Nemlen, parla ve canlan!

Özgen YILDIRIM
23 Haziran 2020

“Bu hayata değer verdiren tek şey, sonsuz güzelliğin görülmesidir” der Eflatun… Oscar Wilde ise, güzelliğin en saf hali gençliği, ‘Sahip olunmaya değer tek şey’ olarak tanımlar.

Bugün size güzellik ve onun yüzyıllardır bilinen formülü ‘gençlik’ten bahsedeceğim… Eskiden büyüklerimizin genç kalmak için birçok karışımlar, çeşit çeşit yöntemler denediğini biliyoruz… Günümüzde ise artık her şey daha kolay!

Yaş aldıkça cildimizde çizgiler gevşeme ve nem elastikiyet kaybı ve çökmeler oluşur. Bu kusurları gidermek için yapılan pek çok cilt gençleştirme yöntemleri uygulanmaktadır. Bunlardan en az komplikasyonlu ve kolay uygulananı gençlik aşılarıdır. Gençlik aşısı asıl olarak cildi nemlendirir ayrıca cilt yenileyici ve cilt sıkılaştırıcı etkileride vardır. Cildi yıpranmaktan koruyan yöntemlere aşı denmektedir. Cilt gençliğini koruduğu ve tedavi edici özelliği olduğundan 20 yaş üzeri herkese ve her cilt tipine uygulanır.

Gençlik aşısı nemini kaybetmiş, zarar görmüş ciltlerin nem tutma kapasitesini arttırmak için cilt altına hyalüronik asit vermektir… Çapraz bağsız dolgu malzemesidir. Dolgudan farkı yükseklik yapmaz, komplşikasyonu yok denecek kadar azdır; derin çizgileri doldurmaz, ince çizgileri azaltır. Yüzeysel olarak cilt altına verilir ve orada su tutar. Vücudumuzda var olan ama zamanla eksilen bir maddedir. Pek çok ürün içinde mineraller, peptitler cildin ihtiyacı olan amino asitler bulunur. Mineral ve vitaminler cildin kalitesini artırır.

Hyalüronik asit nem ayarını ve sıkılığını sağlayan vücudun pekçok yerinde var olan bir temel maddedir. Dolgudan farkı akışkan olup tüm yüzeye difüzyonla yayılıp homojen bir etki gösterir. Uygulama alanları tüm yüz, gözaltı,  dekolte, boyun, eller gibi cilt kalitesini artırmak istediğimiz tüm deri alanlarına uygulayabiliriz. Tüm antiaging uygulamalarla kombinasyonda etkiyi artırmak için kullanılabilir. Örneğin; ip askılar, örümcek gençleştirmeler, lazer ve ses enerjisi uygulama kombinasyonu ön plandadır. Saf hyalüronik asit formları alerjik reasiyona sebep olmaz. Uygulanan bölgede geçici hafif kızarıklık, hafif şişlik, nadiren morluk olabilir.  Mutlaka doktorunuzun değerlendirmesi ve uygulaması gerekir.

İnce kırışıklıkları ve lekeleri azaltması da ayrı bir kazanımdır.

Gençlik aşısının fark edilebilen etkisi cildin daha parlak, canlı ve nemli olmasıdır. Hyalüronik asit her yaşta kullanılabilir. 35 yaştan sonra nem kaybı ve ince kırışıklıklar arttığından daha çok önerilir. Özellikle dudak üzeri çizgilerde çok başarılıdır. Gençlik aşısı minik iğnelerle cilt altına injeksiyon yolu ile verilir. Cildin yaşına göre 2-3 hafta aralar ile 2-3 seans olarak verilir. Yaşlı hastalarda 4-5 seansa kadar çıkılabilir. Ürünün içerdiği hyalüronik asit miktarı ve molekül yapısına göre seans sayısı değişebilir. Etki süresi 2 hf ara ie 3 seans yapıldığında 6 aydır.  6 ayda bir idame seans yapıldığında etkisini kaybetmeden yıllarca devam eder. Yaşlanma kaçınılmaz bir süreçtie ama yavaşlatılır. İçsel yaşlanmayı azaltan antiaging bir uygulamadır gençlik aşısı. Başarısı içinde bulunan hyalüronik asit miktarıyla artar…

Köy enstitülerinin emektarı

izmirde-covid-19-tanili-kac-saglik-calisani-var

Korona ve güncel bilgiler