIZ OTEL GİBİ DERNEK

Lafı şuraya getireceğim, derneğimiz dedim bir daire aldılar. 5 yıldızlı otel lobisinden aşağı kalmaz, çok iddialı, ne gerek var. Diyeceksiniz ki ‘hakemlere yakışır’. Yakışmaz efendim yakışmaz, hakem dediğin sahadaki adaletiyle tanınacak, harika denecek, beton parçası ile değil. Gidip de görmedim, fotoğraflarına baktım ağzım açık kaldı. Gitmem de zaten. Hakemler de gitmez, gidemez ki, niye alındı o da ayrı bir konu. İşte bu dernek hakemlerin her hakkına sahip çıksın canımı yesin, isterse altın kaplama klozet kapakları olsun, bir şey yazarsam ne olayım. Dernek dediğin üye aidatı veren, oy kullanan, maç kesintilerini ödeyen her hakeme aynı derecede değer vermelidir. O paralarla süper lüks daire alarak değil. Üstte böyle paralar ödenirken, altlarda ne oluyor biliyor musunuz? Diyeceksiniz ki bu hakemlerin sorunu bize ne, biz taraftarız. Dışarıda adalet yoksa, sahada da olmaz, inanın. Korku dağları sarar.

ZAM YOK, ÖDEME DE YOK

Üst tarafa bu kadar para harcanırken, alt taraf ne durumda kimsenin umurunda değil. Salgın öncesinden kalan ödenmeyenler var, yok artık. Üsttekilerin hesabına anında trak diye yatıyor ama. Bir eski hakem olarak içim sızlıyor. Çoğu öğrenci, belli bir işleri yok, gelirleri yok, sigortaları yok. Maça gidip geliyorlar, kelle koltukta. Dedesinden, annesinden, babasından, halasından aldığı parayla maça gidebilen ve de kıyafetlerini alabilen gençler çoğunlukta. Nasıl maç yönetecekler, konsantrasyon tam sağlanamaz. Kaldı ki sıkı durun her şeyde artış oluyor, ama hakem, gözlemci, saha komiseri ücretleri fiks menü, sabit, pi sayısı gibi, kitlendi kaldı. Zerre yükselme yok, 4 yıldır, yazıyla bir değil, iki değil, üç değil, dört yıldır, 5 kuruş zam yok. Böyle hakem yetişmez, tepede profesyonel hakemin olsa ne olur, bu zengin ve yoksul tablosu budur.

MHK’YE GEL KAPA, GİT AÇ

‘Türkiye Futbol Federasyonu, Merkez Hakem Kurulu’nda görevlendirilmem nedeni ile, sosyal medya hesabımı kapatmak düşüncesindeyim. Tüm arkadaşlarıma sağlık ve huzur dilerim. Tekrar görüşmek üzere’. Gayet medeni bir açıklama ama sık sık yapılınca ve de hepsi yapınca sıkıntı yaratıyor. Niye kapatıyorsun, kimden kaçıyorsun ki. Yazsınlar, eleştirsinler okursun faydası olur, baktın küfür var, hakaret var, mahkemeye ver. Kapatmak niye. Açık iken sen de yorum yazıyorsun, faal görevdekine. Kusura bakmayın bana biraz ikiyüzlülük gibi geliyor. Ya komple, tamamen kapat, ya da göreve gelince de açık tut. Ben açıkçası MHK’ye gelince kapatıp, görevden alınan veya topluca istifa edip aramıza dönen olunca, silip atıyorum.

DEMİRLEK İLE YÜKSEL NİYE YOK

O kadar isim gündeme geliyor, onların adı bile geçmiyor. Geçse de siliniyor, istenmiyor. FİFA kokartı takmış isimler Vedat Yüksel ile Bülent Demirlek. Avukatları, sözcüleri değilim ama niye MHK’ye gelmiyorlar ki, getirilmiyorlar ki. O kadar sordum, soruşturdum ciddi bir yanıt alamadım. MHK’ye getirilmedikleri gibi gözlemcilik, mentörlük için yaptıkları müracaatları da kabul edilmemiş. Bu kesin egosunu tatmin edemeyen, egosu doymak bilmeyen birilerinin işidir. Koltuk giderse diye, gitmesini de bilmek gerek. Sahadan atması çok kolay.

TRAFİK HASAN’I KAYBETTİK 

Çamdibi’nin Yeşilova’nın sembol isimlerindendi. Çok heybetli bir insandı, uzun boylu, iri yapılı, o kadar da yufka yürekli idi. Yeşilova futbol takımında forma giydi, mükemmel fiziği ile her zaman dikkat çekti, iyi de futbolcuydu. O dönemlerde herkesin, her sporcunun bir lakabı olurdu. Yiğit lakabıyla tanınırdı, sevgili Hasan Baytekin ağabeyimizin lakabı da Trafik idi, Trafik Hasan derlerdi. Yeşilova, Çamdibi, Bornova, Altındağ spor camiasının başı sağolsun, ailesine, sevenlerine sabır diliyorum. Ruhun şad, mekanın cennet olsun Hasan kaptanım.

Siyasetçilerin Türk düşmanlığı bitmiyor!

bakan-selcuktan-flas-tatil-ve-lgs-aciklamasi

Şu öğretmenler olmasaydı