Naçizane fikrim…

izmirde-ilk-is-gununde-yogun-trafik
İbrahim KOÇBAŞ
17 Eylül 2020

Bir taşla iki kuş vurup hem İzmir’in trafik sorununu kısmen de olsa çözüp hem de korona virüs salgınından korunabiliriz. Bu kademeli mesai sistemi çok iyi bir yöntem.
Mesela…
Almanya’da olduğu gibi fabrikalar 06.00’da mesaiye başlasa…
Esnaf kepengini 07.30’da kaldırsa…
Bankacı, devlet memuru yine 08.30’da görevine başlasa…
Alışveriş merkezleri 11.00’da açılsa…
Tabii ona göre de paydos saatleri ayarlansa…
Fransa’da olduğu gibi uzaktan çalışma ve uzaktan eğitim yaygınlaştırılsa…
Güney Kore’de, Çin’de olduğu gibi bisiklet kullanımı özendirilip artsa…
Çift plaka-tek plaka uygulaması daha bilinçli bir biçimde uygulansa…
Kent önderlerinin sıklıkla dile getirdiği İzmir’e bir çevreyolu daha yapılsa…
İzmir’de yıllardır kangrene dönüşen trafik keşmekeşinin çözümüne ve pandemi tedbirlerine yönelik önemli bir adım atılmış olmaz mı?
Bal gibi olur.
Yukarıda sıraladığım saatler, şu an için satırlara dökülen tahmini rakamlar… Daha akılcı bir yaklaşımla çözüm yolları çoğaltılabilir. Dünyada kademeli mesai saatlerini başarmış pek çok metropol örneği var. Benimki naçizane fikir…
İzmir’de kamu kurum ve kuruluşlarında esnek çalışma saati uygulamasına geçildi. İki gruba ayrılan kurumlarda mesai birer saat arayla başladı.
Başladı başlaması ancak yeterli mi?
Yetmez! Tedbirlerin önü, arkası, sağı, solu da lazım.
2018 yılında İzmir’de trafiğe kayıtlı toplam araç sayısı 1 milyon 371 bin 577. Bu rakam bir yıl sonra 1 milyon 400 bin 809’e yükseldi. Yani yaklaşık 30 bin araç daha İzmir yollarında. Araçlar çoğalıyor, göçle birlikte insanlar da çoğalıyor. Ya yollar? Yollar aynı…
Bence kademeli mesai sistemi tam da bu zamanda, korona virüs salgınına karşı başlatılan topyekun savaşta, hem trafik sorununa hem virüse karşı önemli bir tedbir niteliğinde bir karar…
İstanbul’da kademeli mesaiye geçiş için hazırlık yapılıyor. Kademeli mesai saatleri ile işe giriş ve çıkış saatlerinin yeniden planlanması üzerine çalışılıyor. Kademeli mesai sisteminde mesailer birden fazla gruba ayrılıyor. 07.00, 08.00, 09.00 ve 10.00 saatleri için mesai grupları belirleniyor. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya “İstanbul’da pik saatlerde mümkünse ayakta yolcu olmadan, ayakta yolcu mecburiyeti varsa bilim kurulunun önerisini çizgisinde kalmak üzere alınan kararlara uyan bir mesafe düzenini sağlayacağımıza inanıyorum. Bu noktada çalışıyoruz.” açıklamasında bulundu.
Benzer kararlar İzmir için de gerekli diye düşünüyorum. Sayın Valimiz Yavuz Selim Köşger’in konuya duyarlılığını biliyorum ve en yakın zamanda hem benim hem de milyonlarca İzmirlinin hislerine tercüman olacağına inanıyorum.
Yeter ki uygulansın…
Devlette bir sorun yok. Devlet gördüğü aksaklığı giderebilmek için kendi refleksleri doğrultusunda adımlar atıyor.
Peki ya biz?
Maske bile takmaktan aciz halkımız kurallara uyabilecek mi, orası meçhul!

izmir-hilton-kapaniyor

Hilton acısı

vali-kosgerin-korona-mesaji

Vali Köşger’in korona mesajı!