Milenyum kuşağı gelecekten umutsuz

Ege Telgraf Admin
12 Ocak 2023

Milenyum nesli olarak adlandırılan, 2000’li yıllarda doğan kuşağın davranış biçimlerine dair birçok araştırma yapıldı. Kendilerinden yaşça büyük kuşaklara göre daha az sabırlı, değişkenliğe daha açık, risk almayı seven ve daha çok para kazanmak için hayatında ani kararlar alabilen bu kuşak ebeveynleriyle karşılaştırıldığında ise maalesef çok daha şanssız.

Milenyum neslinin bir türlü artmak bilmeyen maaş düzeyinin yanı sıra, ülkenin mevcut koşullarında araba dahi alamayan, ev almayı hayal edemeyen, geleceğe dair umutları günden güne azalan bir kitleden söz ediyoruz.

Milenyum kuşağının ebeveynlerinin önemli bir bölümü ise emeklilik günlerini en azından bir ev ve bir arabayla geçiriyor. Daha şanslı olanların birkaç evi ya da yazlığı da var. Bu noktada en can alıcı soru ortaya çıkıyor. Ebeveynlerimizin rahatlıkla ev, araba ya da gayrimenkul sahibi olduğu günlerden araba almanın hayalin ötesine geçtiği şu günlere nasıl geldik?

Birleşik Krallık’ta Health Foundation tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre milenyum neslinin, orta yaşa geldiğinde ebeveynlerinden daha kötü sağlığa sahip ilk nesil olabileceği ifade ediliyor.

Raporda iş, ilişkiler ve barınma sorunlarının 20’lerinde ve 30’larındaki insanları etkilediği bunun da kanser, diyabet ve kalp hastalığı riskini artırdığı söyleniyor.

Ortalama olarak bu trend uzun süreli stres, anksiyete, depresyon ve düşük yaşam kalitesi ile ilişkilendiriliyor. Raporda aynı zamanda milenyum neslinin, ebeveynlerinin kendi yaşlarındayken kazandığından daha az para kazanan ilk nesil olduğu da ifade ediliyor.

Çok uzağa gitmeden içerisinde yaşadığımız, her geçen gün yepyeni gündemlere uyandığımız şu günlerde kiralık ev bulmanın zorluğu, kiracı-ev sahibi arasında bitmek bilmeyen kavgaları anımsamamız yeterli.

Türkiye’nin önemli bir bölümünü etkileyen bu krizde insanlar sağlığını kaybetti, psikolojik sorunlarla mücadele eden, kendini yalnız ve çaresiz hissedenlerin sayısında artış yaşandı/yaşanmaya da devam ediyor.

EV GENÇLERİ

Herkesin anne ve babasından çok daha iyi eğitim alma şansının olduğu, teknolojik gelişmeler nedeniyle yetkinliklerin ve becerilerin kolaylıkla geliştirilebildiği bu günlerde ne kadar iyi eğitimli ve fark yaratan biri olursanız olun alacağınız maaş asgari ücret ve en fazla bunun bir nebze üzerinde yer alıyor.

Yıllar boyu devam eden iş tecrübesi ile ancak günlük hayatını idame ettirecek koşullarda ücretlere ulaşabilen milenyum nesli bu özellikteki koşullarda sabırsız olmak ve sıklıkla yeni fırsatları kovalamak zorunda kalıyor.

Yapılan araştırmalara göre Türkiye ev genci kategorisinde en fazla nüfusa sahip olan ülkelerde başı çekiyor. Peki nedir bu ev genci kavramı? 18-24 yaş arasında, eğitim almayan, çalışmayan ve herhangi bir sosyal hareketliliği olmayan kişilere ev genci deniyor.

Tahminlere göre Türkiye’de 3 milyona yakın ev genci var. Bu gençler ailelerinin evinde bir şekilde gününü geçiriyor. İşsiz, umutsuz ve yılgın olarak da tariflenen ev gençlerine yaşadıkları ülkede bir gelecek umudu vermek hepimizin görevi değil mi?

dunya

Yeni Jeopolitik Çatışma Merkezi Asya_Pasfik’e mi?

grip

Şifayı kaptık ağabey!