Mucize meyveler; elma ve hünnap

turk-elmasina-uzak-dogu-ilgisi
Deniz ZÜNBÜLCAN
27 Eylül 2021

Hünnap son zamanlarda bilinirliği artan ve ağaçta yetişen bir meyvedir. Sağlığa olan faydaları çok fazladır ve bu nedenle dikkatleri üzerine daha da çok çekmektedir. Alternatif tıpta uzun yıllardır tanınan bu meyve çoğu kişinin yeni yeni tüketmeye ve faydalarını araştırmaya başladığı bir meyvedir. Kalbi korumasından kilo kaybının sağlamasına kadar bir çok alanda vücuda faydası vardır.

 

Elma ise genelde herkesin evinde olan ve sevilerek tüketilen bilinirliği çok yüksek ve faydaları da çok fazla olan bir meyvedir. Sonbaharın bize sunduğu bu iki meyveyi de alışveriş sepetlerinizden eksik etmemeye çalışın.

 

HÜNNABIN YARARLARI

 

-Düşük kalorili bir meyvedir. Bu nedenle kilo vermek isteyen kişiler tarafından tercih edilmesi gereken meyvelerdendir.

-Hünnabın besin değeri oldukçaa yyüksektir. Antioksidan içeriği oldukça yüksektir. C vitamini kaynağı olan Hünnap bağışıklık sisteminde güçlendirici etkiye sahiptir.

-İçeriğindeki lif sayesinde bağırsak sorunlarına iyi gelir ve kabızlığı tedavi etmede yardımcıdır.

-Kalp-damar sağlığına da olumlu etkileri vardır.

-Hünnap yüksek magnezyum içermektedir ve bu sayede kas ve kemik ağrılarına da iyi gelmektedir. Özellikle spor yapan kişilerin mutlaka beslenmelerine eklemesi gereken meyvelerdendir.

-Potasyum minerali açısından da oldukça zengindir.

-Yapılan araştırmalar hünnabın doğal bir antidepresan olabileceğini de göstermektedir.

-Hünnabın içeriğinde bulunan kalsiyum ve fosfordan dolayı kemik gelişiminde de etkili olabileceği düşünülmektedir. Aynı zamanda kalsiyum ve fosfor diş sağlığını koruma konusunda da oldukça etkilidir.

-Yaklaşık 4-5 tane hünnap 1 porsiyon meyveye denk gelmektedir.

 

ELMANIN FAYDALARI

 

-Elma yapısı sayesinde nörotoksinlere karşı ve oksidatif stres radikallerine karşı hücre yapısını koruyarak etkili olmaktadır.

-Elmada bulunan polifenollerin diyabet riskini azaltabileceği düşünülmektendir.

-Elma pıhtı veya plak oluşumunu engeller ve damar tıkanıklığı, hipertansiyon, damar sertleşmesi, oksidatif stres nedeniyle oluşan damar tahribatı gibi, kalp ve damar hastalıkları oluşumunu engellemede ve kolesterolü düşürme etkilidir.

-İçeriğindeki lif sayesinde kabızlık problemi yaşayan kişiler için şifa kaynağı olabilen bir meyvedir.

-İçeriğindeki bileşenler sayesinde antioksidan kapasitesi yüksek bir meyvedir.

-B kompleks vitaminleri içermesiyle sinir sistemini korumaktadır.

-1 küçük elma 1 porsiyon meyve yerine yenilebilir.

Sağlıklı bir kişinin günlük maksimum 3 porsiyon meyve tüketmesi gerekmektedir. Bu değer kişinin ihtiyaçlarına göre değişmekle beraber porsiyon kontrolü yapılmadan uzun süre fazla miktarda yenilen meyveler kilo artışına ve karaciğer yağlanması gibi hastalıklara sebep olabilmektedir. Bu nedenle faydalarına aldanmadan kontrollü miktarlarda tüketilmesine dikkat edilmelidir.

ilac

İyileşmek hayal oldu

izmirde-deprem-onlemi-insaatlara-beton-dokumu-durduruldu

Vazgeçemediğimiz alışkanlıklar