Migrene karşı artık elimiz çok güçlü…

botox-nedir-kimlere-yapilir-botoks
Özgen YILDIRIM
8 Eylül 2020

Günlük hayatın telaşı, artan stres, depresif ruh hali, panik, endişe… Bunlara çevresel ve kalıtımsal faktörler de eklenince çağımızın en çok problemlerinden biri Migren… Çevrenize dikkatle incelediğinizde her 5 kişiden en az 3’ü bu hastalıkla mücadele etmekten yakınıyor… Özellikle yılda bir veya birkaç sefer yaşanan şiddetli ataklar, kişilerin hayattan soyutlanmasına ve ağrılı bir süreç yaşamasına neden oluyor. Migren; ense, şakak ya da göz çevresinden başlayan zonklayıcı ağrı ile bulantı, kusma ve ışığa olan hassasiyet ile kendini belli etmektedir. Hastalık, yaşam kalitesini oldukça düşürmektedir. Migren tedavisinin kişinin baş ağrılarının sıklığına ve şiddetine göre planlanıyor. Tedavide kullanılan ilaçlar ataktaki ağrıyı, eşlik eden bulantı ve kusmayı kontrol altına almaya yardımcı olur veya sık gelen baş ağrısı ataklarını azaltmayı hedefliyor. Ancak atak sıklığının arttığı kronik migrende, bu tedaviler yetersiz kalabilmektedir.
Bugün bu zorlu hastalığın tedavisinde kullanılan bir yöntemden bahsedeceğim: Botoks tedavisi!
Kronik migren tedavisinde ilk botox uygulaması sonrasında ağrılar tamamen kesilse bile ilk tedaviden 12 hafta sonra 2’nci doz rutin olarak uygulanır. Yapılan çalışmalarda 2’nci dozun yapılmadığı hastalarda atakların kısa süre sonra tekrar başladığı saptanmıştır. 2’nci uygulamadan 12 hafta sonra yapılacak olan 3’üncü dozun uygulanıp uygulanmamasına hastanın mevcut durumuna göre hekim tarafından karar verilir. Bu tedavi; migren baş ağrısı tedavisinde ilaçlara yanıt alınamayan, ilaç tedavisi kullanmak istemeyen veya ilaçların yan etkilerini tolere edemeyen, sık migren atakları olan hastalarda etkisi bilimsel olarak kanıtlanmış iyi bir seçenektir ve muayenehanemizde uygulanmaktadır.
Clostridium botulinum adlı bir bakteriden elde edilen botilinum toksini, sinirlerden gelen uyarıların kaslara geçmesini engelleyerek kasın kasılma gücünü azaltır ya da tamamen ortadan kaldırır. Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan ve PREEMPT adı verilen bilimsel çalışma, estetik amaçlarla yaygın olarak kullanılan botoks yönteminin, kronik migrende ağrının sıklığını ve şiddetini azaltmada etkin bir çözüm olduğu biliniyor. Botoks tedavisi ile kronik migren hastalarının bozulmuş olan uyku düzenlerinin ve yaşam kalitelerinin belirgin düzeyde iyileştiği gözlenmiştir. Bunun yanında bu tedavi yöntemi, mevcut diğer hastalıkları nedeniyle de ağrı kesici ya da migren tedavisinde verilen ilaçların sakıncalı olduğu hastalarda alternatif bir tedavi olabilmektedir. Tedavi ile ağrı kesici kullanımının önüne geçilmesi hedeflenmektedir.
Migren tedavisi estetik amaçla sadece yüz bölgesinde uygulanan botokstan farklıdır. Migren tedavisinde alın, şakaklar, ense ve boyun bölgelerinde toplam 31 noktaya, deri altına çok ince uçlu iğneler kullanılmaktadır. Tedavi kişiye özel planlanmakta ve 3 ay ara ile en az 2 tedavi dönemi bulunmaktadır. Botilinum toksin etki süresi kişiden kişiye değişkenlik göstermekle birlikte, 3 ila 6 ay sürebilmektedir. Bazı hastalarda tedavi etkinliği için enjeksiyon tekrarlanması gerekirken, bazı hastalarda ise etkinlik birkaç yıl süresince bile devam etmektedir.
Her zaman söylediğim gibi: Sağlığınız için tedavilerde uzman kişileri tercih etmenizde yarar var…
Sağlıklı günler dilerim…

Sigortalılarda 18 yaş

bakan-ziya-selcuktan-okullarin-acilma-tarihi-icin-aciklama

Okul başarısı için önce sağlık