Nelerden bıktı insanlar!

hayat-yorgunlugu
Haldun ÇIRAY
5 Şubat 2022

Her sabah erken kalkarak soğuk su ile yüzünü yıkamaktan.

Her gün işe gitmekten, her gün okula gitmekten, iş arayanlardan. ‘İş çok, çalışan yok’ diyenlerden, ‘Çıkar telefonunu’ diyenlerden. İnsanları önemsemeyen partilerden bıktı. Boş vaatlerden, tutulmayan sözlerden, tutulmayacak vaatlerden, dış güçlerden, görgüsüzlükten, çalarak zengin olanlardan, faydasız insanlardan bıktı.

Narsistlikten, hiç olanların öğünmesinden, ben ben diyenlerden, motorsuz uçaktan, toplama taksiden, meydan okuyanlardan, savaş uçağı, savaş gemisi görmekten, PKK’dan. Miskin ve sünepe insanlardan, kişiliksizlikten, hırsızlıktan,milleti salak yerine koyanlardan, ırkçılıktan, dincilikten. İki üç beş çocuklu kadınların başka adamla ilişkilerini duymaktan. Her çeşit baskıdan, kibirden, suskun kurumlardan ve yönetimlerden. Bilgisayarlarn otomatik banka işlemlerinden, internet, elektrik, su işlemlerinden. Pasajların kilitli tuvaletlerinden, şehir içi tuvalet azlığından. İşe yaramaz sponsorlu kişi methiyeli fuarlardan, yetkisiz sendikaların barkından. Cadılar bayramı, periler, korsanlar savaşı ile eğitimin gıcıklığndan bıktı insanlar.

Türkiye yerine Türkey yazanlardan diyenlerden bıktı insanlar. Kovid-19 denilen mendeburdan, peynircilerin, zeytincilerin, bitkisel yağcıların yalanlarından bıktı insanlar. 6 ittifakçı partinin en küçüğünün ekonomik program hazırlığından, partizan ve yetersiz akademisyenlerden, televizyonlardaki, yazılı basındaki yalanlardan iftiralardan bıktı insanlar. Zamlardan, maaşlardaki haksızlıklardan, her alanda denetimsizlikten, kamu yolsuzluklarından, cezasız kalan suç ve suçlu iddialarından, trafikteki tıkanıklıktan, iki sıralı park etmekteki araçlardan bıktı insanlar. Boş duran deniz yollarından, kuryeler için yasa çıkmamasından, vale yasasının uygulanmamasından, trafikte mal indiren toptancı araçlarından, kaldırımda bağlı sticker’lerden bıktı insanlar. Sistemsizlikten, kabalıktan, ağzı bozukluktan, sevgisizlikten, artan fuhuş söylentilerinden, uyuşturucu rezaletinden, kadın cinayetlerinden, partilerin birbirinden farksız olmasını görmekten bıktı. Vatan millet laflarından, cahillerin din derslerinden bıktı insanlar. Kuralsız konuşan, davranan insan huzuruna tehdit içerebilecek her şeyden, herkesten ve toptan bıktı insanlar.

marketler-alisveris

Market dilenciliği

Saygıdeğer bir madam; Kınar Sıvacıyan “Ahhh Teatoro! Bir tarafta zevk-ü sefa! Bir tarafta zulm-ü cefa!”