Nasıl kilo verebiliriz?

Ülkümen RODOPLU
14 Ocak 2020

Sağlıklı yaşam için olmazsa olmaz kurallardan biri, belki de en önemlisi; ideal kiloda olmaktır.
İdeal kiloya sahip olabilmek için sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam konusunda bilinçli, bilgili ve duyarlı olmalıyız. Vücudumuzu oluşturan hücrelerin düzenli ve dengeli çalışması için besin öğelerinden yani yağlar, karbonhidratlar, proteinler, vitaminler ve minerallerden yeterli miktarda almalıyız.
Vücudumuzun tüm besin maddelerine ihtiyacı vardır. Tek taraflı beslenmek yani sadece protein veya karbonhidratla beslenmek yanlıştır. Dengeli beslenerek vitaminler, mineraller ve lifler gibi önemli besin maddelerinden de almış oluruz.
Kilo vermek için bunlara dikkat: Son yıllarda en çok kabul gören ve bilimsel olarak kanıtlanmış olan 15 maddeye bakalım:
1. Sağlıklı beslenmeliyiz. Diyet yapmak yerine sağlıklı, mutlu ve dirençli olmayı hedeflemeliyiz. Vücudumuzu yok etmek yerine sağlıklı beslenmeye odaklanalım.

2. Su tüketimini unutmayalım. Sağlıklı bireylerin günde 2 litre su tüketmesi gerekmektedir. Günlük su tüketimini artırarak metabolizmamızı hızlandırabiliriz.

3. Kahvaltı yaparak güne başlamalıyız. Yumurta, hem tok tutması, hem de en değerli protein olması nedeniyle çok değerlidir.

4. Hamur işlerini ve beyaz un ile üretilen gıdaları kaldırmalıyız.
5. Daha fazla sebze ve meyve tüketmeliyiz.

6. Günlük öğünlerimizin yüzde 25’inin proteinden oluşması hem yeme isteğimizi azaltır, hem de geceleri atıştırma ihtiyacımızı düşürür.

7. Yemek porsiyonlarını azaltmalıyız.

8. Tarçın, greyfurt, elma, armut, kereviz, havuç, domates, kahve metabolizmayı hızlandırır.

9. Şeker ve tatlandırıcıları bırakmalıyız.

10. Ana öğünler arasında atıştırmaktan vazgeçmeliyiz.

11. Yeşil çay. Hem metabolizmayı hızlandırır, hem de yağ yakmaya yardımcı olur.

12. Oturarak yemek. Yavaş, keyfini ve tadını çıkararak yenilen yemek, doyma merkezinin 12-14 dakikada devreye girmesini sağlar.

13. Hareketli bir yaşam için karar vermeliyiz.

14. Kas kütlesini korumak için yapılacak ağırlık antrenmanları.

15. Sağlıklı ve verimli bir uyku çok önemlidir.

olumlu-is-kazalari

Ölümlü iş kazaları

Kadının gücü adına