Neden stresli bir süreçtir?

bosanmada-liderlik-sebebi-izmir-durusu
Ege Telgraf Admin
19 Ocak 2023

Boşanma, bir kişinin sadece bir başka kişiyle birlikteliğini sonlandırmasından çok öte karmaşık ve önceden kestirilmesi imkansız sonuçlar doğuran, kişiyi hayatında her anlamda etkileyen ve yeni uyum sürecine alışmak zorunda bırakan önemli bir yaşam olayıdır. Her boşanmayı izleyen bir döngü vardır ve bu döngü duygusal gerilimle başlayarak bireysel karar aşamasına gelir. Bu döngü adeta birlikte yaşamdan bireysel yaşama doğru giden adeta bir geçiş krizidir. Çiftler, bu krizi geçirirken boşanma kararını karşılıklı anlaşarak almış olsa da çok önemli bir stres kaynağıdır. Hatta boşanma stres veren olaylar sıralamasında eşin ölümünden sonra ikinci sırada yer almaktadır.

Bir evliliğin bitmesi taraflar için önceden yönleri kestirilmesi imkansız bir çok sorunu beraberinde getirir. Bu sorunun şiddeti evlilik süresinin uzunluğu ve çocukların sayısı ile doğru orantılı olarak artar. Ayrıca taraflardan birinin diğerini açık bir şekilde istememesi, reddedilen tarafın incinen gururunu onarması zaman alacaktır. Eğer reddedilen erkekse; hoş olmayan tavır davranışların ortaya çıkmasına, saldırgan davranışlar göstermesine de neden olabilir. Eğer evlilik uzun sürdüyse; biriken ortak malların her iki tarafı da ikna edecek şekilde dürüst ve adil bir şekilde bölüşmede ayrı bir stres kaynağıdır. Yine uzun süren evliliklerde taraflardan birinin yıllara biriktirdiği olumsuz duyguları varsa; söz konusu kişinin gelecekle ilgili beklenti ve şansının bir hayli sınırlanmış olduğunu düşüneceğinden boşanma onun için büyük stres kaynağı olabilir. Kazanılmış ortak dostlar, edinilen olumlu ya da olumsuz alışkanlıklar ve ortak çocukların bölüşülmesi de yaşanılan güçlüklere eklendiğinde; her iki taraf hatırı sayılı değişikliklere katlanmak zorunda olma fikri de ayrı bir stres kaynağıdır. Boşanma sürecinde en önemli konulardan biri ise eşlerin süreç içinde karşılıklı oluşan birbirleri ile ilgili olumsuz duygu ve düşüncelerinin onları zorlaması ve gerginlik yaratmasıdır. Bu durum her iki tarafında ruh ve beden sağlığını olumsuz etkiler. Boşanma uzun yıllar içinde kazanılmış maddi imkanların sağladığı konfor ve rahatlığında terk edilmesi anlamına geleceği için; hayat standartlarının düşüş ve sınırlı yaşama zorunluluğu da ortaya çıkaracaktır.

GEÇİŞ SÜRECİ

Boşanma, öngörülemeyen, kendi içinde belirsizlikleri ve değişimleri izleyen bir geçiş sürecidir. Boşanma çok kötü ve başvurulamayacak bir yol değildir. Özellikle çocukların bulunduğu bir ilişkide sürekli çatışma ortamı yaratılıyorsa, çatışmanın yarattığı gerginliğin hüküm sürdüğü bir aile ortamında yaşamak yerini ayrı yaşayan anne babanın çocuğu olmak daha iyidir. Boşanma sadece hukuksal bir süreç değil, aynı zamanda duygusal, ekonomik, ebeveyn ve sosyal boşanmayı da barındıran ciddi bir süreçtir. Bu yüzden çiftlerin dengelerini yeniden bulmaları için bu süreci iyi yönetilmesi gerekmektedir.

Doğu Akdeniz, Rus gazına alternatif mi?  

korona-gunlerinde-edebiyat

Devletlerarası ilişkilerde edebiyatın önemi