Montaj, kurgu göstermelik değil

Metin AYDINOĞLU
23 Nisan 2020

Fotoğrafın güzelliğine bakar mısınız. Montaj, mizanpaj, poz, kurgu, göstermelik değil, anlık olay, yakalarsan fotoğraf bu işte. Kimin parmağının eseri bilemiyorum, fotoğrafı çekeni de ayrıca kutlarım harika yakalamış. Hem de o zaman ki şartlarda o fotoğraf makinesiyle. Şimdi öyle mi ya herkesin elinde, kulağında, cebinde fotoğraf makinesi. Çek çekebildiğin kadar. Fotoğrafta ilk dikkati çeken gülen yüzler, saygı, samimiyet ve de muhabbet. Şartlar ağır, yokluk dönemleri ama insanlık var, adamlık var. Eşofmanlar pırıl pırıl tertemiz, çamaşırı, atleti görünen yok, hepsi belde toplu, fermuarlar nizami. Hepsi kaytan bıyıklı, sakal yok sakal, kılsız bir fotoğraf. Şimdi herkes sakallı, mikrop yuvası. Korona geçince buna da bir dur demek gerek, özgürlük filan değil.

SAKAL, MASKE GİBİ SANKİ

Şimdinin Altınordu kulübümüz, takımımız gibi. Yıl 1967, futbolcular ve antrenörlerin karizmasına bakar mısınız. Nazillispor’un profesyonel ligdeki ilk yılı ve ilk antrenörü. Soldan sağa doğru mükemmel insan, kaleci Sayim Soybayraktar hocam Allah ömürler versin. Yılmaz, Metin, Muammer, Orhan, Muhittin ile Erdinç. Yanlarında da iki beyefendi insan Allah gani gani rahmet eylesin gerçek spor insanı Refik Vardaroğlu ile kaliteli, karakterli insan antrenör, Milli futbolcumuz Beytullah Baliç hocam. Korona ile boğuştuğumuz şu günlerde umarım, inşallah salgın geçince eski güzel, huzurlu günlerimize kavuşuruz.

MAVİ BEYAZ SEN ÇOK YAŞA 

80’li 90’lı yıllar, İzmir Bahçelievler’deki kulüp binasının alt yapıda geleceğe hazırlanan cıvıl cıvıl çocuklarla dolduğu, Mavi-Beyazlı formalı sporcuların sanki panayır yeri ne çevirdiği güzel günler. İzmir kulüp binası, heybetli, badanası yağlı boyası, rengi bile harika. Alt kat bilardo, langırt salonu. Cavit Ölçer, Ertap Mülayim, Ferdi Öznehir, Emin İşletir, Doğan Emültay, Turgay Meto, Halil Bıçakçı, Halil Erdoğan, Nuri Hepyerler, Yahya Yelen, Ali Ateşal, Aydın Hepanıl, Ali Decdel, Vedat Akbuğday, Ömer Elbirlik, Ali Fındık, Behçet Timuruysal, Altan Çetindağ’lı yıllar, daha bir çok muhteşem isim. Takıma bakıyoruz, mesken tuttuğumuz, evimiz gibi gördüğümüz İnciraltı Tesisleri, zaman nasıl geçer anlamaz, gazeteye baskıya zor yetişirdik.

OKUMUŞLAR TAKIMI

Haber peşinde, özel haber avında olduğumuz günler. Erdem Özkayımoğlu, Salih Buruncuk, Sancar Kirazlı, Ersin, Kadri Özateşler, Semih, Rıza Yurtseven, Hasan Elidemir, Şakir Özkayımoğlu, Hasip Ertürk, Hamza Hamzaoğlu, İsmail Demiriz, İsmail Hamarat, Ahmet Yıldırım, Emre Eren ve daha onlarca isimden oluşan futbolcu ordusu. Yaz yaz bitmez. Adı geçmeyenler lütfen gönül koymasın. Gençliğimiz bu isimlerle geçti. Bir gazete küpürü üstat Muhittin Akbel’den, başlık ‘İzmirspor okumuşlar takımı’. Hem profesyonel futbol oynuyorlar hem de üniversite öğrenimlerine devam ediyorlar, harika değil mi. Mekanı cennet olsun yakın zamanda kaybettiğimiz Kral’ımız, kaptanımız Hasan Elidemir Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun oldu, kolay iş değil. Asil insan, beyefendi adam Sancar Kirazlı İnşaat Mühendisliği’nden, kibar insan Ersin de İktisat’ı bitirdi. Bugünden itibaren 4 gün evde kalacağımız şu zor günlerimizde, evinizde size birazcık mutluluk, iç huzuru verebildiysem ne mutlu bana, koronasız nice aylara.

En acilinden hizmet zamanı

pirincin-taslari-vahap-dabakan

500 yıl sonra İspanya’da ezan!