Ne istediğini bilmek lazım

karsiyakalilar-gunu-kutlamasi
Yılmaz DURMAZ
23 Temmuz 2020

Adam kör, yoksul ve çocuksuz. Bir gün bir Hızır karşısına çıkar, “Benden bir şey iste vereyim” der.
Dostlar ile sohbetlerde her zaman bu adamın ne isteyebileceğini sorarım. Parayı ön planda tutanlar para, çocuksuz olanlar çocuk, büyük çoğunluk göz ister.
Oysa adam tek cümle ile “Oğlumu çuval dolusu altınlarımızı sayarken görmek isterim” dileğinde bulunur. Allah adama göz, para, evlat vermemiş ama akıl vermiş. O da karşısına çıkan ilk fırsatta aklını kullanmayı bilmiş.
Bu günlerde aklımızı kullanmak zorunda olduğumuz günler. İlişkilerin kokuşmuşluğuna yenik düşerek, bize çok yardımcı olacak biri karşımıza çıktığında bile o insana gereken değeri vermiyoruz. Yararlanacağımız insanı kullanmaya çalışırız. “Altın yumurtlayan tavuk” misali. Aç gözlülük yapıp her gün altın veren tavuğu kesip içindeki tüm altınları almak isteyenler çoğunlukta.
Sizden yaralanacakları yerde kullanmaya çalışanlar çıkacak elbet. Aklınızı kullanmazsanız bir bakmışsınız başınız belada. Bazen 50 yıldır tanıdığınız insanı tanıdığınıza lanet edersiniz. Bazen de 50 yıl sonra tanıdığınız insanı neden bugüne kadar tanımadım diye üzülürsünüz.
Emperyal güçler bizim gibi toplumları birbirine karşı güvensizleştirdi. Birbirimize yabancılaştık.
Karşıyaka’daki dost sohbetlerimiz şifa kaynağı. Pandemi bu sohbetleri biraz kesintiye uğratsa da şimdiler de yeni yeni başlar olduk. İddia ediyorum Karşıyaka’daki birlik-beraberlik hiçbir ilçede yok. Bu işin mimarı da tabi ki önceki dönem Karşıyaka Kaymakamı olan “Gönüllerin Kaymakamı” olarak bilinen şimdiki Kuşadası Kaymakamı Sadettin Yücel’dir.
Kaymakam Yücel’in Kuşadası Kaymakamlığı’na atanmasından sonra Karşıyaka’ya atanan Yücel’in okul ve sıra arkadaşı Kaymakam Ali Rıza Çalışır ile bu dost sohbetleri devam etti. “Her şey Karşıyaka için” felsefesi ile akşamları bir araya gelen Karşıyaka’daki yöneticiler dost sohbeti çerçevesinde yapılması gerekenleri konuşur, yapılanları değerlendirirken, bu sohpetler hepimiz için büyük motivasyon kaynağı yaratırdı. Benim için de şifa kaynağı. Kaymakam Çalışır’ın sıcak, dostane ve devlet tecrübesi karşısında kendisine de kısa sürede “Gönül adamı Kaymakam” denildi.
Temmuz ayı Karşıyaka bürokrasisinde değişim ayı oldu. Karşıyaka’nın sevilen ve sorun çözen Emniyet Müdürü Kaan Coşkun İzmir İl Emniyet Müdür Yardımcılığına atandı. Yıllardır Karşıyaka’da sağlıkta yöneticilik yapan organ bağışında Karşıyaka’yı birinci yapmaya çalışan İlçe Sağlık Müdürü Dr.Yıldıray Çığırgil Menemen İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne atandı. Denetimlerde rehberliği ön palanda tutan, kurallara uymayanlara göz açtırmayan İlçe Tarım Müdürü İsmail Emetli’nin yerine atama yapılınca emekliliği isteneceği söyleniyor.
Karşıyaka sorun çözen yöneticilere sahip olmakla şanslı. Yeni gelen yöneticiler için şimdiden bir şey söylemek erken.
AK Parti Karşıyaka’nın genç İlçe Başkanı İsmail Çiftçioğlu’ndan muhteşem bir müjde almanın mutluluğu var içimde. Örnekköy Mahallesi’nde, Milli Emlak’a ait 70 dönümlük arazide, Bakırçay Üniversitesi’nin Sağlık Teknoparkı ve Sağlık Kampüsü’nün kurulması için onay alınmış. Sosyal medya hesabında paylaştığı müjde için kendisini arayıp teşekkür etim. Kendisi “Asıl teşekkürü bunun için büyük çaba harcayıp emek veren Genel Başkan Yardımcımız Sayın Hamza Dağ’a yapmak gerekir” dedi. Karşıyaka’ya hizmet edenlerin karşısında saygı benim görevim.
Ha bu ara da geçen hafta yazdığım Karşıyaka Hükümet Konağı’nın yenilenmesi projesi önerime başta AK Parti İl Başkanı Kerem Ali Sürekli ’ye ve destek veren herkese teşekkür ediyorum.
Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay ile geçen bir araya geldik. Umut vadeden başkanımın canını TOKİ çok sıkmış. Onun o üzgün hali gece uykularımı kaçırdı. Halkı için üzülen başkanı üzen TOKİ kamu yararına kurulmuşken nasıl olur da imar planlarında spor tesisi ve rekreasyon alanı olarak görünen arazileri satıyor.
Her partiden herkesin TOKİ’nin bu karardan vaz geçirmesi görev olmalı. Karşıyaka için, Karşıyakalı için.
Son söz; “Boş insanlarla içi dolu hayaller kuramazsınız.” Charles Bukowski

ermenistan-sinirinda-cikan-catismada-2-azerbaycan-askeri-sehit-oldu

Devlerin enerji savaşı insanları öldürüyor!

ayasofyanin-halilari-demirciden

Ayasofya’nın halıları Demirci’den